Futbolun Arka Bahçesi

Euro 2016 Masası

Euro 2016/Yuvarlak Masa

Euro 2016 heyecanı hepimizi sarmaya başladı. Turnuva öncesinde yapılmazsa eksik kalır kabilinden yazarlarımızdan fikir almaya çalıştık. 24 takımla oynanacak yeni nesil şampiyonada format gereği tutarlı bir tahmin yapmak zor olsa da eğlenceli bir iş olduğu kesin. Günler süren tartışmalar sonunda biz ortak bir noktada buluşamadık. 

1) Avrupa Şampiyonaları 1980’de en az 8 takımla düzenlenmeye başladıktan sonra dominant futbol ekolleri Almanya, Fransa, İspanya ikişer defa kupaya uzanırken Yunanistan ve Danimarka gibi sürpriz şampiyonlara da şahit olduk. Diğer takımlara baktığımızda 2016’da bu listeye dahil olmasını beklediğiniz bir ülke var mı?

Ufuk: Takım sayısının artması Dünya Kupası örneğinde olduğu gibi bu tarz takımların üst turlara ulaşma ihtimalini arttırıyor. Ayrıca dünya futbolunda (Özbekistan’dan Kore’ye, Mısır’dan Karadağ’a onlarca ülkeyi örnek verebiliriz buna) eski dönemlere kıyasla çok daha kaliteli oyuncular yetişmeye başladı. Bu turnuvada olmasa bile Hırvatistan, Belçika, İsviçre, Türkiye, Rusya gibi şampiyonları görmek için onlarca yıl beklememiz gerekmeyecek diye düşünüyorum. Kaldı ki Belçika’yı artık favori 4-5 takım içerisinde gösterebiliriz. İngiltere benim tanık olduğum dönem içinde ilk defa genç ve sempatik bir gruba sahip. Tottenham iskeleti önemli avantaj. Genç, aç ve çok yetenekli bir jenerasyonları var. İtalyanlar 2012‘de yaşlı ve parıltısız kadrosuna rağmen Prandelli faktörü ve Juve iskeletiyle iş yapmıştı. Conte kulüp takımı havasını yaratabilirse ilerleyebilirler, yoksa çok  zor. Yine kişisel tarihimin gördüğü en sade İtalya.

Eray: Belçika’yı öne çıkarıyorum ben. Beklentilerin yüksek tutulduğu İngiltere’ye gelirsek; İngilizler’in futbolu, İtalyanlar’ın pizzası gibi en iyisi yurt dışında yapılıyor. Futbolu biz icat ettik; ama o zamanlar kupa yoktu kazanamadık; siz çok çabuk öğrendiniz.

Nihat: 3 büyük favorinin ardından Belçika ve Hırvatistan‘ın turnuvada iyi işler yapma ihtimalleri olduğunu düşünüyorum. Zaten Belçika’yı sürpriz kategorisinde değerlendirmek büyük bir hata olacaktır, 2014’te Brezilya’da yaptıkları baz alınırsa. Güçlü ekollere baktığımızda İtalya zaten umutsuz geliyor, fakat İngiltere’nin abartıldığını düşünüyorum. Bu kadar üst düzey takım varken kupayı kazanmalarını ön göremiyorum.

Ömeralp: Grup aşamasında favori takımların hâkimiyeti bu tarz turnuvalarda sürprize mahal vermemiştir. Fakat tek maç play-off usulü oynanan eleme safhasına geldiğimizde şaşırtıcı sonuçlar çıkması muhtemel. Uluslararası arenada son dönemlerde esamisi okunmayan İngiliz futbolunun bu turnuvada turnuvaya damga vurmalarını bekliyorum. Genç, dinamik bir ekibe sahip olmalarına rağmen hepsi dünyanın en iyi liginin oyuncuları. Futbolun mucitleri için artık kupa zamanı geldi.

Deniz: Belçika jenerasyon olarak üst basamaklara çıkması muhtemel bir ülke gibi gözüküyor; keza İngiltere de yabana atılmamalı. Bunlar haricinde tepe üçlüyü zorlamasını beklediğim takım yok. İki takım da kâğıt üzerinde muazzam gözükmekte; ancak ev sahibi Fransa veya Almanya’dan biri kupaya uzanacak gibi gözüküyor. Yeni bir şampiyon görmeyeceğiz yani.

2) Büyük turnuvalarda tek bir süperstarın sürüklediği takımların şampiyonluğa ulaştığını epeydir göremiyoruz. Elbette zor fakat CR7, Bale, Zlatan veya Lewa sıra dışı işlere imza atabilir mi?

Ufuk: CR7’nin maç boyu ortalıktan kaybolduktan sonra son penaltıyı gole çevirmesini sıra dışı olarak nitelersek neden olmasın. Her sezon minimum 50 gol atan bir adamın bu imajı vermesi de tuhaf ya. Gareth Bale, Zidane’nin gelişiyle birlikte kendini epey toparladı. Özellikle İngiltere maçındaki performansını merak ediyorum. Dünyanın en pahalı futbolcusu, takımını Rusya’nın önünde bir üst tura taşıyacak kapasitede. İtalya ve Belçika gibi rakipler Zlatan’ın işini epey zorlaştıracaktır. Ama sıra dışı işler adamın göbek adı.

Eray: Özel işler yapması beklenen birinden bahsedeceksek Zlatan ilk göze çarpan isim; ancak hepimiz biliyoruz ki futbol 11 kişiyle oynanıyor. Ben bu yıldızların bulunduğu takımları kafamda tarttığımda kesinlikle Ronaldo diyorum. Çünkü besleyip beslenebileceği bir oyuncu topluluğuna sahip; lokomotif görevini üstlenebilir.

Nihat: Tek başına takımını şampiyonluğa götürecek oyuncuların olduğu bir futbol devrinde olduğumuzu düşünmüyorum. Yine de CR7, Bale, İbra ve elemelerin 13 golle gol kralı Lewandowski ülkelerinin şüphesiz liderliğini yapacak süper yıldızlar. Galler, İsveç ve Polonya’nın bu turnuvada çok fazla yol alabileceğine, ilerleyebileceklerine ihtimal vermezken; Portekiz, Ronaldo’nun yüksek performansıyla 2014 Dünya Kupası’nda Messi komutasındaki Arjantin misali finale yürüyebilir.

Ömeralp: Soruda bahsedilen isimlerin hiçbirinin yarı finali göremeyeceğini düşünüyorum. Kişisel görüşüm dört takımın da bu süperstarların üzerine kurulu olduğu yönünde. Turnuvalara damga vurmak için 1 veya 2 maçlık performanslardan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Fransa’dan Martial ve İngiltere’den Kane’nin bu turnuvada ışıldayan bir performans sergileyeceklerini düşünüyorum, fakat tek bir yıldızın damga vurmasına pek ihtimal veremiyorum. Kupayı kazanan takım kalitesi ve takım oyunu olacaktır.

Deniz: Zlatan Ibrahimovic %200’ü ile oynayacaktır. Bu onun son turnuvası ve Danimarka gibi tek başına emekli etmek istediği çoookk ülke olduğuna eminim. Tek bir şansı var; o da bu şampiyona, ve elinden ne geliyorsa fazlasıyla yapacaktır. Adamın sınırı yok, izleyip göreceğiz.

3) Peki kupanın olağan şüphelileri Almanya, Fransa ve İspanya’nın durumları nasıl?

Ufuk: Fransa’nın ev sahipliği avantajına rağmen oturmuş kadrolarıyla Almanya ve İspanya öne çıkıyor. İspanya 2014’ün talihsizlik olduğunu göstermek isteyecektir. Almanya ise 4 yıl önce İspanya’nın yaptığını yapıp art arda Dünya ve Avrupa Şampiyonu olmak arzusunda. Oyuncu kalitesi açısından bir gelecek parantezi açarsak; Fransa belki nicelik anlamında İspanya ve Almanya kadar çok üretemiyor ama nitelik anlamında herkesten önde. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse, İspanya’dan daha çok sayıda üst düzey orta saha oyuncusu çıkıyor. Ama hiçbiri ‘bir Pogba değil’. Pogba, Varane, Martial, Dembele, Griezmann, Coman’lı kadro oturduğunda kupa kazanmaları kaçınılmaz.

Eray: Almanya bence kupanın favorisi. Turnuvanın en doğru kadro seçimini yapan ülkesi diyebiliriz. Fransa hala ekip olarak turnuva tecrübesi kazanamadı. Ev sahibi olması onlara en fazla yarı final oynatır; yetersizler. İspanya’ya gelirsek; monarşide krallık babadan oğula geçer ama futbolda monarşi yoktur. Yeşil sahada kral olmak doğru stratejiyle futbolcu yetiştirebilmek demektir. Bu kadar papazla daha kaç oyun döner ki? Bu takımı birlikte izleyebileceğimiz herhalde son final olabilir. Sürprizler bizi bekliyor.

Nihat: Son Dünya Kupası’nın sahibi Almanya şüphesiz bu kupanın en büyük favorisi konumunda görünüyor. Genç futbolcu devamlılığının yanı sıra 30 yaşına ulaşan futbolcuların da birçoğunun 100’e yakın maça çıkmış olması tecrübe açısından Almanya’yı daha da güçlendiriyor. Panzerler forvet hattında bir miktar sıkıntı yaşasa da yine en azından finale ismini yazdırır diye düşünüyorum. İspanya’ya baktığımızda 2014’teki başarısızlıklarının ardından çok daha motive olacağını düşünüyorum. Aynı jenerasyonla uğradıkları hezimetten sonra oyuncu havuzunda çeşitli revizyonlar yaparak yenilenmiş bir kadroyla girecek. Savunmadan hücuma hatlarının kalitesiyle kupaya uzanmaya çalışacaklardır. Fransa ise orta sahada Pogba, Matuidi gibi formda ve klas oyuncularıyla güçlü bir profil ortaya koymak isteyecektir; ancak Varane ve Mathieu’nun yokluğu savunmada sıkıntı yaratabilir. Ayrıca Benzema‘nın turnuvaya dahil edilmemesi gol yollarını sekteye uğratabilir. Her şeye karşın; ev sahibi olma avantajını kullanacaktır.

Ömeralp: Turnuvanın 1 numaralı favorisi Fransa olarak gösterilse de son yaşanan Brezilya faciasından ardından ev sahiplerine pek de güvenmemek gerekiyor. Eğer Almanya, Dünya Kupası performansına çıkabilirse turnuvayı ezici şekilde sürklase edebilir. İspanya ise o acı Hollanda maçından sonra; oynadıkları hazırlık maçları olsun şampiyona elemelerinde olsun; o eski İspanya değil. Boğalar için yarı final başarı olur.

Deniz: İspanya her zaman İspanya’dır; ancak turnuvanın ev sahibi Fransa ve turnuvaların sistem uzmanı Almanya favori konumundalar. Çapraz eşleşmelerden yarı finalde karşılaşması ön görülen bu iki ülkeden biri mutlu sona çok yakın duruyor

4) Turnuvaya damga vurabilecek yıldızlar veya ismini sahneye çıkartacak futbolcu adayları?

Ufuk: Bayern, Inter derken kendini bir anda Stoke City’de bulan Xherdan Shaqiri. Barcelona’da yıpratıcı bir 6 ay geçiren Euro 2008 yıldızı Arda Turan, artık tamamen olmuş hale gelen Romelu Lukaku, büyük maçların nöbetçi golcüsü Alvaro Morata, buldozer Harry Kane, harika bir sezon geçiren Mario Gomez

Eray: Euro 2016, C. Ronaldo`nun turnuvası olabilir. Yine de bazen klişeleri yıkmak taraftarıyım. Özellikle mercek altında tutacağım ve bu izlemekten keyif alacağım pis 7’li listem;

Kevin De Bruyne; Marouane Fellaini (Belçika)
Hugo Lloris (Fransa)
Alvaro Morata (İspanya) 
Lorenzo Insigne (İtalya)
Robert Lewandowski (Polonya)
Emre Mor; Hakan Çalhanoğlu (Türkiye) 

Nihat: Gol yarışında çekişeceği düşünülürken; Ronaldo, Hazard ve Bale gibi yıldızlar turnuvaya damga vurabilir. Kendi açımızdan bakarsak, 18 yaşındaki Emre Mor’un hazırlık maçlarında izlediğimiz kadarıyla turnuvaya renk getirebileceğini düşünüyorum. 

Ömeralp: Totenham’da harika bir sezon geçiren Dele Alli’nin turnuvanın pırlantası olmasını bekliyorum. Bayern’in küçük çaplı bir servet harcadığı 18 yaşındaki Renato Sanches tabi ki radarımda olacak. Bunun yanında Romenlerin yeni Hagi lakabını taktıkları Alexandru Maxim için artık sahne zamanı.

Deniz: Moussa Dembele, Dele Alli, Nolito, Alessandro Florenzi, Anthony Martial

5) Final, gol kralı, ekstra iş yapacak takım ve şok elenecek takım tahminleriniz nedir?

Ufuk: 3 takım da gruptan çıkabildiği için grup aşamasıyla ilgili sürpriz beklemek zor. En enteresanı Avusturya, İzlanda, Macaristan’lı gruptan Portekiz’in çıkamaması olurdu. Hırvatistan, Polonya, Galler beklentileri aşabilir. Lukaku, Gomez, Martial ve erken bir veda olmaması kaydıyla Harry Kane gol kralı adaylarım. Gruplarda biri birinci diğeri ise ikinci olarak tur atlarsa Almanya ve Belçika finale kadar ayrı yollarda gidecek. Almanya-Belçika finali olur. Almanya kazanır.

Eray: Asist kralı adaylarım Griezmann ve Götze. Gol kralı adaylarım Müller ve Lukaku. Sürpriz takım, olumlu manada Belçika olur, İngiltere ise fiyasko adayım.

Nihat: Belçika’nın elde edeceği hiçbir başarının sürpriz olmayacağı turnuvada en büyük final adayları elbette Almanya, Fransa ve İspanya’dır. Sürprize en yakın takımlar ise Portekiz, Polonya, Avusturya ve İzlanda diyebiliriz. En büyük hayal kırıklığı ise İtalya ve İngiltere olabilir. Gol krallığında: Gomez, Griezmann, Lukaku’nun yanı sıra Lewa, Ibrahimovic ve Ronaldo’nun çekişebileceğini düşünürken; turnuvanın başında havlu atmaya aday takımlar ise; Arnavutluk, Galler, İrlanda Cumhuriyeti.

Ömeralp: Final: İngiltere – Fransa; Gol Kralı: Harry Kane; Ekstra performans: İzlanda; Şok: İspanya.

Deniz: Gol krallığı için favorim Thomas Müller. Finali ise Fransa–Almanya galibi ile karşı taraftan gelen İspanya oynayabilir. Sürpriz yapacak takımlara bakacak olursak F grubundan Avusturya veya İzlanda’nın iyi yerlere geleceği düşüncesindeyim. B grubunda ise Galler sürpriziyle Rusya’nın saf dışı kalması muhtemel.

Tags:

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön