Futbolun Arka Bahçesi

Balkabağına Dönüşme Vakti

Dünya Kupası

2002`de ABD, Portekiz ve Polonya`lı gruptan çıkması ihtimalinin sorgulandığı Güney Kore`nin kendi evinde yakaladığı başarıyı, Rusya da ev sahibi olarak yakalayabilecek mi? Yoksa 98 Dünya Kupası’nda Boban`lı, Suker`li Bilic`li efsane jenerasyonla üçüncülük elde eden Hırvatlar tarihlerinde ikinci kez yarı finale çıkabilecekler mi? Hırvatlar tam kadro hazırken, Rusya`da sol kanatta Zhirkov`un tendon sakatlığı sebebiyle oynamama ihtimali yüksek.

Rusya ilk iki maçında sekiz gol atsa da son 16`da İspanya karşısında maçı defansif oyunuyla penaltılara götürüp, Akinfeev`in mükemmel iki kurtarışıyla çeyrek final biletini kapmasını bildi. Lakin burada turnuvanın ilk maçında Lopetegui`nin yerine getirilen teknik adam Hierro`nun formsuz Asensio tercihi ve Iniesta`sız maça başlaması gibi dış etkenleri de göz önüne almalıyız. Son grup maçındaki 3 farklı Uruguay yenilgisi takıma güvensizlik getirmişti oysa. Diğer taraftan Hırvatlar tüm grup maçlarını kazanıp, ikinci turda Danimarka`yı yine penaltılarla elemişti. Lakin burada da Hırvatlar`ın 80 dakika boyunca kontrolü ele alamaması sorgulansa da Danimarka kalecisi Schmeichel`in efsane performansı maçın uzamasında en önemli etken olmuştu.

Çeyrek final öncesi Hırvat sol açığı Perisic röportajında, her ihtimale hazır olduklarını iletse de; bu maçın uzatmaya gitmesi halinde Rusya`nın psikolojik üstünlüğünü iliklerinde hissedeceklerinden şüphem yok. Bu sebeple 90 dakikada fişi çekecekleri bir agresiflikte sahada olmalarını bekliyorum. Hırvatlar’ın bir önceki tura nazaran daha ofansif olması, Ruslar’ın ise tam olarak İspanya`ya uyguladığı kalabalık defans-orta saha bloğuyla maçı aynı sıkıcılıkla penaltılara götürmek istemesi sürpriz olmayacaktır. Bu minvalde Hırvatistan ders çıkarıp sağ kanada da en az sol kanat kadar işlerlik kazandırır, ve Modric & Rakitic şutlarıyla çerçeveyi daha fazla yoklayabilirse Rusya’nın erken havlu atmasına sebep olabilirler.

Sindirella (Temsili)

Çerişev`in babasının dahi dillendirdiği oyuncuların doping kullanım iddiaları, Rusya milli takımını Cinderella masalıyla özdeşleştirmemizin en önemli gerekçesi. Dünya Kupası öncesi yaptıkları hazırlık maçlarında oynadıkları rezalet futbolun, turnuvada tersine dönerek grupların en çok gol atan takımı haline gelmelerinde elbette taraftar motivasyonu, zayıf rakipler ve ev sahibi olma gibi organik etkenler olsa da balkabağından at arabası yapan etkenlerin de göz ardı edilemeyecek kadar ayyuka çıktığını hissetmekteyiz. Hele bir de Cumhurbaşkanımız’ın sevgili dostu Rusya devlet başkanı Vladimir Putin‘in sihirli değneğinin İngiltere`de, Suriye`de, Kırım`da nasıl etki ettiğini hesaba katarsak; Sindirella, vaktinin sınırlı olduğunun farkında olsa gerek!

Son Yazıları Dünya Kupası

Modric ve Rakitic`in İzinde

Yakın tarih ulusal futbol sistemine damga vurmuş olan Lampard-Gerard, Xavi-Iniesta ve Schweinsteiger-Kroos

Black, Blanc, Beur

Fransa, 1998’de pik yaptığı Dünya Kupası’nın ardından 2002’de gruplardan çıkamayarak şaşırtmıştı. 2006

Rus Salatası #5

Parti bitti, herkes gitti, dava düştü, konu kapandı. Bazıları için durum bu.
Başa Dön