Futbolun Arka Bahçesi

Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne

Mini Bar/Süper Lig

“Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz; ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım.” demişti efsane başkan Süleyman Seba. Ayrılık konuşmasının en vurucu cümlesiydi. Tribünlerden alamadığı alkışı kulüp üyelerinden alarak ayrıldı. Kalbi kırık, başı dik ve alnı temizdi. Ne aldanmıştı ne de aldatmıştı. Seba’dan sonra çok şey değişti. Doğruluk ve dürüstlük, yerini futbol baronlarının yeni düzenine bıraktı.

Dün akşam oynanan maçta ise hepimizi bir defa daha aldatmaya kalkıştılar. Aldanmadık ama yine de aldatıldık. Futbol maçı izlemek için televizyon karşısına geçenler 20. dakikaya kadar bir müsabaka değil de tiyatro izleyeceklerini fark etmemişlerdi. Hakem hem penaltı hem gol tadında bir düdük çalıp oyunu durdurdu. Herkes VAR uygulamasına gitmesini beklerken o tercihini bambaşka şekilde kullandı. Belki de birkaç gün önceden alınan bir kararın uygulamasıydı kim bilir! Oynanacak 70 dakika daha vardı. Bunun bilinciyle Diagne’nin aleni sarı kartını görmezden geldi. Akabinde kusursuz sahne performansının ilk perdesini bitiren düdüğünü üfledi. İkinci perde ise en az ilki kadar başarılı ve sürükleyiciydi. Bir “F*ck off” ve bir tane de gören gözlerin görmediği ancak vicdanları yaralayan bir penaltı atlandı. İşte o anda maçın hakemi Türkiye gündemindeki ilk sırayı almıştı.

Aynı senaryo ve farklı aktörlerle defalarca sahnelenmiş bir oyunu daha geride bıraktık. Sürekli özerkliği tartışılan bir kurumda artık ayyuka çıkan yozlaşma daha ne kadar göz ardı edilebilir? Futbol çok karışık denklemler üzerine kurulu bir oyun değil. Kuralları ve bu kuralların uygulanması olabildiğince basit hale indirgenmiş bir oyun. Ancak futbol pastasındaki pay için esnetilen ve hatta görmezden gelinen kurallar bu güzelim spor organizasyonunu kendi coğrafyamız için en azından bir bataklık haline getiriyor. Çok değil birkaç sezon önce Deniz Ateş Bitnel faciasını yine buradan kaleme almıştım. O günden bugüne değişen tek şey hakemlerin çok daha rahat karar almalarını sağlayan VAR sistemi. Sistemin ilk kez denendiği Dünya Kupası’ndaki başarı oranı 99.35% çıkmıştı. Ayrıca Dünya Kupası’nda taraftarların VAR sistemi memnuniyet oranı 81%’di.

Bütün bunların ışığında varabileceğimiz tek bir sonuç var. Hakemler hata yapmıyorlar. Hakemler kasıtlı davranarak sonuçlara direkt olarak etki ediyorlar. Türkiye’de uygulanan VAR sistemi bunun açığa çıkıp ispatlanmasına yaradı. Artık hakem göremedi, atladı, öyle yorumladı gibi lafların arkasına kimse sığınamıyor. En kötüsü ise biz bunu 1 hafta geçmeden unutacağız. Bir sonraki futbol kıyımına kadar hoşçakalın!

Son Yazıları Mini Bar

Kupa Efsaneleri: Maradona

So Foot, özel sayısında Dünya Kupası tarihine damga vurmuş 100 futbolcuyu sıralamış.

Bu Adam Bir Makine!

Cristiano Ronaldo Dünya Kupası’na şimdiden ayak izlerini bıraktı bile. Hatırlayacaksınız, B grubunun

Korkularınla Yüzleşmek

Hayatta korkuları en büyük olan insanlar çevresi tarafından en fazla takdir edilen
Başa Dön