Futbolun Arka Bahçesi

Süper Lig’de Ateş Hattı

Süper Lig/Yuvarlak Masa

Ligimizde son yıllarda görmeye pek alışık olmadığımız bir şampiyonluk mücadelesi yaşanıyor. Puan tablosunun üst bölgelerinde sert kırılmalar göze çarpıyor. Alt sıralarda ise belirgin bir sıkışıklık var. Sürklase ekibi olarak küme düşmeme mücadelesine mercek tuttuk.

1- Kümede kalma mücadelesinde elbette ki bazılarının puan avantajı var; sizce sezon sonunda lige veda edecek üç takım hangileri olur?

Ömeralp: Aslına bakarsanız 24. hafta ile birlikte, oynanan futbol ve fikstür göz önünde bulundurulursa ligin son iki sırasındaki Balıkesirspor ve Karabükspor Ptt 1. Lig biletini cebine koymuş gibi gözüküyor. Son bileti almamak için kıyasıya bir mücadele bizleri bekliyor. Kalan haftalarda 7. sıradaki Mersin İdmanyurdu dahil her takımı risk grubunda görüyorum.

Doruk: Devre arası yaptığı hamlelere ‘olmuş’ bir santrfor ve sağ bek ekleyebilse farklı yazabilirdim; fakat şu anki tecrübe düzeyi ve kadro kalitesi ile Balıkesirspor gelecek yıl PTT’de olacak gibi. Yılmaz Vural’ı takımın başına getiren Karabükspor, PTT’deki yerini garanti altına alan diğer takım. Aşağı tarafın (kadro itibariyle) en beğendiğim takımı K. Erciyesspor’da ciddi bir antrenör zafiyeti var. Bu futbolu devam ettirirlerse ateş hattından çıkmaları zor. Buna tam ters olarak kadro olarak rakiplerinin aşağısında olduğunu düşündüğüm Eskişehirspor da son haftalarda iyi gözükse de sezonun sonunu karanlık görebilir. Veda eden üçüncü takımın Erciyes ya da Eskişehir olacağı görüşündeyim.

Ufuk: Balıkesir en yakın rakibine göre 3 maç geride. Kalan haftalarda bunu kapatabilecek bir çıkış yapabilir gibi gözükmüyor. Keza Yılmaz Hoca faktörüne rağmen Karabük açısından da işler zor.  Rizespor son haftalarda çok önemli puanlar aldı. Orta sıralarda görece güvenli bir yerde gibi gözükse de epey formsuz olan Gaziantep de ligin kapanışında ciddi stres yaşayacaktır.

Deniz: Balıkesir takımına kesin düştü gözüyle bakıyorum. Diğer iki takım içinse 3 adayım var: Sai Erciyesspor, Karabükspor ve Gaziantepspor.

2- Maliyet/Verim oranı çağımızda hemen her konuda en önemli parametrelerden biri; ligin alt bölgesine baktığımızda bu kıstasta sınıfta kalan takımlar oldu mu?

Ömeralp: Kasımpaşa ve Karabükspor bu senenin en büyük hayal kırıklıkları. Özellikle Saint-Etienne’ye penaltılarla elendikleri Avrupa Kupası eşleşmesinden sonra Karabükspor’un lige bir türlü dönememesi ve 18 puan ile ligin 17. sırasına demir atması kadro kalitesi açısından rezillik. Diğer taraftan Kasımpaşa bir proje takımı olarak çıktıkları bu yolda hem kariyer hem de kalite olarak yaptıkları parlak transferleden standart bir verim bile alamamaları başka bir düş kırıklığı yarattı. Tabi ki fatura iki takımda da teknik direktörlere kesildi, ancak asıl faturayı lig ortalamasının üstünde para harcayan bu iki kulüp şimdiden ödediler.

Doruk: Bu listenin başında kuşkusuz Kasımpaşa geliyor. Rahatlıkla Avrupa Ligi yapacak kadroya ve maddi güce sahipler. Eskişehirspor’un da ciddi paralar harcayarak kurduğu takımı yarı maliyetindeki ekipler ile yarış halinde. Karabükspor da özellikle maaş bazında ligdeki takımların neredeyse yarısından daha fazla para harcamış ve haftalardır düşme hattındalar. Karşıt bir örnek olarak: Ligin en düşük bütçeli takımı Mersin İ.Y. gösterilebilir.

Ufuk: Hangi kulüp ne kazanıyor, kime ne veriyor sorularının cevaplarını sayılı insan bildiği için bu soruyu sağlıklı biçimde cevaplayabilecek argümanımız yok. Fransa’daki DNCG gibi bir kurum bizde de çalışmaya başlarsa hem şeffaflık hem de denetim anlamında önemli katkısı olur. Yapılandırılmış borç ile peynir gemisi yürümez.

Deniz: Sivasspor ve Erciyesspor’un sınıfta kaldığını düşünebiliriz. Ancak Sivasspor Sergen Yalçın’dan sonra bir toparlanma sürecine girdi sayılır ve kümede kalacaklarına şüphem yok. Erciyesspor’un ise yanlış teknik adam tercihi ile bu noktalarda olduğu kanısındayım. Edinho, Zoua, Manjeck ve son olarak Drenthe ile küme düşerlerse, gelecek sezon yüksek ihtimalle STSL’de olacak hemşehrisi Kayserispor’a yer açmış olacaklardır.

3- Bileti kesilen hocalardan hangileri bunu hak etti? Yerlerine gelen ‘caretaker’ hocaların hangisi rüzgarı tersine çevirir/çeviriyor?

Ömeralp: Şu anda rüzgarın yönünü değiştiren bir teknik adam çıkmadı. Yine de Sergen Yalçın yönetiminde ufak da olsa Sivasspor cephesinde futbol anlamında bir iyileşme var. Teknik direktörlerin ligin bu bölümünde taktik oturtmaktan çok elindeki futbolcuları mental anlamda maçlara hazırlamaları çok daha önemli gözüküyor. Bu açıdan ligde ‘Anadolu Kulübü’nü şampiyon yapmış ve adam yönetimi konusunda kendini ispat etmiş Ertuğrul Sağlam’la anlaştığı söylenen Kasımpaşa’nın büyük bir ivme yakalayacağını düşünüyorum.

Doruk: Bence hoca değişikliği hamlelerinin en doğrusu en yanlış zamanda yapıldı. Kasımpaşa Şota için çok fazla bekledi. Hatta Şota sonunda utanmasaydı beklemeye de devam edecekti (işin politika kısmını bunun dışında tutarak yazıyorum tabii). Akhisar’ın da tercihini pek mantıklı bulmadım. Bunun yanında planı Yılmaz Vural’ı getirmek olan bir takımda Tolunay Kafkas kesinlikle devam etmeliydi. Son olarak K. Erciyesspor’da çalışan üç hoca da birbirinden kötü performans sergiledi.

Ufuk: Mustafa Reşit Akçay sonrası Roberto Carlos tercihi çok çok garip. Apayrı futbol anlayışları olan iki hocanın birbiri ardına görev alması yöneticilerin aklında hiçbir plan, fikir veya futbol bilgisi olmadığını işaret ediyor. Beklentimin en yüksek olduğu isim ise Aykut Kocaman. Caretaker demek saygısızlık olur. Bir iki sezon çalışırsa Konya’da çarpıcı işlere imza atabilir.

Deniz: Uğur Tütüneker’in yerine Mehmet Özdilek’in getirilmesi yerinde bir karar olarak görülebilir. Sai Erciyesspor şayet küme düserse sorumluluk M. Özdilek kadar eski teknik direktörlerin de olacaktır. Kemal Özdeş’in, yerine geçtiği hocadan daha başarılı bir yönetim gösterdiği aşikar fakat takımını kümede tutmada faydası olamayacak gibi gözüküyor.

4- “Bu çocuk enteresan bir topçu Güntekin” şeklinde özetleyebileceğiniz, yüksek form grafiğiyle gemisini kurtarabilecek bir futbolcu var mı?

Ömeralp: Çaykur Rize’de Ludovic Obraniak ve Sivas’ın tartışmasız yıldızı, ligimizin son gol kralı Aatif Chahechouhe takımlarının kaderini belirleyecek performanslara imza atabilir.

Doruk: Bu soruyu takımı adına fark yaratan isimler olarak değiştirirsem şöyle cevaplar çıkabilir; Obraniak (Ç. Rize), Lawal (Eskişehir), Muhammet (Gaziantep), Bilal (Akhisar), El Kabir (Gençlerbirliği), Nakoulma (Mersin İY.)

Ufuk: Deniz Kadah Rize’ye önemli bir skor katkısı veriyor. İşleri geçen seneye göre daha zor olsa da, Edinho da Erciyes için hayati puanlar alabilir.

Deniz: Royston Drenthe kulübüne fazla bir oyuncu olduğunu geldiği ilk günden beri gösteriyor. Performansı takımını ligde tutmaya yetecek mi görecegiz. Ludovic Obraniak’ı da unutmamak lazım. Tecrübesi ve yeteneğiyle adından söz ettiriyor.

5- Kalan 10 haftaya baktığınızda ‘puan savaşı’na sahne olabilecek, öne çıkarabileceğiniz kilit maçlar var mı; yoksa her maç final havasında mı geçer?

Ömeralp: Dediğim gibi 7. sıra ve aşağısındaki takımların birbiri aralarında yapacakları her maç final maçı. Üst sıralardaki rakiplerinden alacakları ekstra puanlar ligin son 3 sırasını şekillendirecek.

Doruk: Bir klasik olarak “her maç final havasında” geçer.

Ufuk: Karabük ve Erciyes önümüzdeki iki üç hafta içinde flaş galibiyetler almazsa iş çok erken çözülebilir. Bu sene esas hikaye, yukarıda üç takımlı şampiyonluk mücadelesi üzerinden gidiyor. Alt tarafta kıran kırana bir mücadele ufukta gözükmüyor.

Deniz: 25. Haftada Erciyesspor–Rizespor ve Karabükspor–Konyaspor; 29. haftada Karabükspor–Rizespor ve Erciyesspor–Sivasspor maçlarına “kan gövdeyi götürür” sıfatı cuk oturuyor. Bakalım bu maçlarda siyasi irade, hakem hataları, hatırlar, gönüller, yaklaşan seçimler nasıl bir rol oynayacak? 

Son Yazıları Süper Lig

Aldanırım Gülüşüne

Rüya gibi geçen 3 sezonda, 2 şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi gruplarında ülke tarihinin

Çok Kumpas Annecim!

Tercihler sonuçları doğurur. Sonuçlar ise yeni tercihleri! Bu döngünün içerisinde almış olduğumuz

Korkularınla Yüzleşmek

Hayatta korkuları en büyük olan insanlar çevresi tarafından en fazla takdir edilen
Placeholder

Mola Bitti, Keyif Sürüyor

Takımlar kadrolarını şekillendirdi. Transfer döneminin devam etmesi yeni hamlelerin habercisi gibi. 2016/2017
Başa Dön