Futbolun Arka Bahçesi

Lig, Uefa, Türkiye Kupası Üçgeninde

Mini Bar/Süper Lig

Sivasspor karşısında Galatasaray forması altında ilk kez bir lig maçında izlediğimiz Donk, gayet diri ve istekli bir görüntüdeydi. Hem fizik olarak hem de kondisyon olarak Selçuk’a iyi bir partner olacakmış gibi görünüyor. Arka tarafı toparlayarak Selçuk’un da hücumda hareketlenmesine vesile olmakta. İleri uçta ise genç Sinan’a değinmeden geçmemek gerek. Sezon başından bu yana en istekli ve üretken maçlarından birini oynamış olabilir. Galibiyete etki eden 2 golün birini atıp, diğerinde ise bana göre yanlış karar olsa da penaltının yaratıcısı oldu. Bu iki gayretli topçunun ve galibiyetin yanında defansta ve kanatta sıkıntıların devam ettiğini görmekteyiz. Defansta Jason’un sakatlıktan yeni çıkmasından dolayı oyuncunun adaptasyonuna bağlı uyum sıkıntıları yaşanabileceğini kabul etsek de kanatlardaki problem kronikleşmiş bir hâl almaya başladı.

Kadro plânlaması ve teknik değerlendirmenin yanında maça damgasını vuran olay Burak ve taraftar arasındaki gerilim oldu. Bu görüntüler sezon içinde ilk kez yaşanan bir şey olmamakla beraber daha önceki maçlarda Umut da bu tepkilerden nasibini almıştı. Tabi ki de taraftarın kendi tuttuğu takımın oyuncusunu yuhalaması oyuncunun moralini bozar ve oyununa da etki eder. Bu sebeple bu tarz tepkilerin takım yararına olacak bir yanı kesinlikle yoktur. Fakat hem Burak hem de Umut, taraftarın tahammül sınırlarını iyiden iyiye zorlamaktadır. Sivas maçında da 4-5 net gol pozisyonundan yararlanamayan Burak, bir kez daha taraftarın çoğunluğu tarafından yuhalandı. Bir kez daha tekrarlamak gerekirse bu tarz durumları tasvip etmemekle birlikte Burak lehine tezahürat yapanların da pek destekçisi olduğum söylenemez.

Futbol takımının Denizli eşliğinde yavaş yavaş toparlanma sinyallerini gördüğümüz günlerde maalesef UEFA’dan gelen bir açıklama ile takımımızın 2015-2016 sezonunda finansal fair-play kurallarını yerine getirmekte başarısız olduğu iletildi. UEFA Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonu’na (CFCB) sevk edilen kulüp hakkındaki karar Şubat sonunda verilecek. Alınacak karar ile Galatasaray’a transfer yasağı, para cezası veya Avrupa kupalarından men cezası verilebilir. UEFA’nın değerlendirmeleri 3 yıllık bir geçmişe dayandırdığı belirtilmekte. Yani Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat ve Dursun Özbek yönetimleri kulübün bu hale gelmesindeki en önemli sorumlular diyebiliriz. Bu olayı daha detaylı bir şekilde işleyeceğim için şu an daha fazla üzerinde durmak istemiyorum. Ama görünen o ki camiayı ve yönetimi zorlu günler bekliyor.

Son olarak dün Akhisar ile oynanan Türkiye Kupası maçına da değinmek isterim. Gruptan çıkmayı garantileyen Galatasaray, yedeklerle oyuna başladı. Norveç’in Molde takımından transfer edilen sağ bek Martin Linnes hazır bir görünüm verdi. Maçın talihsiz olayı ise kaleci Cenk Gönen’in elmacık kemiğinden sakatlanıp hastaneye kaldırılması oldu; fakat ciddi bir şeyi olmadığı anlaşılınca maç bitmeden tedavisini olup tekrar takımının yanında yerini aldı. Sarı Kırmızılıların liderliğini garantilediği grupta, ikinci çıkacak takımı gelecek hafta Karşıyaka – Akhisar maçı belirleyecek.

Son Yazıları Mini Bar

Kupa Efsaneleri: Maradona

So Foot, özel sayısında Dünya Kupası tarihine damga vurmuş 100 futbolcuyu sıralamış.

Bu Adam Bir Makine!

Cristiano Ronaldo Dünya Kupası’na şimdiden ayak izlerini bıraktı bile. Hatırlayacaksınız, B grubunun
Başa Dön