Futbolun Arka Bahçesi

Güzel Günler, Güneş’li Günler

Orta Saha/Süper Lig

Takvim yaprakları 2013 sezonunu işaret ettiğinde, Beşiktaş kulübü başta Yıldırım Demirören’in bıraktığı enkaz ile yeni sezon planlamalarına başladı. Yeni başkan Fikret Orman ve yönetiminin ısrarla üzerinde durduğu konu borçlardı. Beşiktaş gibi bir camiaysanız hedefiniz her sezon şampiyonluktur, taraftarı bunun dışında bir amaca yönlendirmek ise boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir. Ama Orman ve Beşiktaş’ın başka çaresi yoktu, enkaz tahmin edilenden daha büyüktü. Bu bağlamda Beşiktaş hamlelerine başladı ve o günden bugüne az para ile çok iş nasıl yapılır, Türk futboluna gösterdi. Vodafone Arena ve diğer yönetimsel işleri bir kenara bırakarak yazıyorum, kadronun 2013’ten günümüze geldiği nokta ve harcanan paralar gerçekten takdire şayan.  O dönem kadroya katılan Kerim Frei (3 m €), Ramon Motta, Atiba, Tolga Zengin (2.75 m €) ve Gökhan Töre (5 m €) hala takımın en büyük dişlileri konumunda. Yetersiz hocalarına rağmen gelen üçüncülük ile beraber yeni sezonda da cüzdanı yettiği kadarıyla işi büyütmeye çalıştı Beşiktaş. Sosa ve Demba Ba’yı getirdi. Sneijder&Burak ve Diego&Sow ikilisinin yanına yaklaştı. Takım seviye atladı. Bilic’le 2 sezonda da gelmeyen şampiyonluk yönetimi farklı bir takım kararlara ve hoca değişikliğine götürdü.

Hırvat teknik adamın gönderilmesi tartışılacak bir konu ancak yerine seçilen Şenol Güneş tercihi de bir o kadar tartışmaya kapalı. Yeni sezonda en büyük transferini hoca ile yapan Beşiktaş, Bundesliga’nın kalbur üstü sağ beki Andreas Beck ile de yetersiz sağ kanadına takviye yaptı. Hücuma verdiği katkı ile göze çarpan Dusko Tosic ile Motta’nın bölgesine alternatif getiren siyah beyazlı takım, geriye Rhdolfo ileriye Gomez’i alarak açıklarını kapattı. Ricardo Querasma hamlesi ile de taraftarın gönlünü alan yönetim, geçtiğimiz sezonu şampiyon bitiren ve maddi imkansızlıklardan dolayı transfer yapamayan Galatasaray’a oranla daha mantıklı ve daha etkin işler yapmışa benziyor. İki ekibin de transfer sezonunun başında aynı bölgelerde sıkıntısı varken, Beşiktaş stoper, sağ bek, kanat ve forvet bölgelerini kabaca 6.5 milyon avro bonservis harcayarak güçlendirdi, sarı kırmızılıların aynı bölgelerdeki ihtiyacı transferin bitimine 15 gün kala hala gün gibi ortada. Yaklaşık 20 milyon avroya satılan oyuncularla da sadece akıllı bir alıcı değil aynı zamanda tok satıcı olduğunu da gösteren Beşiktaş yeni sezona da üç yıllık bir planlamanın ürününü toplayacakmış görüntüsü ile başladı.

Mersin’de hava çok sıcaktı ve mantıken bu durumun, iklime alışkın ev sahibi takım oyuncularına avantaj sağlaması gerekiyordu. Aslına bakarsanız hava koşulları ve sezonun başı olması Mersin’den çok gol sesinin çıkmayacağına işaret eder gibiydi. Ancak Beşiktaş çok farklı başladı. Şenol Güneş’in hazırlık döneminde de sıkça üzerinde durduğu pasa dayalı sistem işliyor gibiydi. Beşiktaş o kadar çok pas yaptı ki adeta Mersin İY.’nu gebertti. Güneş’in meşhur dokunuşu Oğuzhan’a çoktan temas etmişti. Her top onda hayat buldu, ilk pas hatasını 22. dakikada yaptı. En çok eleştirilen yönü olan fizik zafiyetini aşmış gözüktü. Vücudunu çok iyi kullanarak ayağındaki topları sakladı, birçok pas organizasyonunun içinde hep en doğru olanını seçti. Arsenal altyapı takımlarından bu yana ilk defa özgüveni yüksek görünen Oğuzhan, kendinden beklenildiği gibi Sosa’yı zorlayabileceğini gösterdi. Geride Rhdolfo top-class bir performans gösterirken, sadece yerinde müdahalelerde değil yerinde paslar atarak takımını hücuma doğru başlattı. Kontratağı kesip takımını kontratağa çıkardı, sağ bek gibi çizgiye gidip ortalar yaptı. Beklenenin üzerinde rollere soyundu, başarılı da oldu. Olcay çalışkan, Töre yetersizdi. Quaresma’nın ise sahada olması bile taraftarın yüzünü güldürmeye yetti. Cenk Tosun gollerden sonra asker selamını hem şehitlere hem Bilic’e göndermiş gibiydi. İki sezon boyunca hak etmeyerek oturduğu kulübeden üç gol ile çıktı. Sol ayağını ciddi anlamda geliştirmeli ancak altıpas içindeki sakinliği klas bir golcü edasındaydı. Beşiktaş’ın en büyük sorunu olan devamlılık problemi, Şenol Güneş’in dokunuşları ile giderilir mi bunu zaman gösterecek ancak haftalar geçtikçe Oğuzhan, Kerim, Cenk, Töre, Ersan gibi oyuncuların Güneş ile futbollarının üzerine koyacaklarından eminim. Mersin İY. içinse ligde kalmak oldukça zor gözüküyor. Transfer yasağı yüzünden hamle yapamayan ekipte, Mesut Bakkal’ın sekizinci haftayı görebileceğini düşünmüyorum.

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön