Futbolun Arka Bahçesi

Çok Kumpas Annecim!

Süper Lig

Tercihler sonuçları doğurur. Sonuçlar ise yeni tercihleri! Bu döngünün içerisinde almış olduğumuz kararlar bizim karakterimizi ortaya koyar. Bu sadece bireye ait bir döngü değildir. Aynı döngü ülkelerde, takımlarda, camialarda ve toplumun yapı taşı olan ailelerde dahi genel bir karakter ve davranış biçimi oluşturur. Ülkemizin en köklü spor kulüplerinin de camia olarak bir karakterleri vardır. Bu karakterler herhangi bir yöneticinin veyahut futbolcunun açıklamasıyla değil; köklerinden bu zamana kadar gelen süreçte sahip oldukları değerler ile kimliğe bürünür. Ancak her camia için, aldıkları bazı kararların sebep olduğu, dönüm noktaları vardır. Geçen hafta yaşanan kupa maçı rezaleti ve devamında açıklanan utanç kararı TFF, Fenerbahçe ve Beşiktaş için bir dönüm noktası oluşturdu.

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir süreç yaşadık. Hiçbir kanıt olmaksızın kumpas mı denmedi? Yoksa Şenol Güneş’in tiyatro yaptığı mı söylenmedi? Hatta kadın programlarında Tolga’nın annesine küfür edilmesinin normal bir davranış olduğu mu savunulmadı? Unutmayın ki bu ülkede yüzlerce kişi ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla hapis yatıyor. Tolga’nın vefat etmiş annesi de kim, değil mi? Ülke olarak taraftar tanımını doğru yapamadığımızın farkındaydım; ancak bu seviyeleri tahmin etmem mümkün değildi. Adaletin taraftarlığı olmaz. Vicdan ve kazanç arasındaki adaleti sağlamamız gerekiyor. Bunu ne taraftar olarak başarabiliyoruz ne de vatandaş olarak. Her konunun taraftarı olmuş durumdayız. Doğrularla işimiz yok! Bizim tek işimiz sosyal medyadan karşı tarafa aşağılayıcı  şeyler yazmak. Sonra da bu bilinçsiz grubun maçta çıkardıkları olayları günümüzün popüler söylemi olan kumpas ile kapatmak. Ancak Beşiktaş bu sefer olanlara karşı ‘dur’ dedi. Uzun bir süre sonra ilk kez Beşiktaş yönetimi ülkenin siyasi kanaatini de karşısına alarak büyük bir iş yaptı. Türkiye kupası yarı finalinden çok daha değerli bir işe imza attılar. Özellikle son 4 Fenerbahçe maçında yaşanan olaylara dönüp bakarsanız, gelinen nokta ve Beşiktaş’ın aldığı tavra futbol adına saygı gösterilmesi gerektiğini anlarsınız. Beşiktaş’ın başına bunların gelmesinin temel sebebi de rakiplerine karşı son 3 sezondur saha içindeki tartışmasız üstünlüğü. Eğer saha içinde yenemiyorsanız rakibinizi, saha dışında yenmek bu ülkede mübahtır. Eğer gerçeği duymak istiyorsanız aşağıdaki soruma cevap vermeniz kâfi. Bu sene oynanan 4 maç tarafsız sahada, seyircisiz ve Avrupalı hakem ile oynansaydı, sizce sonuçları ne olurdu? Cevap kağıtlarını verirken yanına vicdanınızdan bir parça da koyarsanız sevinirim.

Usülen derbi adına da birkaç kelam etmek isterdim. Ancak sadece temennimi belirtmek benim için yeterli olacaktır. Sonucu futbolcuların tayin ettiği bir maç diliyorum. Maç öncesi futbol hakkında konuşacak bir şey bulamadım. Sanırım benden değil coğrafyadan kaynaklanıyor. Bu aşamada benim derbi için görüşüm Fatih Terim’in “Ben ders alamam ders veririm” sözünden çok Albert Camus’un “Hayat ve ahlâk hakkında bildiğim her şeyi futboldan öğrendim” sözüne daha yakın. Herkes için huzurlu bir Pazar günü ve adaletli bir derbi maçı diliyorum.

Son Yazıları Süper Lig

Aldanırım Gülüşüne

Rüya gibi geçen 3 sezonda, 2 şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi gruplarında ülke tarihinin

Korkularınla Yüzleşmek

Hayatta korkuları en büyük olan insanlar çevresi tarafından en fazla takdir edilen
Placeholder

Mola Bitti, Keyif Sürüyor

Takımlar kadrolarını şekillendirdi. Transfer döneminin devam etmesi yeni hamlelerin habercisi gibi. 2016/2017

Darbede Futbol

1980/1981 1. Futbol Ligi; Türkiye o yıl, 240 maç, 466 gol, bir askeri
Başa Dön