Futbolun Arka Bahçesi

Aldanırım Gülüşüne

Süper Lig

Rüya gibi geçen 3 sezonda, 2 şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi gruplarında ülke tarihinin en büyük başarısı (3g 3b), 3 sezondur kırılan kombine, forma satışı, sponsorluk anlaşması rekorları, kulüp tarihinin en büyük hem yerli hem yabancı oyuncu satışı (Cenk, Ba) sonucunda mali tablo gösteriyor ki; 1 milyar 328 milyon liradan 1 milyar 912 milyon liraya yükselen kulüp borcu!

Hayatımızı sahip olduğumuz ekonomik güce göre şekillendiririz. Yorgan-ayak denklemi bizim yaşam standardımızı belirler. Ne kadar iyi durumda olursak olalım yorgan bize hep 1 karış kısa gelir. Bunun en önemli sebebi de ülkemizde cebimizdeki para birimi ile harcadığımız para birimi arasında ciddi bir parite farkı olması. Tabi siz hala benzini 50 liralık alıyorsanız bir şey diyemem. Merak etmeyin işin ekonomi kısmına çok kafa yormayacağım. Aslına bakarsanız anlatacağım şey çok basit. Sayın başkan para nerede?

Öncelikli olarak, zafer sarhoşluğunda olduğumuz 2 sene boyunca en az Fikret Orman kadar takımımdan keyif aldım. Kombinemi yenilerken maçları büyük bir heyecan ile bekledim. İşin başarı kısmı taraftar gözünden o kadar tatlı görünüyor ki insanın kafasını çevirip de kasaya bakası gelmiyor. Para işleri özellikle futbol camiasında alengirli, hep yanar döner meyveli ve bol menajer avantalı. Kısacası sevmiyorum ama görmezden gelemeyeceğimiz bir mali tablo var ortada. Beşiktaş 3 sezonda yaşadığı tarihi başarıların karşılığı olarak ciddi bir kazanç elde etti. Bu süreç içerisinde hepimizin takdir ile karşıladığı oyuncu satışlarından da aynı şekilde ciddi gelirler elde etti. Taraftarın da üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını söylemeden geçmeyelim. Son üç sezondur Beşiktaş’tan kombine bilet almak mucizevi bir hâl aldı.

Gelin biraz daha detaya girelim. Beşiktaş 2016-17 sezonunda Avrupa’da gelirini en fazla arttıran üçüncü takım oldu. Gelirini %43 arttırarak ekonomik anlamda önemli bir başarı yakaladı. 145 milyon € gelir elde etti. O sezon içerisindeki oyuncu alış-satışından Matej Mitrovic (4,2m €) sağ olsun 1 milyon € gibi bir zarar etti. Diğer büyük kulüplerimizin bonservis zararı ile kıyas yapıldığında devede tüy denebilecek bir meblağ bu. Geçtiğimiz sezon ise sadece Şampiyonlar Ligi gelirinden 55 milyon € civarında bir miktarı kasasına koydu. 2016-17 sezonu futbolcu bonservisi satışından 20 milyon € (12,8 ödenen, 33,8 alınan) net kâr sağladı. Yönetimin oyuncu satışlarındaki 500 bin euro için bile ortalığı ayağa kaldırdığı bir transfer politikamız varken nasıl oluyor da cebimizde şu an hiç para yok? UEFA Finansal Fair Play kısıtlamalarının bittiği bir sezonda kimse böyle bir tablo ile karşılaşacağını beklemiyordu. Kabul ediyorum, Euro/TL paritesi her kulüp gibi Beşiktaş’ı da etkilemiş olabilir ancak bu süreçte Beşiktaş en büyük gelirlerini yine euro cinsinden elde etti. Ama mali genel kurulda açıklanan borç artışı aslında her şeyin habercisiydi. Bu soruya cidden bir cevap bulamadım. Ancak emin olduğum tek konu, Beşiktaş geride kalan üç sezonda gelir anlamında ulaşabileceği en üst noktalara ulaşmıştır. Bunun karşılığı olan para şu anda kasasında yok. Üstelik 600 milyon liradan fazla bir borç artışı gerçekleşmiş. Peki, bu üç sezonda Beşiktaş bu kadar sportif başarı elde etmeseydi sonu Parma gibi iflas etmek mi olacaktı yoksa Galatasaray gibi TOKİ veya Emlak Konut önderliğinde yeni bir yapılanmaya mı gidecekti?

Yazdıklarım sadece tespit ettiğim ve bir türlü cevabını bulamadığım sorular. Elbette cevapları birilerinin ceplerinde saklı ancak bir taraftar olarak bunları merak etmem en doğal hakkım. Benden forma almam kombine yenilemem, yani kısaca kulübe destek vermem isteniyorsa ben de her taraftar gibi bu paraların nerelere harcandığını bilmek isterim. Şampiyonluklar çok güzel ama ekonomik bir başarı ile taçlanmayan kupalar uzun vadede iflasın habercisi olabilir. Yoksa amacımız her zaman üzüm yemek; asla bağcıyı dövmek değil.

Son Yazıları Süper Lig

Çok Kumpas Annecim!

Tercihler sonuçları doğurur. Sonuçlar ise yeni tercihleri! Bu döngünün içerisinde almış olduğumuz

Korkularınla Yüzleşmek

Hayatta korkuları en büyük olan insanlar çevresi tarafından en fazla takdir edilen
Placeholder

Mola Bitti, Keyif Sürüyor

Takımlar kadrolarını şekillendirdi. Transfer döneminin devam etmesi yeni hamlelerin habercisi gibi. 2016/2017

Darbede Futbol

1980/1981 1. Futbol Ligi; Türkiye o yıl, 240 maç, 466 gol, bir askeri
Başa Dön