Futbolun Arka Bahçesi

Milan Lab

Milan Lab

Orta Saha/Serie A

Futbolun oynanışı ve antrenman teknikleri, son dönemlerde hızlı değişimlere uğradı. En üst seviyede 90 dakika futbol oynayabilmek için gereken atletik kapasite, zihinsel ve teknik özelliklerle ilgili standartlar her geçen yıl yükseliyor. Bunda, teknoloji ve bilimin, performans analizi ve futbolcu dizaynına etkisinin keşfedilmesinin payı büyük. Öğrenilen her yeni püf noktası, eski doğruları çöpe atıyor.

Toprak sahalardan ve yetersiz ekipmanlardan, görsel olarak oldukça tatmin edici antrenman sahalarına geçişte Türk futbolu önemli yol kat etti. Pek çok eski ve yeni kulüp yöneticisi tesisleşmeden bahsetti; bazıları lafta kaldı, kimisi ise ardında gerçekten de kaliteli antrenmana izin veren yapılar bıraktı. Ancak binayı dikmek kadar, onu kullanmak da önemli. Örneğin genç takımdaki bir oyuncu ağırlık idmanı yapabilmek için antrenörlerin peşinde dolanıp anahtar koparmaya çalışıyorsa, veya doğru düzgün yemek bulamayıp karnını doyurmak için sürekli pilavla ekmekle besleniyorsa modern tesisiniz olsa neye yarar?

Antrenör eğitimiyle ünlü İtalya’da, Sacchi, Zeman, Benitez, Prandelli gibi ortaya farklı futbol tezleri sunan hocaların yetişmesi tesadüf değil. Nasıl ki futbolun tekniği, taktiği ve idmanı üzerine onlarca İtalyan yazar-antrenör kitaplar yazmışken, Türkiye’de bu sayı neredeyse sıfır.

Konunun uzmanı değilim ama elit seviyede futbolcu yetiştirmek için antrenman dağarcığının düz koşu, çift kale maç ve “5e 2″den çok daha fazlası olması gerektiğini biliyorum. Futbolcuların atletik özellikleri üst düzeyde olmalı ki potansiyellerine ulaşabilsinler. Bundan 10 sene önce çoğu kulüp muhtemelen Cristiano Ronaldo’yu değil Quaresma’yı seçerdi. Ancak aynı akademide yetişen, aynı sene A takıma yükselen ve aynı sene biri Barcelona diğeri ise Manchester United’a giden iki genç kanat oyuncusundan biri dünyanın en iyisi, en pahalısı ve en golcülerinden biri haline gelirken diğeri Katar’ın yolunu tuttu. İki oyuncunun geçen on iki senede aldığı fiziksel ve zihinsel eğitim, antrenör ve karakter farklılıkları ve belki biraz da şans faktörü ile kariyerleri çok farklı uçlara ulaştı. Southampton’daki genç Gareth Bale’nin oldukça çelimsiz olduğunu, ancak 16-17 yaşlarında sıkı bir yükleme yaparak bugünkü atlet fiziğine kavuştuğu bir yerlerde yazıyordu. Şimdi aynısını yapmadığı için sınıf atlayamayan futbolcuları düşünelim; Serdar Özkan, Emre Çolak, Recep Niyaz (?)… Keza en hızlı oyunculardan biri olan Theo Walcott, genç takımlarda ufak tefek ve yavaş olduğu için hep kendinden küçüklerle oynamış. Ta ki, gelişiminde patlama yaşayacağı doğru zaman gelene kadar.

Teknik direktörlerin sıklıkla söylediği gibi futbolda artık pazar günü ne yaptığın değil, pazartesiden cumaya ne yaptığın önemli. Yani iş maç gününde değil maç öncesinde bitiyor. Fiziksel olarak ne kadar hazırsın? Zihinsel olarak ne kadar hazır ve güçlüsün? Basın toplantısı yapılıp tesislere dağılmadan maç bitmiş değil. Pilates, yoga gibi disiplinleri antrenmanda kullanan önemli hocalar söz konusu. Milan’ın yakın zamanda temizlenen “yaşlı” kadrosunda yer alan Nesta, Zambrotta, Inzaghi, Pirlo, Gattuso, Inzaghi, Seedorf, Abbiati, Ambrosini gibi pek çok oyuncu performans ve sakatlık problemi yaşamadan otuzlu yaşlarının ikinci yarısında elit seviyede futbol oynayabildiler. Bunda Milan Lab’ın payı büyük.

Antrenman verimini artırmak, optimum atletik performansı sağlamak, sakatlık riskini azaltmak, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin verimliliğini artırmak, kadro seçiminde faydalanmak, transferde alım satım kararlarını vermek gibi çok sayıda fonksiyonu olan bir kurum Milan Lab. Uzun yıllardan beri Milan’da çalışan Jean-Pierre Meersseman, 2002 yılında bu bilimsel araştırma merkezini kurarken Microsoft ile işbirliği yapılmış. 2006’dan itibaren ise genç takımlardaki oyuncuların gelişimleri ve performansları da analiz edilmeye başlanmış.

Burada, oyuncular için özelleştirilmiş antrenman yoğunlukları ve şiddetleri tasarlanabiliyor. Oyuncuların performansları, sakatlık eşikleri analiz edilerek kadro seçiminde ve sakatlık önlemede bu bilgiler kullanılabiliyor. Tesisin çok önemli bir faydası da transfer kararları sırasında görülüyor. Kaka ve Shevchenko’nun satıldıktan hemen sonra düşük performans göstermeleri ve sakatlıklarla boğuşmaları hepimizi şaşırtmıştı. Ancak Milan çalışanlarını değil! Çünkü yaptıkları analizler, bu oyuncuların atletik zirvelerini geride bıraktığını ve hızlı bir şekilde düşeceklerini göstermekteydi. Keza 34 yaşındaki Beckham’ı transfer ederken de uzun testler yapılmış, oyuncunun 40’lı yaşlarına kadar elit futbol oynayabileceği yorumu yapılarak gönül rahatlığıyla transfer edilmiş. Ayrıca yapılan çalışmalar ve toplanan veriler, genç oyuncuların gelişiminde kullanılabilecek bir veri havuzu da oluşturuyor. ‘Feda’ diyen ve giderlerini kısarken, pahalı yıldızlardan genç yıldız adaylarına geçiş yapan Milan başkanı Berlusconi, eski sistemin devam edemeyeceğini, Milan’ın artık genç oyunculara yoğunlaşması gerektiğini söylemişti. De Sciglio, El Shaarawy gibi iki olumlu örnek şimdiden mevcut.

Yalnızca sakatlık önlemek için değil, genç oyuncuların gelişimi ve doğru zamanda oyuncu alıp satabilmek için de veri ve metoda ihtiyaç var. Uzmanlaşmış fizyologlar ve spor psikologları, daha verimli ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayabilir; aynı zamanda bireysel gelişimi ve takım performansını dramatik bir biçimde artırabilir.

Tags:

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön