Futbolun Arka Bahçesi

İki Yol: Monaco

Ligue 1/Rasathane

Monaco için  yeni Manchester City veya yeni Paris Saint Germain olma hayaliyle başlayan yol, çok kısa bir sürede yeni Porto olma macerasına dönüştü.

Yakın zamanda, kulübün James Rodriguez, Falcao, Joao Moutinho gibi sansasyonel transferlerle ivmelenen hızını kesen iki önemli gelişme yaşandı. İlk olay, eşiyle olaylı bir boşanma yaşayan kulübün milyarder Rus patronunun İsviçre mahkemelerinde 4,5 milyar dolarlık nafakaya mahkum edilmesiydi. Bu bedel daha sonra 500 milyon dolara kadar indiyse de magazin dünyasını olduğu kadar futbol ekosistemini de etkiledi. Monaco‘nun Portolaşmasındaki bir başka önemli faktör ise kulübün futbol dışı gelirler nedeniyle UEFA Financial Fair Play komitesiyle başının ciddi derde girmesi oldu. Öyle ki, 2015 yılında Beşiktaş JK, Karabükspor, FC Internazionale, AS Roma, Sporting Clube de Portugal gibi takımlarla birlikte AS Monaco da UEFA’yla uzlaşmak durumunda kaldı. Yapılan anlaşmanın Monaco açısından en can alıcı yanı, futbol gelir giderleri konusunda başabaş noktasına (break-even) dair verilen taahhütler oldu. Tıpkı geçmişte borçlarını döndürebilmek için ‘satmak zorunda’ olan Benfica ve Porto gibi, Monaco da UEFA taahhütlerine uyabilmek için ‘satmak’, ya da ‘küçülmek’ zorunda kalmıştı. Bu noktada tercihini ilk seçenekten yana kullandığı aşikar olan kulübün tepesinde, yukarıda anılan Portekiz kulüplerinin tersine “banka borcu” mefhumu bulunmuyor. Dolayısıyla Monaco’nun genel stratejisini belli bir düzeyde sürekli var olabilmeyi amaçlayan Olympique Lyonnais örneği de son derece iyi açıklıyor. Bundan bir kaç sene önce yolunu tamamen altyapıya ve takım halinde yaratıcılık hedefine yönelten Lyon’un geçmiş dönemdeki Malouda, Essien, Diarra, Abidal gibi transferlerini hatırlarsınız…

Monaco transfere ciddi para harcıyor. Harcıyor ama işkembeden harcamıyor. Aşağıdaki grafikte, zengin patronun ilk yılındaki sansasyonel transferlerden sonra, Monaco’nun önemli anlamda transfer kârı yapmaya başladığı açıkça görülüyor. Anthony Martial, Thomas Lemar, Fabinho, Rony Lopes, Adama Traoré, Bernardo Silva, Tiemoué Bakayoko, Benjamin Mendy gibi yıldız adayları için hatırı sayılır yükümlülükler altına giriliyor ancak şu ana kadar göründüğü kadarıyla isabet oranları epey yüksek. Transferlerin geri dönüşü hem sahada hem de finansal tablolarda kazandırıyor. PSG tarafından domine edilen ligin üst sıralarını zorlayan ekip bir yandan Avrupa’da mücadele ediyor ama en önemlisi o seviyede var olmaya devam ediyor.

as_grafik
Monaco’nun değişim trendi

Çocukluk hayali olan teknik direktörlük yolunca çok genç yaşta atılan 41 yaşındaki Portekizli teknik adam Leonardo Jardim bu seviyede kalabilmek için son derece iyi bir scouting sistemine sahip olmak zorunda olduklarını söylüyor.

Ancak Monaco yalnızca gençlikten ibaret değil; kaleciler Danijel Subasic ile eski Galatasaray’lı Morgan De Sanctis, João Moutinho, Falcao ve Vagner Love’nin dışında Beşiktaş’ın isteyip de en başta maliyet olmak üzere çeşitli nedenlerle transfer edemediği Kamil Glik gibi son derece tecrübeli isimler de yer alıyor. Genç ve tecrübeli transfer yumağının haricinde; Monaco, alt yaş gruplarında da Fransa’daki süper yeteneklerin peşine düşmekten geri kalmıyor. En somut örnek, Paris banliyösündeki Bondy’de başladığı futbol hayatının ilk yıllarını meşhur Clairefontaine’de geçirdikten sonra Monaco’nun alt yaş takımlarına transfer edilen Kylian Mbappé belki de yukarıdaki yıldız adaylarını bile gölgede bırakacak. Thierry Henry’nin rekorunu kırarak AS Monaco formasını giyen en genç oyuncu ünvanını ele geçiren 17 yaşındaki yıldız tıpkı Martial gibi çok genç yaşta sansasyonel bir transfere imza atabilir.

Son Yazıları Ligue 1

Leicester de Kim Oluyor!

Leicester City’nin İngiltere’deki sürpriz şampiyonluğu bazı kulüpler için güzel hatıraları akıllara getirdi.

Son Sermaye Bükücü

Ligue 1 artık Paris Saint Germain ve diğerleri şeklinde iki parçaya bölünmüş
Başa Dön