Futbolun Arka Bahçesi

Savaşın Gölgesinde Çeyrek Final Yolu

Rasathane/Şampiyonlar Ligi

Yiğidin harman olduğu turnuva, Şampiyonlar Ligi’nin asıl mevsimi bu akşam itibariyle başlıyor. Avrupa’nın en prestijli turnuvasının dahi grup aşamalarında maç ve takım kalitesinin eksikliğinden dem vurabiliyoruz. Son 16 ise, zorluk seviyesinin birkaç basamak birden yükseldiği bir ortam. Adamlarla çocuklar ayrıldı, mesele buradan sonra başlıyor yeğen!

Şüphesiz ki Shakhtar Donetsk bu sene kulüp tarihinin en zor sezonunu yaşamakta. Ancak bu ne bir maddi kriz, ne de başarısız sonuçlardan kaynaklanıyor. Kulüp bu sene başından itibaren sportif veya maddi konularla mücadeleden çok ülkesinde devam eden iç savaş ile mücadele etmek zorunda kaldı. Bu kadar olumsuzluğa rağmen Şampiyonlar Ligi grup aşamasında Porto’nun arkasından haklı bir futbol ile ikinci sıraya yerleşip bir üst turda turnuvanın favorilerinden Bayern München’in rakibi olmayı başardılar. Bunda tabi ki yakından tanıdığımız Lucescu’nun payı yadsınamaz bir gerçek. Eşleşmede, grup maçlarının en fazla göze çarpan ismi, attığı 9 gol ile Messi ve Ronaldo ikilisini bile geride bırakan Luiz Adriano’nun, Manuel Neuer karşısındaki performansı da en önemli belirleyici olacak.

Diğer tarafta ise Bavyera Dağları’nın yenilmez takımı Bayern München geçen seneki yarı finalde gol bile atamadıkları Real Madrid hezimetinden sonra bu sene grup aşamasını beklenenden çok rahat bir şekilde geçerek lider tamamladı. Şaşalı görüntüsünden hiçbir zaman ödün vermeyen Panzerlerin her zamanki gibi hedefleri final; ve daha önce beş kez kazandıkları kupayı bu sene de Berlin’de oynanacak olan final maçında kaldırmak. Ligde ikinci yarıya biraz kötü başlasalar da Bayern’in toparlanması uzun sürmedi. Geçen haftaki lig maçında sanki Dünya Kupası açılış maçından önce yapılan bir şov gibi Hamburg’u adeta gole boğdular ve bu maça gözlerini çevirdiler.

Bizleri birçok açıdan enteresan bir maç bekliyor olacak. Tabi ki eşleşmenin mutlak favorisi Bayern München, ama karşılarında çok inançlı ve sadece sahada değil saha dışında da savaşmaya alışmış bir Shakhtar Donetsk olacak. Benim inancım, Lucescu’nun askerlerinin, komutanları önderliğinde Bayern bombardımanında hemen teslim olmayacakları yönünde. Ama her kim kazanırsa kazansın seyir zevki yüksek ve bol gollü maçlar izleyeceğimizden şüphem yok.

Son Yazıları Rasathane

İki Yol: Monaco

Monaco için  yeni Manchester City veya yeni Paris Saint Germain olma hayaliyle
a milli takım

Bitti Demeden Bitmez!

A Milli Takım son altı turnuvanın dördüne katılma hakkı kazandı. Her turnuvada bir
Başa Dön