Futbolun Arka Bahçesi

6×12: Manchester City

Premier League

Takvim yılının son milli arası da geride kaldı. Çok yakında Premier League’de sezonun en sert dönemine gireceğiz. Ara karnelere güncellemeler yaptık. En ışıltılı takımla başlıyoruz; Manchester City.

Bir gün gelir herkes kendi yoluna gider;
City’nin ayrıştığını anlamak güç değil. Sahada onlar kadar topa sahip olarak rakibi yoran, aşağılayan ya da çaresizliğe sürükleyen takım saymaya tek elinin parmakları çok bile. Yavuz Çetin, yukarıdaki dizeyi içinde bulunduğu anksiyetenin getirdiği ekstrem sonuçlardan kısa süre önce yazmıştı (hala Boğaziçi Köprüsü’nden her geçişimizde selam çakarız ustaya). Neredeyse 20 yıllık bu ayrılık şarkısı, nakaratı ile günümüzde Pep Guardiola takımının mevcut durumunu ifade etmeme olanak sağlıyor. Gerçekten City kendi yolunda ilerliyor ve onlara ulaşmak için mevcut standartların dışına çıkmak zorundasınız. Bu sezon kendilerine en büyük rakip olarak gösterdiğimiz Liverpool’un bile topa sahip olma oyununda yaşadığı sıkıntılar, Klopp’un değiştirmeye çalıştığı adamların defosunu ortaya koyuyor. Ancak City toplu, topsuz iyi! Topunuzla tüfeğinizle gelseniz de, topla tüfekle savunsanız da…

City’e sıkıntı çıkartmak mümkün mü?
Manchester City geride kalan dört haftanın yarısını sezon öncesi hazırlık dönemi kıvamında geçirdi. Ne Burnley ne de So’ton, lidere zorluk çıkaracak türden ekipler. Bu sezon puan koparabilen takımlara bakalım; Wolves, Liverpool ve Lyon. Orta sahada iki temiz pasör, önlerinde sprinterler. Aslında bu ay karşılaştıkları Tottenham’ın da benzer formata sahip olduğunu biliyoruz. Ancak Pochettino o gün hem Eriksen hem de Winks’i uzun süre kenarda misafir etmişti. Spurs’u 1-0’la geçerken üçüncü viteste takıldılar. United’i ise yanlarına yaklaştırmadılar bile. Hani yarısı hazırlık kampıysa, diğer yarısı da Carabou Cup ayarındaydı desek ayıp etmiş olmayız herhalde.

Çok Silva Annecim!
Pas, Guardiola’nın futbolunu tanımlayan terimlerin başında geliyor. Kendi felsefesinde topa sahip olmak, boşluk yaratmanın ana etmeni. Şöyle bir örnek vereyim; United karşısında yalnızca 2 uzatma dakikasında oynayan Philip Foden, kendisinden 36 dakika daha fazla oyunda kalan Lukaku’nun iki, 20 dakika fazla oynayan Alexis’in yedi katı kadar pas yapmıştı! United’in bu ideolojiye neredeyse ters bir oyun oynaması da buna etken tabii.

Maviler için pasın beslediği bir başka terim de kuşkusuz off the ball. İki müthiş Silva’ya sahipler. Bernardo’nun gelişiminden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. David Silva ise stoperlerden top alıp atak başlatmaktan, tempoyu yönetmeye, oyunu kurmaya, rakip ceza sahası önünde araya salmadan, ceza sahası koşularını golle bitirmeye dek hemen her işi yapıyor. Sterling, Salah, Agüero ve Wilson’un ardından ligde rakip ceza sahasında en çok topla buluşan oyuncu! Çoğu kez yakaladığı şansları zarif bir vuruşla sonlandırıp sol bileğini öpüyor, çocuk yaşlarda kansere yenik düşen kuzenini anıyor. Silva bu üzücü olaydan 17 yıl sonra bu kez belki de daha acı şekilde oğlu Mateo’nun sağlık sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalmıştı. Ufaklığın süreci atlatması ve bu yılki Huddersfield maçını yerinde seyretmesinin ardından, yaşamdaki önceliklerini revize ettiğine dair demeçler vermişti. Zaman kaybı olarak gördüğü şeylere tahammülü yoktu. Ancak faydalı gördüklerine de sırt çeviremezdi. Otuzunu devirse dahi. Büyüdü, olgunlaştı, saçları kesti ve Guardiola ile çalışmaya başladı. İspanyol yıldızın geçirdiği dönüşümü, Dani Alves’in geçen haftaki röportajında buldum; “Pep Guardiola benim futbola bakış açımı değiştirdi” diyor Brezilyalı; “Topsuz oyunu oynamayı onunla öğrendim. Bu benim için inanılmaz bir eşikti. O beni değiştirdi, ben de sağ bek tanımını.” Silva’nın oyun içerisinde göze çok batmamasının sebebi her şeyi çok kolay yapıyormuş gibi görünmesi. Bu da onu en basit tanımla usta yapar. Panik yapmadan, devamlı çevreyi görerek oynayan ve usta taktisyen dokunuşu ile aynı pozisyonda görev yapan çoğu arkadaşının yetersiz görünmesine sebep olan biri. Böylece 32 olan yaşına rağmen menajerinin iyiden iyiye gençleştirdiği kadroda tam zamanlı bir iş bulmayı başarabiliyor.

O ve Bernardo, önlerinde oynayan isimler topsuz koşulara yeltendiğinde onları besleyen adamlar. İkilinin ‘off the ball’unu anlamlandıran da bir parça mevcut elbette. Fernandinho ikiliyi pasla besleyen 33 yaşında bir adam. Yaş önemli! Manchester City kadrosu kusursuz, ancak halen yedeği olmayan futbolcunun (takımda bu konuda tek ve tüm lig maçlarına 11 başladı) yaşayacağı bir sakatlığın getireceği domino etkisiyle bu büyü bozulabilecek kadar hassas.

Topu bırakır mı?
Pep Guardiola’nın Liverpool maçındaki kadar keskin olmasa da Tottenham önünde de son bölümde topu rakibe bıraktığını gördük. Maviler direkt oyunu en iyi oynayabilecek hızlı forvet oyuncularına sahip olsalar da, bu savunma hattına da güvendiklerini gösteriyor. Aymeric Laporte, bu takımın Van Dijk rolüne iyiden iyiye soyundu. Belki de kadronun Bielsa tedrisatından geçen adamı olduğundan, 12 maçta da saniye kaçırmışlığı yok. Ancak daha mantıklı boyutu sol ayaklı olması. Hatırlayın Guardiola bu ihtiyacını zaman zaman Aleksandar Kolarov’u oraya koyarak gidermeye çalışmıştı. Son iki maçta gol yeseler de defansif performansları kademeli olarak büyüyor. Ederson’un kalesine gelen şut sayısı, Fulham, Cardiff ve Burnley’in yediği gol sayısından daha az! Bunun yanında kontra futboluna yatkın kadroları ile yer yer topun arkasına geçme tercihlerini daha sık izleyebiliriz.

Diyeceğim odur ki: Her şey nasıl başladıysa öyle biter. Manchester City bu sezona favori olarak başladı, favori olarak ilerliyor ve favori olarak kazancaklar gibi görünüyor. Bizler ise içimizi gıdıklayan bir bahar hafta sonunda kahvaltımızı yaparken, basına düşen City güzellemelerini hiç garipsemeyeceğiz.

Son Yazıları Premier League

6×12: B Sınıfı

2018’in son milli arası da geride kaldı. Çok yakında Premier League’de sezonun en

6×12: Chelsea

Takvim  yılının son milli arası da geride kaldı. Çok yakında Premier League’de sezonun

6×12: Liverpool

Takvim yılının son milli arası da geride kaldı. Çok yakında Premier League’de sezonun

6×8: Arsenal

Premier League’de sekiz hafta geride kaldı; Manchester City ve Liverpool tamam da

6×8: Manchester United

Premier League’de sekiz hafta geride kaldı; Manchester City ve Liverpool tamam da
Başa Dön