Futbolun Arka Bahçesi

george best

Yeşil Sahaların Ötesinde: Best

Euro 2016/Pırıl Pırıl

George Best hakkında söylenegelen, Pele ve Maradona’dan iyi olduğuna vurgu yapan meşhur sözü bilirsiniz. Best, kendi döneminde ülkesinin futbol kaderini değiştirmeyi başaramasa da, ülke futboluna koyduğu çıta hayli yüksekte. Bu yaz Kuzey İrlanda, tarihinde ilk defa Avrupa Futbol Şampiyonası’nda boy gösterecek. Ve Kuzey İrlanda dendiğinde, benim aklıma George Best geliyor.

Best, öldürücü bir gol silahından kültürel bir ikon olan ‘James Dean‘e, unutulmaz Benfica maçıyla ‘beşinci Beatle‘ ya da saçları ve endamıyla, Old Trafford efsanesinden bir rock yıldızına dönüşmüş olabilir. Ancak her ne yaptıysa, soyadının hakkını vererek yaptı. Kırmızı Şeytanlar’ın 7 numara furyasını başlatan ilk adam olan Best’in hayatı, sinema salonlarının klişesi haline gelmiş şekilde mutlu sonla bitmedi. Zaten, o da bunu çok dert etmedi

Manchester United’ın scoutu Bob Bishop tarafından keşfedildiği 15 yaşına dek, yeteneklerini Belfast’ın ara sokaklarında akranlarına sergiliyordu. Bishop, genç George’u keşfetmesini, dönemin MU teknik direktörü Sir Matt Busby’e yolladığı bir telgrafta belirtti: “Matt, galiba 15 yaşında bir dahi buldum.” Manchester’a geldikten yalnızca birkaç gün sonraysa Belfast’a kaçtı. Bu Manchester’deki ilk vukuatıydı ve kesinlikle son olmayacaktı. 20 yıl süren futbolculuk kariyerinin altın çağlarını, 11 sezon formasını giydiği kırmızı beyazlı takım ile yaşayan George Best, hızı, adam eksiltme yeteneği ve bir kanat oyuncusu olmasına rağmen kazandığı gol krallığı ile ada basınına damgasını vurdu.

Bir rivayete göre Best’in Manchester forması ile ilk profesyonel olduğu West Bromwich maçından sonra, karşısında oynayan Graham Williams “Yerinden kıpırdama da yüzünü göreyim delikanlı. Maç boyunca taç çizgisinden koşarken, sadece sırtını görebildim” demişti. 1968 yılında Manchester United ile Şampiyon Kulüpler Kupası kazandı ve Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülünün sahibi oldu.

Yakışıklıydı, espriliydi, doğaldı ve samimiydi. Bu durum magazin basınının ilgisini de fazlasıyla çekti. Bir stara dönüşmüştü, ve genç adam, gelen şöhret ile yeşil sahaların ötesine savruluyordu. George Best’in sansasyonel hayatı ise doğduğu güne dayanıyor. Kıbrıs menşeli kaynaklara göre; Rum olan annesi, ailesinin baskısı sebebiyle Best’i Kuzey İrlanda’da doğurdu ve evlatlık verdi. Sebebi ise Best’in Türk olan babasıydı. İddia, Manchester günlerinde Kıbrıs’a giderek biyolojik babasıyla buluştuğu şekliyle son buluyor.

Başından sonuna dek çalkantılı hayatı kimileri için takdir görmese de bazıları tarafından da oldukça saygın şekilde karşılandı. Sir Matt Busby’nin kendisi için; “Uğraşmayın onunla. Ehlileştirmeye çalışmayın, bu çocuk özel biri” diyeceği kadar serseri, ancak bir o kadar da yetenekliydi. Best’in hayat tarzı daha fazla ilerlemesine olanak tanımadı. Zirveye çıktı, ancak orada tutunamadı. Manchester United, George Best gibi bir yeteneği serbest bıraktığında, yıldız oyuncu henüz 26 yaşındaydı! Köklü kulüp, Best’ten sonra küme düştü ve Eric Cantona’ya dek şampiyonluk göremedi.

2000 yılında oyuncunun özel hayatındaki problemlere ve futbolculuk kariyerine dürüstçe yaklaşan, soyadı ile aynı ismi taşıyan film, Best’in tüm zamanların en yetenekli futbolcularından biri olmasına rağmen, futbolculuk kariyerini bitiren alkolizmini ve hedonist yaşam tarzını göstermişti. Filmin konusu, Best’in şaşalı ancak bir o kadar da sallantılı hayatının özeti gibiydi. 2002 yılında bu kez BBC, yıldız futbolcuyu “yılın spor adamı ve yaşam boyu başarı ödülü” ne layık gördü. İlkokul mezunu, kafasının dikine giden bu adam, yeşil sahalarda Maradona’nın bile ‘idolüm‘ dediği bir yetenekti. Birçok filme konu ve ünlü müzik gruplarına kapak olan Best, günümüzde nüfusu 2 milyon kişiyi geçmeyen ülkesinin kahramanı olarak gösteriliyor.

Ancak yıldız futbolcu, inişli çıkışlı futbolculuk hayatında milli forma ile tek bir büyük turnuva göremedi. Beckenbauer bir röportajında onun için, “Best gelmiş geçmiş en yetenekli futbolculardan biriydi ve büyük bir milli final oynamayı en çok hak edeniydi” diyordu.

Hızlı oynadı, hızlı yaşadı ve hızlı tüketti. Hakan Günday’ın bir romanında bahsettiği gibi o kendini harcadıGeorge Best artık yok ve muhtemelen onun gibi bir yetenek bir daha ülke topraklarına kolay kolay gelmeyecek. Ancak bu yaz Kuzey İrlanda, Best’in kariyeri boyunca tadamadığı bir heyecanı tecrübe etmek için, Fransa’daki yerini almaya hazırlanıyor.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön