Futbolun Arka Bahçesi

Yalnız mı Kaldın?

Çizgi Dışı/Pırıl Pırıl

Kevin Durant’ın şehri terk etmesi, Russel Westbrook’a tarihe geçecek düzeyde işler yapması için fırsat tanıdı. Tabi ki sorumlulukları da beraberinde getirerek.

Russel Westbrook’un, triple-double performanslarından daha az önemsediği tek bir konu varsa o da Kevin Durant. Ligde Oscar Robertson’culuk oynarken dahi duygularından ötürü baskılanmış hissetse de; tavırları ve ses tonuyla umursamaz görünüyor. O hala bildiğiniz gibi: “Kazanmaktan haz alıyorum.” Tamam da bu onu ligdeki diğer 400 küsur oyuncudan ayırmıyor ki. Herkes kazanmak için burada!

Westbrook’un kaçınmaya çabaladığı şey, kendisinin nihai hedeflerin uzağında tarihe kafa tutan bir istatistik canavarından ibaret olması. Ve Westbrook’u tanıyan herkes bunun bahis konusu bile olmayacağını söyleyecektir. Sınırları zorlayan seviyedeki rekabetçi kişiliği ve hızı, her gece zafer için nerede ve kiminle oynadığına aldırış etmeden, Russ’un ne gerekiyorsa onu yapabileceğini açığa vuran göstergeler. Yalnız, triple-double perspektifinden bakarsak, ki bunlar onun kahramanlıklarının değerini arttıran ufak bir parça bile olsa kaydettiği aşama için eski takım arkadaşına teşekkür etmeli. Çünkü tüm bunları mümkün kılan şey Durant’ın bu yaz takımdan ayrılması oldu. Durant, Oklahama City ile yeni kontrat yapsa ve Westbrook başrolü paylaşmaya devam etse, bu müthiş all-around performansa şahit olma şansımız olmayacaktı.

Gün itibariyle rakamları biliyorsunuz;

  • Üst üste 7 triple-double yaptı.
  • Bu sezon toplamda 12 triple-double yaptı. (NBA’deki diğer tüm oyuncuların toplamı)
  • Tüm bunları yalnızca 23 maça sıkıştırdı. (1961-62’de ‘The Big O’dan beri bunu en hızlı yapan isim)
  • Son 6 maçın 4’ünde triple-double rakamlarına üçüncü çeyrekte ulaştı –ki bence bu yaptığı en çılgın istatistiklerden biri-.

Tahmin edersiniz ki sezon içi istatistikleri de triple-double seviyesinde (31 sayı, 10,8 ribaund, 11,3 asist) ve bunu Oscar Robertson’dan beri başaran başka bir isim olmadı. OKC koçu Billy Donovan oyuncusu hakkında; “Onun çok uzun zamandır görmediğimiz şeyleri yaptığını söylemeye gerek yok. Sadece bu sebepten bile fazlasıyla kredi topluyor, öyle de olmalı” şeklinde konuşuyor.

Westbrook yetenekleri ile Oscar Robertson’ı takip ediyor, ancak o bunun yanında Thunder’i batıdaki elit takımlar arasında tutmak zorunda. Westbrook parmak izini tüm sahaya basması OKC’nin başarısı için oldukça değerli. Kariyerinde ilk defa çevresinde MVP kalibresinde bir takım arkadaşı yok. Durant, kararıyla bu sebepten ötürü Westbrook’un zincirlerini koparmasını mümkün kıldı.

Basketbol dünyası Westrbook’un kendine has özel bir oyuncu olduğunu Durant’la takım arkadaşıyken de biliyordu. Ancak tek başına Thunder’ı ileriye taşıması, Westbrook’un aniden tüm zamanların en büyükleri arasına girebileceğinin göstergesi. En azından tüm zamanların en iyi sezonunu oluşturma yolunda ilerliyor. Kısa bir dönem yolu Fenerbahçe’den geçen, eski Oklahoma yeni Atlanta Hawks oyuncusu Thabo Sefelosha, kısa çöpü çekerek Westbrook ile match-up olduğu birkaç gece önceki OKC maçının ardından “Bu akıllara durgunluk veren bir olay. O birçok farklı meziyetleri olan ve yüksek enerji seviyesi ile oynayan çok büyük bir oyuncu. Takımını taşıyor” açıklamasını yaptı.

Durant’ın iki sezon önce ayağından sakatlandığı dönemde Westbrook’un kendini ortaya koyduğunu görmüştük. Ancak bu ufak bir numuneden öte değildi. Durant er ya da geç takıma geri dönmüştü. Ancak bu kez geri dönmeyecek. Westbrook’un içindeki gururlu rekabetçi çocuğun Durant’sız takımıyla bu meydan okuma şansını kabul ederken heyecanlandığına şüphe yok. İşte bu tamamen Russ.

Oyununda inceleme hak eden iki kısım var; pas ve ribaund. Ribaund kısmı özellikle Westbrook’un uzun bir guard olmadığını ve top of the key civarlarında olmayı, potadan uzaklaşmayı sevdiğini düşündüğümüzde etkileyici görünüyor. Ribaund ortalaması Kevin Love, DeMarcus Cousins ve Tristan Thompson gibi uzunlardan daha fazla. Russ bu durumu oldukça içten bir şekilde açıklıyor: “Sadece topa gidiyorum”.

Pas kısmı ise yine sıra dışı; görevi yalnızca saha içinde arkadaşlarını bulmak olduğundan dolayı da değil. Westbrook kariyerinin büyük bölümünde Durant’tan daha fazla top kullanmaya eğilimi olduğundan eleştirilere maruz kaldı. Bu durumdan dolayı hep kızgındı ve bunun için iyi sebepleri de vardı. Birincisi; Westbrook boş kaldığında ya da birebiri oynayıp rakibini geçebileceğinde kendi şutuna yönelen bir isim. İkincisi; takım arkadaşlarının size ilk söyleyeceği şey, onun bencil olmayan bir oyuncu olduğudur. Eğer Kevin Durant’ın bile kayıtlara geçen şikâyeti yoksa ve bu Durant için büyük bir mesele değilse, neden başkaları bunu sorun ediyor ki?

“Russell sadece takım arkadaşlarına düşünüyor” diyor koç Donovan; “Onlara şut için pozisyon yaratmayı kendine görev edinmiş birisi.” Westbrook’un gelişimi Durant’sız gelen triple-double performanslarından da öte. Westbrook şimdilerde davranışlarıyla örnek olmayı daha da fazla kendine vazife edinerek, soyunma odasını domine ediyor.

Eğer sağlıklı kalırsa, Robertson ile eşleştirilen triple-double ortalaması ile sezonu tamamlayabilir. Skor bulmak onun için sorun değil, hatta belki ribaund almak da öyle, çünkü Steven Adams ve Enes Kanter’i dışarıda bırakırsak, Westbrook arkadaşlarıyla ribaund almak için muharebeye girmiyor. Yani sonuç olarak gerçekleşme olasılığı takım arkadaşlarının paslarını skora dönüştürebilme yetenekleriyle doğru orantılı olacak. Böyle olursa, Thunder ligi nerede bitirirse bitirsin, MVP ödülü Russell için perçinlenecek. Ve bu gerçekten olursa, Durant’ın yalnız bıraktığı Westrbook’un, ödülü aldıktan sonra Durant’e teşekkür etme ihtimali nedir?

Garip olan da işte burası; eski koçu Scott Brooks ile karşılaşmasının ardından, ikili birbiriyle kucaklaştı ve karşılıklı açıklamalarda bulundu. Keza Westbrook, Sefelosha ile oynadığında da sıcak bir maç sonu kucaklaşması ve arkadaşça sözler söylendi.

Geçen bahar Westbrook’un bir franchise oyuncusu kalibresinde olmadığını iddia eden Dallas Mavericks patronu Mark Cuban’a karşı öfkeyle kendisini savunan; kariyerindeki en iyi takım arkadaşı Kevin Durant’la karşılaştıkları maç boyunca Russell hiçbir tepki vermedi. Tokalaşmadılar; gönülsüz bir selamlaşma bile olmadı. Belki de Westbrook, Chesapeake Energy Arena’da formalarının asılacağı o özel gün için (minnet dolu sözler ve sevgi dolu kucaklaşmaları) yıllar öncesinden biriktirmeye başlamıştır!

Muhtemelen bu iddiayı kabul etmiyordur ve kesinlikle bu tartışmalara girmeyecektir. Ancak Oscar’a nazire yapan kariyer sezonu için en büyük yardımı tayfasında ismi artık anılmayacak olan eski takım arkadaşının yaptığı aşikâr!

NBA.comda yayınlanan yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Son Yazıları Çizgi Dışı

Mesut’un Kararı

Mesut Özil’in yaptığı flaş açıklamaların ve milli takımı bırakma kararının yankıları devam

Hedefteki Adam Mesut Özil

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, dün sosyal medya üzerinden paylaştığı bildirilerle

Bir Meleğin Hikayesi

17 Mayıs 2011’de, yakın gelecekte kendi isteği dışında yazılacak hikayenin kahramanı olacak

Rakipsiz: Joel Embiid

Sakatlığından ötürü iki tam sezonu oturarak geçirdikten sonra, Joel Embiid “Yılın Çaylağı”
Başa Dön