Futbolun Arka Bahçesi

Messi Beni Öldürüyor!

Pırıl Pırıl

Lionel Messi, Dünya Kupası devam ederken 32. yaşına basacak. Onunla yıllar içinde rakip olan üç kaleci, gezegenin en iyi futbolcusuna dair hatıralarını anlattı. Söz şimdi savunmanın!

*SoFoot.com’da yayımlanan 24 Haziran 2017 tarihli yazıdan çevrilmiştir.

Rémy Vercoutre, Olympique Lyon (2007/08)
“Onunla Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşmış olsam gerek! Hafızam beni yanıltmıyorsa iki defa karşılaştık, ancak deplasmandaki maçı pek iyi hatırlamıyorum. Gerçi rövanşı da öyle… Deplasmandaki ilk randevuda iyi bir oyun çıkarmamıza rağmen maçı net bir skorla kazanmışlardı. Kesinlikle kötü oynamamıştık ama alışılageldik tarifeyle ayrılmıştık sahadan (3-0). Fransa’daki maçta ise bana penaltıdan gol attı. O sırada 20 yaşındaydı, ama topa vurmaya gelirken oldukça olgun bir futbolcu gibi görünüyordu. Rahatlık, sakinlik; önce benim bir köşeye uzanmamı bekledi, ardından boş tarafa şutu yolladı. Bence güzel bir anı, çünkü herkes Barcelona’ya ve Messi’ye karşı oynama fırsatına erişemiyor. Ayrıca Messi’den gol yediğim için çok memnun olan büyük oğlum için de gurur kaynağı oldu!

Büyük bir futbolcuyla rakip olduğunuzda bunu düşünmemeye, unutmaya çalışırsın. Aksi halde maçı oynayamazsın. Onunla aynı boyuttaymış gibi davranmaya çabalarsın, ancak yaptığın aslında sadece var olmaya çalışmaktır. Sahada onu gördüğünde apayrı bir seviyede olduğu izlenimine kapılırsın ve yaptıklarıyla seni alt eder. Stres ve baskı gibi kavramları hiç bilmiyor gibidir. Bizden, yani sıradan oyunculardan ayrılır. Barça’ya karşı oynadığımız zamanda Alain Perrin, Joel Bats ve Bruno Génésio’yla yaptığımız video çalışmalarında bizi en çok etkileyen şey rakip sahada bile pas oyunu oynamayı sürdürmeleriydi. Ve bu çılgıncaydı! Ayrıca o dönemde bütün dünya onunla birlikteydi: Ronaldinho, Henry, Samuel Eto’o, Deco, hatta geleceği çok parlak genç bi Meksikalı (Giovani Dos Santos). Fakat o oynamaya çoktan başlamıştı bile! 5 defa Ballon d’Or kazanacak kapasitede olmak hayal edilemeyecek türden neredeyse imkansız bir şey. Bu hiyerarşiyi alt üst etmek, ortalamanın daha yükseğinde kaliteye sahipti anlamına geliyor aynı zamanda. Bütün bu Altın Top ödüllerini hak ediyor. Tüm kazananlar hak ediyor aslında. Onunla sohbetim oldu mu? Hayır, biz hakikaten aynı galaksiden değiliz. Dahası, o yaptığı işe, kariyerine odaklanmış bir futbolcu. Yakın arkadaşım Eric Abidal bana sadece onun iyi özelliklerinden bahsediyor. İnanmak istiyorum buna. Messi yolun sonuna geldi anlamında bir ifadeye ne zaman rastlasam, bu türden iddiaların hâlâ olağanüstü bir futbolcu olduğunu herkese ispat etmek için onu motive ettiğini düşünüyorum. Düşüşe geçtiğini söyleyenlerin sayısı arttıkça bizi şaşırtmaya devam edecek. Oğlum 10 yaşından beri Messi’nin ayakkabılarıyla oynuyor; şu an 13’ünde ve ayakkabıya bayılmaya devam ediyor. En favori oyuncum olmasa da ona hayran olmak zorundayız, zira her zaman en üstteydi, on seneden fazla bir süredir.

Onu Rusya’da Dünya Kupası’nda gördüğümde gerçekten kupayı kazanmasını isteyeceğim. Henüz sahip olamadığı, eksik durumdaki  tek ödül bu. Onu kıtalararası bir kupayı kaldırırken görmek Arjantinliler için büyüleyici olacak. Ve bunu gerçekten hak ediyor. Muhteşem bir kariyerin son noktası olacak belki de.”

Santiago Canizares, Valencia (1998-2008)
“Onunla ilk karşılaştığımda eğitimini sürdüren henüz 18 yaşında bir gençti. Nou Camp’taydık, ve daha o zamandan müthiş bir yetenek, oldukça istisnai bir tarz sergiliyordu. Bugünkü liderlik seviyesine, kusursuz patlayıcılığına henüz ulaşmamıştı. Şanslıyım ki, çok büyük bir oyuncu olmadan önce, sadece çocuk olduğu dönemde rakip oldum ona! Şu dur durak bilmeden oyunu analiz eden futbolculardan biri Messi. İzlemesi çok keyifli olan, ve belki de futbol tarihinde daha önce rastlanmamış türden bir deha! Diğerlerinden farklı bir yerde. Savunma oyuncuları yataklarından kalkarken, o çoktan kahvaltı için hazırlıklara başlamış oluyor. Herhangi bir başka futbolcuya göre çok daha hızlı düşünüp uygulayabiliyor.

O yıllarda genç yaşından ötürü belirli bir utangaçlığı vardı, fakat normaldi bu. Ayrıca, diyalog kurma konusunda asla fazla cömert olmadığı da bir gerçek. Buna rağmen, bugün büyük bir karakter ve gerçek bir lider. Dahası, onu 5 defa Ballon d’Or kazanırken görmek, kariyerine başladığı günleri hatırlayanlar için akıl almaz bir şey. Elbette ki yeteneği ortadaydı ve çok daha güçlenerek devam edecekti. Fakat dürüst olmam gerekirse, bütün hepimiz onun bu esaslı gelişiminden dolayı şaşırmış durumdayız. Karar vericiliğinden konuşmak gerekirse, golleri adeta zincire bağlamak konusundaki kabiliyeti inanılmaz.

İspanya’da Messi bir tür canavar olarak görülüyor. Bütün bir ülke onu Cristiano Ronaldo ve hatta diğer büyük şampiyonların bile üzerinde en büyük olarak sayıyor. Aslında Messi ve Cristiano karşılaştırması bana hiçbir zaman mantıklı görünmedi. Farklı oyun stilleri olan, farklı karakteristikleri olan, iki üstün liderden bahsediyoruz. Hangisinin daha iyi olduğunu bulmaya kafa patlatmak yerine bu iki oyuncudan azami seviyede faydalanmaya çalışmak en iyisi. Her ikisi de gerçek olmayacak kadar özel. Bence Messi 30 yıl top oynayabilir, ondaki yetenek yaşıyla bitmeyecek türden. Pozisyonunu değiştirdiğini, kanatlarda da 10 numara gibi oynayacak kapasitede olduğunu gördük. Ancak sahip olduğu kaliteyi uzun süre daha ayaklarında korumaya devam edecek; bununla ilgili hiçbir endişem yok. Belki de en iyi Messi’yi henüz görmedik.”

Andrés Palop, Sevilla (2005-2013)
“Biz kaleciler için bu adam gerçekten de başka bir gezegenden gelmiş gibi. Standarttan çok daha hızlı bir zihniyete ve fikir kapasitesine sahip; ve her zaman çözümleri buluyor. İşte, başka dünyalardan gelen ve müstesna bir beceri repertuarı olan oyunculara ait özellik budur. Tüm bu yıllar boyunca onun La Liga’daki gelişimine tanık oldum. Kanımca onun bu güçlü yükselişi oldukça doğal bir şekilde gerçekleşti. Tam da Barcelona’nın yeni bir hücum şefine ihtiyaç duyduğu ve kulübü daha da yüceltecek bir yıldız aradığı bir dönemdi. Kulüp rekorlarını alt üst edecek, La Masia çıkışlı bir oyuncuyu görme fırsatı ortaya çıktığında ise makine çalışmaya başladı. O takımın gelişimini zaten görüyorduk, ve Messi’nin katılımı takımın randımanına epey katkı sağladı. Başlarda kanat bölgesinde oynuyordu. Hızlanma, şut veya top sürme kapasitesi cidden saçma bir boyuttaydı. Verimliliği merkeze geçince daha da iyi duruma geldi; tabi çalışma ve biriken özgüvenle birlikte. Klas ve rekabetçilik konusunda, bana sorarsanız, Messi’nin çıtası tüm bu yıllar boyunca kıyaslanamaz bir düzeydeydi. Futbolda şampiyonluk kazanmanın kolay olmadığı düşünülür, çünkü tek bir oyuncuya bağlı değildir. Bu bir takım sporudur, ve başarı için her zaman diğer oyuncuları hesaba katmalısınız. Takım olarak kupalara uzanmak, bireysel ödülleri kazanmanıza yardım eder. Asla bir futbolcunun bu derece iyi olabileceğini düşünemezsiniz.

Gerçeği söylemek gerekirse ben yarışmacı bir insanım. Onunla her Barça maçında karşı karşıya oynamak bir meydan okuma ve müthiş bir keyif. Kral Kupası’ndaki bir maçımızı anımsıyorum; ki o dönem bütün maçlarını kazanıyorlardı. En büyük maçlarımdan birini çıkarmış, bir düzine kurtarış yapmıştım ve Barcelona’yı elemiştik. Dünyanın en iyi oyuncusundan gol yememek tarif edilemez bir his. Bunu yapmak için evvela Messi’ye saygı duymalı; ve her şeyden önemlisi istediği gibi hareket etmemesi için defansınızla sürekli iletişim halinde olup kararlılık göstermelisiniz. Messi’nin Barcelona takımına karşı her galip geldiğimde kocaman bir mutluluk hissediyordum. İşte bu yüzden dünyanın en iyisine karşı oynamayı çok seviyordum.”

Son Yazıları Pırıl Pırıl

Beyaz Çizgi

Beyaz rengi, Carrara’da biraz daha farklı görünür. Mermer şehri Carrara… Beni iyi

Eşik: Christian Eriksen

Yazın kimileri tatil, kimileri transfer yapıyor. Seçimlerin ve yaz sıcağının ortasında pek

Duvar: Juan Carlos Osorio

Birazdan geçmişinden kesitler sunacağım adam; Juan Carlos Osorio’nun hayatı film gibi. Kusura

Sapak: Zeljko Buvac

Hepimiz insanlar biriktirir ancak her birini konfor alanımıza sokmadan yaşarız. Bir de
Başa Dön