Futbolun Arka Bahçesi

Çocuk Düşlerim Var: Kylian Mbappé

Pırıl Pırıl

Fenomen mi yoksa süper yıldız mı? Monaco’nun bir anda patlayan yetenekli golcüsünün ünü neredeyse bütün dünyaya yayıldı. Çok değil yalnızca birkaç ay içinde futbol dünyasının önemli isimlerinin övgüsünü topladı bile. Kylian Mbappé’nin heyecan uyandırması kadar doğal bir şey yok. Onun gibisine pek rastlamıyoruz.

Son birkaç ayda yepyeni ve çılgınca bir şöhrete kavuştun; bununla nasıl yaşıyorsun?
Rahatım. Çok erken yaşlarımdan bu yana, ailem ve kulübümle bunun için hazırlandım zaten. Ne yapmak istediğime dair net düşüncelerim vardı. Çocukluğumdan beri kafamda kariyer planımı yapıyordum. İşte buradayım! Kendi yolumu çiziyorum, ve beni rahatsız edebilecek her şeyi arkamda bırakıyorum. Çalışmaya devam edip beni bekleyen geleceğe doğru yürüyeceğim.

Şimdiden bir model oldun; henüz 18 yaşındasın ve senden bir fenomen gibi bahsediyorlar.
Kendimce bir arzum vardı: Çok büyük bir futbolcu olmak. En iyilerden biri olmak istiyorum. Ronaldo, Messi veya Neymar fenomen. Ben henüz çok uzağım. Aslına bakarsanız, böyle şeyler duyduğumda yüzümü tebessüm kaplıyor.

Takım arkadaşlarının sana olan ilgi ve yaklaşımlarının değiştiğini düşünüyor musun?
Etrafımda çok önemli oyuncular var. Bana örnek oluyorlar ve benim için model oluşturuyorlar. Falcao, Bernardo Silva, Moutinho; hatta o da çok genç olmasına rağmen Lemar. Bunlar hayranlık uyandırıcı isimler. Onları izliyor ve mümkün oldukça onlardan beslenmeye çalışıyorum. Çevremde böyle karakterlere sahip olmanın değerinin bilincindeyim.

Genç takımda farklı bir eğitim alıyordun. A takımda ise istenenler farklı. Zorlanmıyor musun?
Hala çok şey öğreniyorum, belki de her antrenmanda. Fakat ilk günkü gibi değil tabi. İlk idmanlarımı hatırlıyorum evet, daha önce tatmadığım türden heyecan verici bir duyguydu benim için. Ama yine de sonuçta aynı hazırlık aynı konsantrasyon. Her idmana aynı motivasyonla gidiyorum ve elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum.

Rekor sayaçlarını panik içinde bıraktın şimdiden. Büyük futbolcu olmak ne anlama geliyor sence?
Büyük topçu olmak şu anlama geliyor: Geçtiğin her yerde izini bırakırsın. Monaco’nun en genç oyuncusu ve golcüsü olma unvanını kazandım. Ama yeterli değil, buraya kendi damgamı vurmak istiyorum. ‘İyi, buradaki zamanımı doldurdum’ demek için oynamıyorum. Sürekli arayış halindeyim. Ligue 1’deki ilk sezonum; evet biraz hızlı oldu. Hayat gibi futbolda da her an her şey mümkün. Nereye doğru yol almak istediğimi kafamda iyice belirlemiş durumdayım. Şu esnada etrafımı dinliyorum; ama misyon belli: Arkamda çok daha kalıcı ve güçlü izler bırakmak.

Manchester City’i eleyerek çeyrek final yaptınız. Her iki maçta da gol attın.
Sahip oldukları futbolcular ve tüm temsil ettikleriyle Manchester City gibi bir takımı saf dışı bırakınca deliye döndük adeta. Soyunma odasında çok büyük bir mutluluk yaşandı. Birkaçımız haricinde Şampiyonlar Ligi tecrübesi bulunmayan oldukça genç bir kadroyuz. Bu görüşte olan bazı insanlar gibi benim açımdan da takım olarak Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk gerçek zaferimizdi o akşam.

Çocukça hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum.
Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak gibi.
Yolun başındayım. Bu iki hedef için çalışacağım.

Clairefontaine geçmişin de var. Yıllar sonra bu kez saray kapısından girdin içeri, neler hissettin?
Çocukken yaşadığım mahallenin takımı olan Bondy’de oynuyordum. Clairefontaine’de ise unutulmaz yıllar yaşadım. Mükemmel sahalarda her gün antrenman yapma şansına sahiptik. Milli Takım’a çok yakındık. Formalarını ve ayakkabılarını giyiyorduk. Bu Clairefontaine Akademisi’nde oynamanın bir ayrıcalığıydı. Oradayken kendinizi mavi forma içinde hayal etmekten başka şansınız olmuyor. Milli takım listesi açıklandığında duygu patlaması yaşadım. Sürekli listelere bakıyordum. Gurur vericiydi.

İlk deneyimin nasıldı peki?
Oldukça sakin gittim. Atmosferi huzurla ve sükûnetle kokladım. Beni oraya çağıran kişileri mahcup etmemeye çalıştım. Saf bir mutluluktu. Hazırlığımı yaptım ve odama çıktım. İkinci kat, soldaki kapı olduğu söylendi. Benjamin Mendy de ilk defa çağrılmıştı. Takımda 5 Monaco futbolcusu vardı, bu inanılmazdı. Çok acayip bir hazdı. Küçüklüğümden beri Fransa Milli Takımı’nda oynayacağım günün hayalini kuruyordum. Gülücükler saçıyordum. Çok çalışmanın her zaman meyve vereceğini telkin etmiştim kendime. Fakat kulüpten bu kadar fazla takım arkadaşına sahip olmanın işi kolaylaştırdığını düşünüyorum. Ben bu şansa sahip oldum.

Peki modun nasıldı, çekingen miydin yoksa haşarı mı?
Hiçbir zaman içine kapanık birisi olmadım, ancak çılgınlar gibi de davranmadım. İkisinin arasında dengeyi kurmam gerekiyor. Yeni tanıdığım kişilerden bir şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Ne kadar çok insan tanırsam kendimi o derece iyi hissediyorum. Dediğim gibi, tanıdık birilerinin olması rahat davranabilmemi sağladı. Kesinlikle söylemem gerekir ki oradaki herkes beni çok ama çok iyi ağırladı.

*Mathieu Delattre‘nin röportajından çevrilmiştir.

Son Yazıları Pırıl Pırıl

Beyaz Çizgi

Beyaz rengi, Carrara’da biraz daha farklı görünür. Mermer şehri Carrara… Beni iyi

Eşik: Christian Eriksen

Yazın kimileri tatil, kimileri transfer yapıyor. Seçimlerin ve yaz sıcağının ortasında pek

Duvar: Juan Carlos Osorio

Birazdan geçmişinden kesitler sunacağım adam; Juan Carlos Osorio’nun hayatı film gibi. Kusura

Messi Beni Öldürüyor!

Lionel Messi, Dünya Kupası devam ederken 32. yaşına basacak. Onunla yıllar içinde

Sapak: Zeljko Buvac

Hepimiz insanlar biriktirir ancak her birini konfor alanımıza sokmadan yaşarız. Bir de
Başa Dön