Futbolun Arka Bahçesi

Mancini Süper Lig’i İzliyor

Orta Saha/Süper Lig

1997/98 sezonunda Beşiktaş’ın başına geçen Galli futbol adamı John Benjamin Toshack, 99 yılının Şubat’ında tekrar Real Madrid’in başına geçerek, koltuğu başarısız bir sezon geçiren Guus Hiddink’ten devralıyordu. Türk insanıyla sıcak bir iletişim kuran Toshack, İspanya’ya gittikten sonra da Türk futboluyla ilişkisini koparmadı. Henüz Galatasaray UEFA Kupası’nı kazanmamış, Türkiye dünya üçüncüsü olmamıştı ama Toshack ülkedeki potansiyeli bizzat yerinde deneyimlemişti.

Real Madrid’deki ikinci döneminde geçirdiği tek transfer penceresinde Seedorf, Mijatovic, Suker gibi ağır topları kaybeden Toshack’ın Arsenal’da sansasyonel işlere imza atan Nicolas Anelka‘dan sonraki en önemli transferi bir önceki sezon 9,5 milyon € gibi rekor bir fiyatla Bursa’dan Fenerbahçe’ye gelen Elvir Baljic olmuştu. Boşnak yıldız 23 milyon euro’ya Madrid’li olup ilerleyen aylarda sakatlıklar nedeniyle hayal kırıklığı yaratırken; Toshack’ın Siyah Beyazlılar’a çok isteyip de aldıramadığı Njitap Geremi Gençlerbirliği’nden doğrudan Real Madrid’e transfer oluyordu. Toshack, Madrid’de kalıcı olamadı ve yerini gelecekteki Beşiktaş teknik direktörü Vicente Del Bosque‘ye bıraktı ama Geremi Real ve Chelsea’da son derece önemli futbolcularla beraber top koşturdu. Galli’nin ihracatımıza yaptığı son katkı ise Beşiktaş’ta parlayan genç yıldız Nihat Kahveci‘yi Real Sociedad takımına katması oldu. Tecrübeli çalıştırıcı, kariyerinde hep olduğu gibi Sociedad’ta da uzun süre kalmadı ama Nihat’ın kulüp efsanelerinden biri haline dönüşmesi belki de kendisinin beklentilerinin bile üzerindeydi.

Toshack’tan 15 yıl sonra Türkiye’ye gelen bir başka dünya çapında teknik adam Roberto Mancini de Türkiye sonrası kariyerinde benzer bir tutum izliyor. Avrupa’nın en önemli kulüplerinden Internazionale‘nin başına geçen İtalyan, Galatasaray’dan eski öğrencileri Alex Telles ve Felipe Melo’yu ilk fırsatta takımına kattı. Katar‘daki turu ve gazetelerdeki haber akışından görüldüğü üzere Oğuzhan Özyakup ve Serdar Aziz de hocanın radarının hayli merkezi yerlerindeler. Toshack gibi Mancini de Türkiye’de tanıyıp beğendiği yıldızları ve yıldız adaylarını Avrupa futboluna taşımak istiyor.

Paçalarımızdan üst düzey yerli teknik direktör akıyor ya! Türkiye’ye gelen hocaları beğenmiyoruz. Yerli yabancı olması fark etmiyor, futbolcuları beğenmiyoruz. Statlar boş, borçlar mantık sınırlarının üzerinde, oyun kalitesi ve hızı kabul edilebilir sınırların çok gerisinde. Ya oyuncular? Mancini, Toshack ve ülkemizdeki oyuncuları beğenen diğer hocalar işi bilmiyor mu? Gomez, Van Persie, Sneijder, Mbia, Oğuzhan, Burak, Gökhan Töre, Markovic, Josué, Caner, Chedjou, Eto’o, Cavanda, Nani, Sosa, Ekici, Diego, Muslera, Dzsudzsak, Isaksson bu ligde top koşturuyor. Bugün Avrupa’nın 5 büyük liginin hatırı sayılır sayıda takımında rahatlıkla oynayabilecek çok sayıda isim sahalarımızda. Peki bu malzemeden çıkarttığımız futbol, oyun anlayışımız, kültürümüz bu seviyenin yakınlarında mı?

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön