Futbolun Arka Bahçesi

Hamzaoğlu’nun Seyir Defteri: Kadıköy

Orta Saha/Süper Lig

Çoğunluğun beklemediği, benimse şaşırmadığım şekilde Galatasaray maça iyi başladı. Alışılagelmiş Kadıköy derbilerindeki ilk yarım saat baskısına yenik düşmedi ve hatta son 15 sezonda ilk kez bu bölümde gol de yemedi. Buna sebep olan Hamza Hamzaoğlu felsefesinin zaman geçtikçe başlarına açacağı sıkıntıdan habersiz, Burak maçtaki en önemli pozisyonlardan birini tam da bu dakikalarda cömertçe harcadı. Maç içinde ‘yetenek benzeri’ arkadaşı Umut ile isabetli top kullanamamanın yanı sıra ‘first touch’ yani ilk kontrol olarak da çok kötü bir performans sergileyerek, çoğu atağı olgunlaşmadan öldürdü. Yaratılan tehlikeler sarı lacivertli defans bloğunun ikramıydı. İlk yarıda geriye çok adam kaçırdılar, fakat Umut ile Burak kaçamadı!

İsmail Hoca’nın Diego ile başlaması artı olsa da Diego’nun performansı maç boyu eksi idi. Bunu gören Fenerbahçeli oyuncular da eski sistemine, beklerine döndü. Bek demişken, anlaşılan Olcan’ın sol bek oynaması ile ilgili ne yazsak boş. Hoca kafasına koymuş bir kere. Hocanın Olcan’dan bek yapma ısrarı, takımın şampiyonluğuna mal olacak. Olcan’ın kanadında hem Kuyt hem de Emenike’nin oynadığı dönemlerde iki isim de hava topu mücadelelerini kazandı, rakibini rahat ekarte etti, pozisyonlar yarattı. Buna Caner ile Gökhan’ın bariz üstünlüğü de eklenince Fenerbahçe hafta başından beri beklenen baskıyı 60. dakikada kurmuş oldu.

Hamza Hoca’nın sınavı da tam bu dakikada başladı. Yalnızca 30 dakikalık kondisyonu olan takımı için B planı var mıydı? Tüm camia olmasını umarken o sınıfta kaldığını Yasin hamlesi ile gösterdi. Yasin’i alması değil ama bağıra bağıra aksayan Olcan’ı sol bek tutup Telles’i çıkarması adeta intihardı. İsmail Kartal açısından ise bu dakikalarda gelen Emenike hamlesi açıkçası beni bayağı şaşırttı. 66. Dakikaya kadar takımın en iyi pasörü olan Emenike kesinlikle oyunda kalmalıydı. Ancak 10 dakika sonra yaptığı Diego – Webo değişikliği Kartal’ın ne denli cesur davranarak galibiyeti arzuladığına işaret ediyordu. Kartal’ın gösterdiği cesareti Hamzaoğlu gösteremedi. Maçta, Muslera’dan dahi az topla buluşan (42-37) Umut’u 70’lere doğru mutlaka çıkarmalıydı. Umut’la Caner’i bu dakikaya kadar kovaladı, doğrusu da buydu, ancak baskıdan kurtulmanın yolu ileride top tutmaktı ve bu da Bruma’dan geçiyordu. Bruma hamlesini savunma zaafiyeti yönünden dolayı tercih etmemiş olabilir, yine de Diego’nun da kenara gelmesinden sonra en azından Umut – Dzemaili yaparak orta sahadaki gücü eline alabilirdi. Yapmadı! Seyretti!

Hamit defansta ve ofansta üzerine düşeni fazlasıyla yapsa da maçın kilit ismi dediğim Sneijder’in kötü performansı Aslan’ın elini kolunu bağladı. Maç boyu etkisiz olan Kuyt neden ‘büyük oyuncu’ olduğunu attığı gol ile gösterdi. Fenerbahçe’nin en iyilerinden biri de Mehmet Topal’dı; ki Melo’suz ve fizik/kondisyon bazında rakibinden çok geride olan Galatasaray’a karşı beklenen buydu. Chedjou’nun medyanın şişirdiği kadar iyi oynadığını düşünmüyorum. Görüntülü analiz yapamadığımdan buraya pozisyonları yazmayacağım ama Fenerbahçe’nin 3-4 net pozisyonunda Kamerunlu’nun hatası vardı. Muslera iyiydi, Volkan ise harika. Adeta derbide fark yarattı. Fenerbahçe’nin dünkü maçtaki en iyi ismi olduğu görüşündeyim.

Fenerbahçe makine düzeninde oynamaya devam ediyor. Herkes yapması gerekenin farkında, takım olarak felsefeye uygun oynamayı sürdürüyorlar ve doğru yoldalar. Bu galibiyeti İsmail Kartal’dan ziyade takıma mal ediyorum. Galatasaray’da ise ciddi sıkıntılar var. Bunların başında kondisyon sorunu ve takımın B planının olmaması geliyor. Fenerbahçe’nin aksine Sarı Kırmızılıların aldığı mağlubiyetten takım değil hoca suçludur. Neden mi? Maçı kenardan benim televizyondan takip ettiğim gibi ‘sadece izlediği için’.

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön