Futbolun Arka Bahçesi

Chelsea’ye Dükkân Kapattıran Adam: Gael Kakuta

Orta Saha/Premier League

2000’li yıllarda dünyada yeni bir transfer trendi öne çıkmaya başladı. İsim yapmış ülkelerin, kaliteli akademilerinden yıldız adayları düşük meblağlarla, kimi zaman da karşı tarafa ödeme bile yapılmadan dünyanın en büyük kulüplerinin akademilerine transfer olmaya başladı. Futbolda herhangi bir kadro veya transfer kısıtlamasının olmamasının da etkisiyle, özellikle İngiltere’deki kulüplerin altyapılarında transferler hız kazandı. Messi, Pogba ve daha gençlerden Bellerin, Zelalem, Gnabry, Sterling, Ibe, Iheanacho gibi pek çok isim henüz 18 olmadan dünyanın en önemli kulüplerinin kapısından içeri girmişti bile. Bu isimler arasında büyük beklentiyle transfer edilip hayal kırıklığı yaratan isimler var ki Gael Kakuta ismi sansasyon faktörüyle ön plana çıkıyor.

92-93 jenerasyonunda Raphael Varane, Serge Aurier, Geoffrey Kondogbia gibi üst düzey isimler çıkaran, Fransa’nın olağanüstü futbol akademilerinden RC Lens’in 91 jenerasyonundaki göz bebeğiydi Gael Kakuta. İşçi ağırlıklı kuzey şehrinin düşük profilli takımından bu denli üst düzey oyuncular çıkması şaşırtmasın. ECA‘nın konuyla ilgilenenlere şiddetle tavsiye edeceğimiz 2012 tarihli Avrupa Futbol Akademileri Raporu‘na göre akademiye yılda 6 milyon Euro harcayan bu mütevazı 2. lig takımı bu işe Avrupa’da en fazla yatırım yapan kulüpler arasında. Kıyaslama yapmak açısından, aynı raporda kısıtlı imkânlara rağmen doğru isimlerle çalışarak (Serpil Hamdi Tüzün‘ün dünya çapındaki uzmanlığıyla) Sergen, Nihat gibi isimler yetiştiren Beşiktaş’ın veya 2000’lerin jargonuyla Gomez’li, Quaresma’lı Beşiktaş’ımızın özkaynak düzenine 2012 itibariyle hepi topu 750 bin Euro’luk bir kaynak ayırdığını görebiliriz. Avrupa’yı titrettiğini zanneden, dünya kulübü olma iddiasındaki anlı şanlı üç büyüklerimizin toplamda bir Lens edememesi düşündürücü.

Kakuta’ya dönersek, genç oyuncu henüz 16 yaşındayken Chelsea tarafından baştan çıkarılarak transfer edildi. Olayı düpedüz hırsızlık olarak tanımlayan Lens başkanı Gervais Martel, FIFA’ya gitti; ve Chelsea kulübüne 2 transfer dönemi transfer yasağı cezası verildi (Ancak 2010 kış transfer sezonu kapanınca yasak CAS tarafından kaldırıldı ve 2010 yazında Chelsea tekrar transfer yapabilme hakkına kavuştu). Bir zamanlar Obi Mikel’in “takımdaki en yetenekli futbolcu” olarak tarif ettiği Kakuta yalnızca 16 kez mavi formayı giyebildi. Kakuta’yla ilgili bir sonraki flaş haber, kendini Premier Lig starı Kakuta olarak tanıtıp lüks mekânları dolandıran Medi Adalimba adlı Kongo’lu vasat bir futbolcuyla ilgiliydi.

Chelsea’ye transfer olduğu günlerde ‘Siyah Zidane’ olarak anılan Kakuta ise Chelsea’nin sözleşmeli futbolcusu olarak geçirdiği yıllarda 5 farklı ülkeden tam 6 farklı takıma kiralandı ancak ne Premier Lig, ne Serie A, ne La Liga.. hiç birinde tutunamadı. Son olarak geçen yıl Sevilla’ya transfer olan ancak formaya hasret kalan Kakuta, 25 yaşında Çin yolunu tuttu.

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön