Futbolun Arka Bahçesi

Başka Yolu Yok

Orta Saha/Süper Lig

Evinde rakibine karşı kaybetmediğin son 11 lig maçın var… Şenol Güneş’e karşı hep bir üstünlüğün var… En önemlisi kazanmaya muhtaç bir iştaha sahip olma şansın da var, öfkeni kontrol edebilirsen tabii… Sezonun maçı önünde, akıl koymak galibiyet getirir…

Tarihine bakıldığı zaman, 2006’daki Denizli faciasına kadar kazanması gereken maçları kazanırdı Fenerbahçe. 2001’deki Galatasaray maçını hatırlamakta fayda var. Rakip son 3 hafta kala, 3 puan önde gelmişti Kadıköy’e; ama ardından Denizli’de olan oldu. Kulüp olarak değil belki ama futbol branşı olarak ‘final beceriksizliği’ belirdi Fenerbahçe’de. 2010’daki Trabzon ve 2012’deki Galatasaray maçlarıyla bu tablo daha da belirginleşti. Bence işin bu tarafını yönetmek de RvP & Ferdi Baba’yı yönetebilmek kadar zor olmalı. Öte yandan her iki takımın kadrolarına tek tek bakıldığında, Sarı-Lacivertlilerin daha ‘doymuş’ isimlere sahip olduğu söylenebilir. Peki böyle maçlarda doygun olmak mı daha faydalı olur yoksa aç olmak mı? Türk mantığıyla düşünürsek, evet ‘Ya Allah’ diye kafayı eğip bodoslama gitmek faydalı denebilir; ancak böyle maçları oynayabilmenin tecrübesi de kesinlikle yadsınmamalı. Beşiktaş’a beraberlik muazzam iş, galibiyet bulunmaz bir nimet olacak. Şahsen Şenol Güneş’in en iyi savunma hücumdur şeklinde bir oyun sistemini tercih edeceğini beklemiyorum. Belki topa sahip olmaya çalışarak, sahadaki otoriteye sahip olmak isteyecek, ya da 2012’de Kadıköy’de oynanan süper finalin son maçındaki Fatih Terim gibi, topun arkasına geçecek ve “top da adam da geçmesin, varsın top sizin olsun” diye 1 puanın peşine düşecek. Peki savunmayı, hücumdan daha iyi bilen Vitor Pereira ne yapmalı o halde? Pereira maçın başında baskılı olmayacaktır. Evvela ritim düzenleyip sakin olacak, sonra hücumu düşünecektir. Golü bulup kazanırsa ‘taktisyen dahi’, golü atamazsa ‘bu maçlarda böyle oynanmaz ki kardeşim’ şeklinde üstün basınımızdan yükselen naralara maruz kalacaktır.

Şablona bakacak olursak; Volkan, önlerinde Kjaer – Alves tandemi… Gökhan Gönül sakat olsun veya olmasın, oynamak istediği takdirde tek ayaklı da olsa oynayacaktır. Solda Hasan Ali’ye yeniden futbolcu olduğunu hatırlatan hoca, acaba savunmayı düşünerek mi 3 numarayı sürecek sahaya? Alexis ve Marcelo tandemi yeni bir ikili olduğundan, Caner’i oynatıp seri muzlarla stoperleri şaşırtıp, bundan faydalanması daha cazip geliyor bana. Keza aldığım bilgiler de Caner’in 11’de olacağına işaret ediyor. Çapa olarak Mehmet Topal, iki stoperin önünde Sosa – Oğuzhan arasında mekik dokuyacak. Josef de Topal’ın eküriliğini sürdürecektir. Bu ikilinin önünde özgür bir 10 numaradan daha disiplinli bir 8’e kayan Diego, topu ileri ve kreatif taşıyacak tek adam. Yaptıklarını somut bir sonuçlandırmaya çevirebilmek için, İsmail’in başını ağrıtması beklenen Volkan, savunma arkası koşuları ile Brezilyalı’ya yardım edecektir. Öte yandan Nani umarım bu hafta az biraz kıpırdayacaktır. Ligin ikinci yarısında yaptığı tek iş, formdaki Alper’in pozisyonunu sahip olduğu reputation ile elinden almak oldu. Kendisini kesinlikle bu maçta göstermek zorunda. Aksi takdirde Fenerbahçe’nin işi zor, çünkü o bu işleri yapamazsa, Fenerbahçe takımının hücuma çıkması giderek zorlaşıyor. Forvette ise ahiret sorusu mevcut. O mu? Bu mu? Ama ‘o’ RvP, o oynamalı… Hayır efendim, RvP Katar sanmış burayı, bize bu ligi bilen bir “gol kralı” lazım… RvP ile başlamaz hoca, çünkü Rusya’da çok oynattı onu… Artık çoku moku yok! Oynamak zorunda RvP! Bu maçta ne olursa olsun 11’de başlamalı. İmzasını belirgin bir şekilde atması için bundan iyi maç olamaz. Bu motivasyon ile sahada olacağından eminim. Aksi takdirde ne zaman oynayacaksın arkadaş? Bu tarz sorular yine, yeniden kulaklara fısıldanacaktır.

Kötü Senaryo: Takım zaten 4 puan geride, bunu da kaybet 7 olsun fark. Sonra tek hedef Avrupa Ligi dersin. N’oldu koca sene? Heba oldu gitti. Onca transferin borcu, harcı vs…

İyi Senaryo: Bu maçı handikaplı kazan, ikili averajı da eline al ve beklemede kal. Kısacası “büyük takım refleksi”.

Taktik kadar duygularını kontrol eden kazanacak bugün. 12 numaranı al arkana, evinde hissettir kendini. Yoksa silik bir sezon olarak hatırlaman muhtemel bu seneyi. Fenerbahçe’sin sen, yapacakların net olarak belli. Başka yolun yok!

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön