Futbolun Arka Bahçesi

Avrupa’da Yabancı Futbolcu Olmak

Orta Saha

Zeminin ağır, hakemlerin formsuz, statların boş, Passolig’in zorunlu, seyir zevkinin düşük olduğu ve bizlerin futbolumuza giderek yabancılaşmaya başladığımız şu günlerde, devamlı tartışılan konulardan yabancı kuralı Avrupa’da nasıl uygulanıyor, inceleyeceğim. 

Bu yazı için seçtiklerim, Avrupa’nın üst düzey 7 ligi olan; Premier League, Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Seria A, Rusya Premier Ligi ve Portekiz Primeira Liga.

Ülkemizde bir yükseltilip bir düşürülen yabancı kuralı, kulüpleri de ikiye ayırmış durumda. Mevcut kurala göre transfer politikası uygulayıp kararın değişmemesinden yana olan Beşiktaş ya da yabancı oyuncu yatırımları ile kuralın sınırsız olmasını savunan Galatasaray gibi fikir ayrılığına düşen birçok kulüp var. Şu anda uygulanan sistem ile Türk oyuncu piyasasının tavan yapmasından mutlu olan Anadolu kulüplerinin yanı sıra ellerinde 8 yabancı bulunduran ancak sahaya 3-4 isimle çıkan takımlar var. Günümüzdeki kural ile Anadolu takımlarının kasalarının dolduğu gerçek; burada akla gelen ilk isim Tarık Çamdal’ın 5m € bonservis bedeli, ancak aynı tip oyuncuları yurtdışına sattığında bu paranın yarısını dahi kazanamayan Anadolu takımları da var. Bakınız; Jimmy Durmaz’ın 2m € bedel ile Olympiakos’a gitmesi.

Bu örnekler fazlalaştırılabilir veya bu yazıyı okuyan herkes farklı düşüncelerde olabilir. Benim hedefim kendi fikirlerimden çok diğer liglerin neler yaptığını sizlere aktarmak. Dünyanın en iyi ligi olarak kabul gören İngiltere Premier League ile başlayalım;

PREMIER LEAGUE; İngiltere futbolunun kendine has yabancı sınırlaması kuralı mevcut. AB’ye üye ülkeleri oyuncularının yerli statüsünde oynaması gibi bir durum söz konusu değil, onlar için en önemli kural “work permit“ yani çalışma izni. Hemen herkesin duyduğu bu kuralı gelin bir kez daha burada oldukça detaylı biçimde açalım: Oyuncu, başvuru tarihinden önce 2 yıllık bir süreye kadar ulusal takımının resmi maçlarının %75’inde oynamış ya da oynamaya hazır bir şekilde seçilmiş olmalıdır. Oyuncunun ulusal takımı başvuru tarihinden 2 yıl önceki süreye kadar FIFA sıralamalarında 70’ten yukarıda bir ortalamaya sahip olmalıdır. 

Ulusal takımların resmi maçları şunlardır: 

Dünya Kupası Finalleri,
Dünya Kupası Eleme grupları,
FIFA Konfederasyon Kupası;
UEFA Avrupa Şampiyonaları ve Elemeleri;
Afrika Uluslar Kupaları ve Elemeleri;
Asya Uluslar Kupaları ve Elemeleri;
CONCACAF Gold Cup;
CONMEBOL Copa America;
The OFC Nations Cup ve
The UNCAF Nations Cup

Sakatlıklar ve cezalar yüzde oranından düşülür. Ancak yedek kulübesinde olan oyuncular sakat sayılmazlar. Eğer oyuncunuz kriterleri sağlayamazsa itiraz hakkınız vardır. Kabul edilmez ve oyuncuyu alırsanız, uygulayabileceğiniz iki seçeneğiniz var:

 • Çalışma izni kriterlerini sağlayana kadar alt yapıda bekletmek;
 • AB Vatandaşlığı kazanması için Avrupa’daki bir pilot kulübe kiralamak (Belçika kulüpleri önerilir).
 • 3 Yıl; Belçika, Polonya
 • 4 Yıl; İspanya
 • 5 Yıl; Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve 20 ülke daha.
 • 7 Yıl; Danimarka, Norveç
 • 10 Yıl; Yunanistan, Slovenya

Çalışma izniyle Birleşik Krallık’ta bulunan bir oyuncu en fazla 5 yıllık bir sözleşme imzalayabilir. Eğer Birleşik Krallık’ta oynayan bir oyuncu yine Birleşik Krallık’taki bir takıma transfer olacaksa, çalışma izni için tekrar başvuru gerekir. Transfer dönemi kapalıyken de çalışma izni başvurusu yapılabilir. Bütün bunların dışında her takımın kadro kayıtta, 21. yaş gününden önce 3 yıl İngiltere’de yetişmiş en az 8 oyuncuyu kadrosunda bulundurması gerekir ki, bu da altyapıya verilen önemi bir kez daha gözler önüne serer.

SERIE A; İtalyanlar için yalnızca bir kural var. Takımlar Premier League’de olduğu gibi kural içinde kurallarla uğraşmıyor. Federasyonun tek yaptırımı, kulüplerin AB üyesi dışındaki ülkelerden sadece iki futbolcu ile sözleşme imzalaması şeklinde.

BUNDESLIGA; Alman takımları için herhangi bir yabancı sınırlaması yok. Ancak bazı yaptırımlar mevcut. Şöyle ki; 

 • 17 yaş altında bulunan oyuncular oynatılamaz.
 • Kadroda en az sekiz, 15-21 yaşları arasında 3 yıl ülkede oynamış oyuncu olmalı.
 • Kulüpte 15-21 yaşları arası oynamış en az 4 futbolcu olmalı.

 

LA LIGA; İspanyollar da İtalya modeline yakın bir kuralı uygulamakta. AB üyesi ülkeleri üzerinden yürüyen bu kural şöyle;

 • Takımlar kadrolarına AB üyesi ülkeler dışında en fazla 3 adet oyuncu kaydedebilir.
 • AB üyesi olmayan Türkiye, Rusya ve Sırbistan oyuncuları da AB üyesi sayılıyor.
 • Cotonou [Afrika, Karayip ve Pasifik’de bulunan 78 ülke] ülkeleri olan futbolcuları da AB üyesi ülkelerin futbolcuları ile aynı şekilde kabul ediliyor

LIGUE 1; Takımlar kadrolarına AB üyesi ülkeler dışında en fazla 4 adet oyuncu kaydedebilir.

 • Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek hariç tüm Avrupa ülkeleri AB ülkesi sayılır. 
 • Kırgızistan ve Hırvatistan AB ülkesi sayılır.
 • Cotonou ülkeleri AB ülkesi sayılır.
 • Yeni Zelanda hariç tüm Okyanusya ülkeleri AB ülkeleri ile aynı şartlarda sayılır.

PREMIER LIG (RUS); Ligin kalitesini beğenin beğenmeyin bizden daha fazla puanı bulunan ligde hiçbir kısıtlama mevcut değil. Takımlar istedikleri kadar yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayabiliyor. Yalnızca kadrolarında bulunan yabancılardan 7 tanesini ilk 11’de oynatabilirler.

PREMEIRA LIGA (POR); Lig kalitesi tartışılır ancak birkaç üst düzey takımını tartışmayacağımız Portekizliler hiçbir sınır koymadan, kulüplere istedikleri oyuncuları istedikleri yerden istedikleri koşul ile almalarına olanak sağlıyor.

Sizlere önde gelen 7 Avrupa liginden, farklı farklı, bazense birbirlerine yakın şartlardan oluşan yabancı kurallarını anımsattım. Yazının başında da demiştim herkesin yabancı kuralı ile ilgili bir fikri var diye. Bu yazıdan sonra belki başka bir takım fikirler aklınızda tomurcuklanmış olabilir.

TrtSpor DD, Ocak sayısı için hazırlanmıştır.

Son Yazıları Orta Saha

Kabak Tadı

Bu yıl New York City’nin başına geçene dek, son 10 sezonunu Guardiola’nın

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.
Başa Dön