Futbolun Arka Bahçesi

Sıradaki?

Mini Bar/Süper Lig

Geçtiğimiz günlerde Hamza Hamzaoğlu ile Galatasaray’ın yollarını ayırması gündeme bomba gibi düştü. Sezonu üç kupa ile kapatan Hamzaoğlu’nun gidişi akıllara bir kez daha Türkiye liglerindeki hoca istikrarını getirdi. Sezon başından bu yana Hamza Hamzaoğlu değişen yedinci teknik direktör oldu. Gençlerbirliği, Mersin İdman Yurdu, Sivasspor, Trabzonspor lige başladıkları hoca ile devam etmeme kararı alırken Eskişehirspor son olarak Samet Aybaba’yı açıklayarak henüz 11. haftasını doldurduğumuz ligde ikinci kez hoca değişikliğine gitti. İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’da hoca istikrarı futboldaki en önemli unsurlardan. Premier Lig’in aktif menajerler içinde en uzun soluklu olanı Arsene Wenger, her hoca değişikliğinde ilk akla gelen isim. 11 senedir Shakhtar’ın başında olan Lucescu, üç gün önceki istifa kararına kadar Danimarka’nın başında on beş sezonu deviren Morten Olsen gibi örnekler mevcut. Başta Anadolu takımlarımız olmak üzere ligimizde sezon içi hoca değişikliği oldukça sıradan bir durum. Dört büyük ekibe baktığımızda ise Fenerbahçe üç ezeli rakibine oranla sezon içinde daha az hoca değişikliğine giden taraf. Son üç sezona bakıldığında Galatasaray’ın dört Trabzonspor’un ise yedi hoca eskittiğini görüyoruz.

Özellikle Trabzonspor bu dönemde teknik heyete harcadığı 22 milyon lira ile hoca değişikliklerinden en zararlı çıkan takım hüviyetinde. Bordo mavili ekip, son 15 sezon baz alındığında 13 defa sezon bitmeden hoca değişikliğine gitti. 2000/01 ila 2009/10 yılları arasında geçen üst üste dokuz sezonda yıl içinde teknik direktörünü değiştiren kulüp, üst üste son dört yılda da hoca değiştirerek istikrarsız kimliğine dönüş yaptı. Kulüp bu 15 yıllık süreçte yalnızca 2009 – 2013 yılları arasında Şenol Güneş ile istikrar sağladı. Bu olumsuz istatistikte Karadeniz ekibini, Beşiktaş takip ediyor. Kara kartallar son 15 yılın yedisinde başladığı hoca ile bitirmeyi tercih etmedi. Son olarak 2011/12 sezonunun bitimine bir hafta kala Carlos Carvalhal ile yollarını ayıran Beşiktaş, o günden bu yana sezonu başladığı hoca ile bitirdi. 2012/13 sezonunu Samet Aybaba ile geçiren yönetim, Bilic ile iki sezon çalışmıştı. Beşiktaş son olarak takımın başına Şenol Güneş’i getirmişti. Yine son on beş yıllık dönemde Galatasaray’ın yedi sezonu başladığı hoca ile bitiremediğini görüyoruz. Galatasaray son üç yıldır sezon içinde hoca değiştiriyor. Yalnızca son iki yılda takımı emanet ettiği dördüncü isimle de yollarını ayıran sarı kırmızılılarda, Cesare Prandelli yalnızca 10 hafta takımın başında kalabilirken, Fatih Terim’in ardından gelen Mancini 28 hafta, Hamzaoğlu ise 34 lig haftası görevde kaldı. Dört büyüklere baktığımızda sezon içi hoca değiştirmeme konusunda en ısrarlı ekip Fenerbahçe. Sarı lacivertli ekip son olarak 2003’te sezon içinde hoca değişikliğine gitme kararı almıştı.

Yine bu süreçte yalnızca Beşiktaş tek sezonda iki defa hoca değiştirmeyen takım. Fenerbahçe 2002/03 sezonuna Werner Lorant ile başlamış, daha sonra Oğuz Çetin’i göreve getirmişti. Takımın başında 10 hafta kalan Çetin ardından koltuğunu Tamer Güney’e devretmişti. Trabzonspor ise 2003/04 yılına Samet Aybaba ile başlamış ardından göreve Turgay Semercioğlu’nu getirmiş, beş hafta sonra Semercioğlu koltuğunu Ziya Doğan’a bırakmıştı. Galatasaray da sekizinci bitirdiği 2010/11 sezonunu sırasıyla; Frank Rijkaard, Gerorge Hagi ve Bülent Ünder ile geçmişti.

Ülkemizde sabır görmeyen Joachim Löw dokuz yıldır Almanya milli takımını çalıştırıyor ve panzerleri tarihi boyunca çalıştıran yalnızca 10. teknik direktör. Bir başka dünya devine bakalım. İspanya’yı yedi yıldır çalıştıran Vicente Del Bosque Türkiye’de devre arasını zor görmüştü. Ülkemize gelmesiyle gitmesi bir olan Vahid Halilhodzic 1998-2002 yılları arasında Lille takımının teknik patronluğunu yapmıştı. Lille 1998-2015 arası geçen 17 sezonda yalnızca dört hoca ile çalıştı. Yukarıda belirttiğim Arsene Wenger’in Arsenal ile imzaladığı sene doğan küçük kardeşim bu yıl üniversite ikide. İngilizlerin olaya bakış açısını daha rahat görmeniz açısından bir örnek daha vereyim; Ada futbolundaki aktif menajerler arasında en uzun soluklu ikinci menajer Lig 2 takımlarından Exeter’i çalıştırıyor. Lig 2 yazdığıma bakarak bu takımın bir ikinci lig takımı olduğunu düşünüp şaşırabilirsiniz. Exeter City’nin mücadele ettiği Lig 2, İngilizlerin futbol sisteminde dördüncü lige tekabül ediyor ve hocaları Paul Tisdale tam 9 yıldır görevinin başında! Almanya’da Thomas Schaaf’ın 41 yıl Werder Bremen çatısı altında kalarak takımın başında Bundesliga kupası kaldırdığını da hatırlatayım. Bu örnekler ülke ülke, takım takım rahatlıkla çoğaltılabilir. Yazıyı noktalandırmadan, ülkemizdeki hoca değişikliklerinde en önemli unsurlardan olan başkanların istikrarına bakalım. Fenerbahçe’yi tablonun başında görüyoruz. Fenerbahçe son 15 sezonda hiç başkan değiştirmezken Beşiktaş üç kez değişime gitti. Aynı dönemde Trabzonspor 6, Galatasaray ise 7 başkan değiştirmiş. Tepeden tırnağa yanlış sisteme bürünmüş ülkemin çarpık kentleşmiş futbol ideolojisi.. E hal böyle olunca ben de oturdum, büyük bir merakla sıradaki kurbanı bekliyorum.

Son Yazıları Mini Bar

Kupa Efsaneleri: Maradona

So Foot, özel sayısında Dünya Kupası tarihine damga vurmuş 100 futbolcuyu sıralamış.

Bu Adam Bir Makine!

Cristiano Ronaldo Dünya Kupası’na şimdiden ayak izlerini bıraktı bile. Hatırlayacaksınız, B grubunun
Başa Dön