Futbolun Arka Bahçesi

Kraldan Çok Kralcı

Mini Bar/Süper Lig

Her şeyden önce Fenerbahçe müthiş iki forvete sahip. Rakipleriyle kıyasladığınızda büyük lüks, büyük avantaj. Beşiktaş’ta Gomez’in yedeği Cenk Tosun iyi katkı verse de, ne Fernandao ne de dünya yıldızı Robin van Persie ayarında. Galatasaray’da zaten Burak’tan başka forvet göremiyorum (Podolski, hocanın tercihi gereği kanatta oynadığından). İçinizden Umut diyenler varsa, demesin; PTT topçusu o.

Neyse sapmayalım konudan. İki üst düzey forveti olan ancak ikisinden de nasıl verim alacağını bir türlü çözümleyemeyen bir hocası var Fenerbahçe’nin. Daha doğrusu hoca kafasında çözümlemiş ancak Türkiye ve Fenerbahçe şartları buna uygun değil. Her menajer Robin van Persie gibi bir yıldıza sahip olmak ister. Kimse de uçan Hollandalı’yı oturtmak için almaz. Sanırım RvP’nin beklediği süreyi alamaması konusunda hoca ile aynı fikirdeyim. Öncelikle şunu net bir şekilde söyleyebilirim; Robin fizik olarak çok geride. 90 dakikayı çıkaramıyor. En yeni örneği Konyaspor maçında yaşandı. 43. dakikada defansına yardım ettiği pozisyonda adeta pili bitti. Pişman oldu defansa döndüğü için, gidemedi ileri. Rakamlardan yardım alacak olursak, RvP bu yıl Fenerbahçe ve Hollanda formasıyla çıktığı 21 maçın yalnızca 3’ünde doksan dakika sahada kalabilmiş. Hani Vitor Pereira’nın garezi var adama, Blind hocam da mı sevmez, istemez miydi onu kullanıp Fransa’ya gitmeyi. Maçın tamamında sahada tutarak faydalanamayacağınız bir adamı, en efektif nasıl kullanırsınız? Tabi ki yedek soyundurarak. En azından fizik kondisyonu yerine gelene kadar. Gerçi sezon başladığından beri mevsim değişti, Persie’nin fizik gücü değişmedi, orası ayrı. Bir rakamsal veri daha; Hollandalı’nın bu sezon kaydettiği 5 golün 3’nü kenardan gelerek attığını hatırlatalım.

Vitor Hocamın elinde Fernandao gibi bir adam var. Geçen sezonun gol kralı. RvP’den daha mı yetenekli? Hayır. Daha mı kariyerli? Hadi ordan! Ama fizik gücü zayıf bir Persie varken, Fernandao ile başlamak ve rakibi yıprattıktan sonra RvP’yi oyuna sürmek akıllıca olsa gerek. Eminim Pereira da bunu yapmak istiyordur. Hatta bunu denedi de. Hem ben her maça Fernandao ile başlaması gerektiğini de savunmuyorum. Örneğin Ajax maçı; van Persie ile başlaması kadar akıllıca bir hareket olamaz. Ajax’ın defansı 20’li yaşlarında, gençliğinin baharında çocuklar. Vatandaşlarının golleri ile büyümüşler. Karşılarında görünce tedirgin olmaları kadar normal bir durum yok. Ancak fizik güce dayalı olan ligimizdeki stoperler her hafta izliyorlar bu adamı. Büyük takım stoperlerinin Hollandalı’dan çekindiğini düşünmüyorum. Ya da bırakın büyük takımları Başakşehir’li Yalçın, Bursaspor’lu Serdar Aziz korkmuyorlardır. Çünkü görüyorlar, gidemiyor adam. İkili mücadele kazanamıyor, çalım atamıyor, hızını zaten Manchester’da bırakıp gelmiş.

Gerek medya, gerek başkan, gerekse taraftarın ufak katkıları ile Portekizli hoca kafasındaki forvet tercihini bir türlü yapamadı. Çünkü adam Fernandao’yu oynatmak istiyor diğerleri ise RvP’yi. Çareyi de ikisini birden sahaya sürmekte buldu. Hiç de istediği bir tercih olduğunu düşünmüyorum. Önce 4-4-2’yi denedi. Zaten çoğu zaman üretkenlikten uzak olan takım kaleye gidemez oldu, orta sahada hacamat duruma geldi. Yapacak bir şey yok, attı Hollandalı golcüyü sağa. Ne verim alabildi, ne mutlu edebildi, ne de tahammül. Ben burada iki forveti kıyaslamıyorum, kıyaslayana da gülerim. Ama bir oyuncu hazır değilse kenarda oturmalı. Bırakın RvP, Sneijder, Gomez; kim olsa böyle olmalı kanımca. Oyuncuya da zarar. Zaten bozulan ilişkiler Konyaspor maçında 45’te oyundan alınan RvP’yi daha da yıpratmıştır eminim. Ama ne yazık ki burada işler böyle yürür. Yedek kulübesinden gelip gol kralı olan Semih Şentürk’ü hatırlayalım. Gol atarak geldiği her yeni haftaya yine Kezman’ın yedeği olarak, evi bellediği o kulübede başlamıyor muydu? Dedim ya hocam çözümleyememiş Türkiye’yi diye. Sen RvP’yi oturtmak istersin, doğru olan da oturtmandır. Ancak oturtamazsın. Sen o milyon avrolarla ‘transfer başarısı’, ‘taraftar sevgilisi’, ‘reklam yüzü’ olarak sunulan adamı oturtursan, seni oturtmazlar Vitor efendi! Öğrenecek Portekizli, zamanla bunu da öğrenecek.

Son Yazıları Mini Bar

Kupa Efsaneleri: Maradona

So Foot, özel sayısında Dünya Kupası tarihine damga vurmuş 100 futbolcuyu sıralamış.

Bu Adam Bir Makine!

Cristiano Ronaldo Dünya Kupası’na şimdiden ayak izlerini bıraktı bile. Hatırlayacaksınız, B grubunun
Başa Dön