Futbolun Arka Bahçesi

Leicester de Kim Oluyor!

Ligue 1/Mini Bar

Leicester City’nin İngiltere’deki sürpriz şampiyonluğu bazı kulüpler için güzel hatıraları akıllara getirdi. Günümüzde özellikle Avrupa’nın 5 büyük ligini düşündüğümüzde şampiyonluk yarışlarının iyice tekelleşmeye başladığını görüyoruz. Fransa’da PSG, İtalya’da Juventus ve Almanya’da Bayern liglerine ambargo koymuş durumda ve kısa vadede bu durumun değişebileceğine dair pek umudumuz yok. İspanya’da yarış yakın sezonlarda üç takımın çekişmesine sahne olsa da Barcelona son yedi sezonun 5’inde ipi göğüsleyen takım oldu ve son iki haftaya girilirken altıncısı için önemli avantaja sahip. Hal böyleyken Premier Lig’de Leicester ve Tottenham’ın getirdiği açılım kaybolmaya yüz tutan rekabet duygusuna can verdi adeta. Gelecek sezon star teknik direktörlerin sayısının iyice artacağı lig, kuşkusuz Avrupa’nın en rekabetçi ve sonucu merakla beklenen turnuvası olmaya devam edecek.

Montpellier takımının renkli başkanı Louis Nicollin, bu tahmin edilemez şampiyonluğun ardından kendine has açık sözlü üslubuyla çarpıcı açıklamalar yaptı: “Leicester mi, neresi olduğunu bile bilmiyorum. Emin olduğum tek şey İngiltere’de olduğu. Başarıları bende elbette güzel çağrışımlar yaptı. Özellikle Auxerre maçıyla şampiyon olduğumuz geceyi. İnanılmazdı.” Orta sıraların gediklisi haline gelen Turuncular’ın başkanı açıklamasına Olympique Lyon kulübünün sahibine gönderme yaparak devam etti: “Jean-Michel Aulas’ın mizacında biri olsam size Fransa’nın son Fransız şampiyonunun biz olduğunu söylerdim. Fakat ben Aulas değilim ve PSG’nin sahibi Nasser Al-Khelaifi’ye saygı duyuyorum. Yine de Katar sermayesinden önceki Ligue1 şampiyonu olarak anılmaktan oldukça memnun olduğumu itiraf etmem gerekir.”

Sıra dışı şampiyonluğun sonrası nasıl yönetilmesi gerekir şeklindeki bir soruya ise Leicester’e tavsiyelerde bulunarak cevap verdi: “İngiltere’de işler nasıl yürüyor bilmiyorum, ama Fransa’da Lyon’un seri şampiyonluklarının ardından Bordeaux, Lens, Auxerre gibi köklü takımlar duvara tosladılar. Lille ve biz gibi sürpriz şampiyonlar çıktı. Dikkatli olmak zorundasınız, kulübü sağlıklı yapılandırmak gerekir. Bütün parayı futbolculara bonus olarak dağıtmaktan kaçınmalısınız; transfer pazarında zafer sarhoşluğuyla herkese saldırmamalısınız. Bizim kulüp olarak tüm yaptığımız buydu.”

Nicollin’in beyanlarıyla yaptıkları ne derece birbiriyle örtüşüyor karar sizin, fakat söylediklerine kulak vermekte yarar var. Premier Lig’in ekonomik kudreti bambaşka bir seviyeye çıkmış olsa bile.

Son Yazıları Ligue 1

İki Yol: Monaco

Monaco için  yeni Manchester City veya yeni Paris Saint Germain olma hayaliyle

Son Sermaye Bükücü

Ligue 1 artık Paris Saint Germain ve diğerleri şeklinde iki parçaya bölünmüş
Başa Dön