Futbolun Arka Bahçesi

Güncel Zalim: Alexandre Lacazette

Ligue 1/Mini Bar

2014/2015 sezonunu Ligue 1 gibi savunma sertliğiyle ün yapmış bir ligi gol kralı olarak tamamladıktan sonra, insanların adını öğrenmesi kaçınılmaz bir hal aldı. Artık yalnızca Fransa topraklarında veya yetenek avcısı olan vatandaşı Arsene Wenger’in başı çektiği menajer güruhunca değil, ortalama futbolseverler tarafından da dikkat çekmeye başladı.

Alexandre Lacazette sezonu 31 golle bitirmesinin ardından ününün sınırlarını genişletmeyi başarmıştı. Fransa’da son yılların klişesi olarak Thierry Henry ile kıyaslanması çok fazla zaman almadı. Ancak bu kez Fransızlar’ın elinde daha güçlü doneler vardı. Henry’nin Highbury günlerinde mest eden santrfor özelliklerini Barcelona günlerinde kanatta verdiği verimle birleştirmesi gibi, Lacazette de hücum hattının iki pozisyonunu da oynayabiliyordu. Geride kalan 26 sezonda, Ligue 1’de Lacazette’in gol kralı olduğu sezonki 27 gollük performansını aşabilen sadece bir futbolcu var; o da Zlatan Ibrahimovic.

Lyon, 90’ların sonunda Kanouté’yi, 2000’lerin başında ise Benzema’yı Avrupa futboluna takdim ettikten sonra, Lacazette ismini de akademisinden çıkarma konusunda sorun yaşamadı. 2010 yılında profesyonel olan bu genç adam Lyon Akademi‘nin son 6 yılda çıkardığı 4. yıldız adayı golcü olmuştu. Ligue 1’deki ilk üç sezonunda 10 gol sayısına dahi ulaşmasa da, şimdilerde gözüne girmekte zorlandığı Didier Deschamps‘ın dikkatini çekti ve 22 yaşında milli takıma davet edildi. Bundan sonrası Lacazette için ivmelenerek devam edecekti.

Milli takım kampından genç bir çocuktan olgun bir adama dönüşerek döndü. Takımdaki partneri o dönem Fransa’yı kasıp kavuran Bafetimbi Gomis’ti. Müthiş bir ikili oldular. O sezon takım 56 gol ile çok da üretken bir görüntü çizmezken, gollerin 29’u Lacazette & Gomis ikilisinden geldi. Gol sayıları birbirine denk olsa da Lacazette’nin ağırlığı sahada fazlasıyla hissediliyordu. Maç içinde çokça topu ayağına istiyor, aldığında ise direkt kaleye yöneliyordu. Hızı rakip stoperler karşısındaki en büyük dostu olmuştu. Aynı zamanda kendini ceza sahasına hapsetmiyor, orta sahaya kadar gelip arkadaşlarına pozisyon da yaratıyordu. Sezonun hatırı sayılır kısmını kanatlarda geçirse de 22 gol atmayı başardı. Üzerinden attığı ürkekliği kendisine gol krallığı apoletini getirecekti, ancak henüz değil…

2014/2015 sezonu, Karim Benzema’nın takımdan ayrılışından bu yana çözülemeyen Lyon’un ‘elit golcü’ sorunsalı son buldu. Gomis başarısız geçecek Swansea macerası için Galler’e taşındı. Forvet almadılar, akademi çalışmaya devam ediyordu. Nabil Fekir ve Clinton N’Jie kanatlara monte edildi, önlerinde ise Lyon’un yeni imparatoru Alexander Lacazette.

Lacazette sezonu gol kralı olarak tamamlamasının ardından artık Avrupa çapından çekinilen bir golcü haline geldi. Hızı, dribbling yeteneği, bitiriciliği ve kanatta da görev almasından ötürü alışkanlık kazandığı pas yeteneği onu Lyon’un en özel oyuncusu yapıyor. Ceza sahası içinden ve dışından tehdit oluşturan yıldız, geçtiğimiz sezonki gol rakamlarını şimdiden geçmiş durumda.

Akademiden son yıllarda yetişen bazı hücum oyuncuları ise şunlar:

Ludovic Giuly; 1995
Frederic Kanouté; 1997
Hatem Ben Arfa; 2004
Karim Benzema; 2005
Loic Remy; 2006
Maxime Gonalons; 2009
Alexander Lacazette; 2010
Anthony Martial; 2012
Clinton N’jie; 2012
Corentin Tolisso; 2013
Nabil Fekir; 2013

Son Yazıları Ligue 1

İki Yol: Monaco

Monaco için  yeni Manchester City veya yeni Paris Saint Germain olma hayaliyle

Leicester de Kim Oluyor!

Leicester City’nin İngiltere’deki sürpriz şampiyonluğu bazı kulüpler için güzel hatıraları akıllara getirdi.

Son Sermaye Bükücü

Ligue 1 artık Paris Saint Germain ve diğerleri şeklinde iki parçaya bölünmüş
Başa Dön