Futbolun Arka Bahçesi

Mas Galáctico que los Galácticos*

La Liga/Orta Saha

Barcelona ve Real Madrid, Avrupa’nın 5 büyük liginde oynayan oyuncuları yetiştiren en önemli 3 kulüpten 2’si. Ayrıca Deloitte Money League 2015’e göre Avrupa’nın sezonluk geliri en yüksek 4 kulübünden 2’si. Ancak bu rekabette son 10 yıla bakarsak bir taraf açık ara ağır basıyor. Hangisi olduğunu bilmek zor değil.

“Pep Guardiola: The philosophy that changed the game” kitabının yazarı iletişim uzmanı Miguel Angel Violan’ın çalışmasında işlediği ana temalarda biri “Generación 2-6” yani ‘6-2 jenerasyonu’dur. Sihirli formülü “yetenek + kendini adama” olarak veren yazar Barcelona’nın bu dönemde dünyadaki en prestijli markalardan biri haline geldiğini iddia eder.

Günümüzde Manchester City yönetiminde bulunan Txiki Begiristain’in futbol direktörü, Ferran Soriano’nun ise CEO olarak görev aldığı FC Barcelona 2000‘lerin ikinci yarısında muhteşem bir dönüşüm geçirmişti. Aynı dönemi “La pelota no entra por hazar” (Top ağlarla şans eseri buluşmuyor – NTV Yayınları) kitabında birinci elden anlatan Soriano’nun kazanan takım tarifi şu şekildedir: “Kazanan takımlar, en iyi oyuncuları piyasa koşullarına en uygun fiyatlarla transfer edip en yüksek ücretleri ödeyenlerdir.” Ancak bu tarif yeterli değil. Stil ve takım halinde yaratıcılık salt pazarlık masasından elde edebileceğiniz bir şey değil. 30 yıl önce Johan Cruyff etkisiyle La Masia’da atılan adımlar Guardiola dönemindeki müthiş başarılar için zemin oluşturdu. Ancak Guardiola’nın son sezonundaki önlenemez 3. yıl sendromunun devamında, Villanova ve Martino’lu sezonlarda kulüp ciddi bir duraklama içerisindeydi. Yakın zamanın durdurulamaz takımı eskisi kadar korkutucu değildi. Hala tıkır tıkır top oynuyor ve hala Messi’ye sahiptiler. Ama ‘yenilemez’ imgesi sarsılmıştı.

Luis Enrique ve oluşturulan bu yeni takımda Barcelona yeni bir şey yakaladı. Suarez ve Neymar transferleriyle Galactico’laşan Barcelona, temelde yer alan organizasyonel özelliklerine parayla satın alabileceği en iyi yetenekleri ekledi. Ve şansına, Soriano’nun deyimiyle bu bir şans da olmayabilir Güney Amerika’nın en nadide yetenekleri Neymar-Suarez-Messi‘li bileşim pratikte olağanüstü sonuç verdi. Metin Tekin’in kullanmayı sevdiği jargona geçersek Guardiola döneminde rakiplerini oyunla ezen Barcelona, Luis Enrique döneminde oyuncu kalitesiyle de ezer hale geldi.

Dün Barcelona, Guardiola dönemindeki 5-0 ve 2-6‘lık galibiyetlerden sonra bir başka iz bırakan El Clasico galibiyetine daha imza atarken Real Madrid aciz durumdaydı. Çarpıcı olan, bunu -neredeyse- Messi’siz başarmış olmaları. Munir’in cömertliği olmasa daha da farklı olabilecek maça son 10 yılda alıştığımız üzere Arjantinli Messi değil; Uruguaylı Luis Suarez ve Brezilyalı süper yetenek Neymar damga vurdu. 14 yaşındaki muhteşem yeteneğini Muhammed Demirci ve benzerlerinin aksine profesyonel hayatına da geliştirerek taşıyan Neymar, Leo’nun 2 aylık yokluğunda, Messi’nin kahyalığından Camp Nou’nun hükümdarlığına geçtiğine futbol camiasını ikna etti. Ligde Messi’siz 5 maçı 8 gol 3 asistle geçen Neymar, Messi ve Ronaldo’nun 23 yaşında attığından daha fazla gol atmış durumda. 15 gollük görece zayıf geçen ilk yılının ardından sırtındaki Dünya Kupası yükünü atan Neymar, geçen sezon 42 gole imza atarken hücum hattına katılan bir başka dünya çapında isim Luis Suarez’le beraber daha da öldürücü hale gelmişti. Messi kadar iyi olabilir mi orası ayrı bir konu ama şu an iki durum gayet net görünüyor. Birincisi ve daha orta vadeli olanı Messi v Ronaldo sonrası dönemde dünyanın en iyisi olmaya aday ilk ismin Neymar olduğu. İkincisi ise Barcelona adına daha büyük bir zenginlik. Son on yılda ilk defa, Messi’siz La Liga ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluklarına devam edebilecek seviyedeler. Messi, Arda ve gerekirse transfer edilebilecek diğer oyuncularla mı? Rakipsizler!

* Galaktikler’den daha Galaktik 

Son Yazıları La Liga

Cristiano Ronaldo

Ronaldo Olmak!

Futbolun yeni süperstarları artık pop yıldızlarından farksız. Yaratıcı ajanslar ve popüler kültür,

Demirden Leblebi: Atletico

Takvim yaprakları 2010 Mayıs’ını gösterdiğinde, Forlan’ın uzatma dakikalarında kaydettiği golle Atletico Madrid
Başa Dön