Futbolun Arka Bahçesi

La Liga 15/16 Real vs Atletico; Maçtan Notlar

La Liga/Rasathane

La Liga’yı lise yıllarımdaki kadar yakından takip etmiyorum ama tepedeki üç takımın kendi aralarında oynadığı maçlar cidden çok büyük keyif veriyor. Sezonun ilk devresindeki Atletico – Real maçından da acayip keyif almıştım. Hatta kesmeyince 90 dakikayı gece banttan bir daha izlemiştim. O gün aslında bu tarz bir not tutma hevesim olmuştu. Üşengeçlikten hazırlamamıştım. Sanıyorum Simeone’nin tatktiksel detayları insanı böyle bir şey yapmaya tetikliyor.

0.00 – Atletico başlıyor, hemen uzun top deniyorlar. Top Navas’ta. Atletico 7 kişiyle rakip yarısahada konuşlanıyor. Real Madrid geri dörtlüsü Modric ve Kroos yardımıyla oyun kurma arayışında.

0.30 – Orta çizgi civarında kazanılan tacı Ronaldo hızlı ve uzun kullanıyor. Benzema sol kanatta topla buluşuyor. 3’e 2 pozisyon; ortası isabetsiz, ribaund topunda Ronaldo etkisiz bir şut çekiyor.

1.00 – Oblak’ın kale vuruşunun ardından RM atak hazırlıyor. Torres & Griezmann rakip sahada. Önce sol taraftan etkisiz bir delme girişimi. Ardından uzun top atıyorlar. Atletico savunması karşılıyor.

Yaklaşık beş dakika boyunca karşılıklı fauller, taçlar ve uzun top girişimleriyle orta sahada kilitlenen bir oyun izliyoruz. Real Madrid sol kanatta Ronaldo’yu kullanmaya çalışıyor.

8.00 – Kale vuruşlarını ısrarla beklere pas vererek başlatan Keylor Navas’a akan oyunda baskı geliyor. Uzun oynuyor, Godin kafayla karşılıyor ve RM kalesine 30 metre mesafede taç oluyor. Tam saha pres devam ediyor. Navas’ın uzun vuruşu bu kez ters istikametten Atletico tacına dönüşüyor.

9.00 – Bu taçla birlikte Atletico rakip yarı sahaya yerleşiyor. Juanfran‘ın sağdan yaptığı orta Varane sektirince kornere gidiyor. Kornerden sonra Augusto’nun cepheden isabetsiz şutuyla sonlanıyor atak.

Real Madrid’in topla daha fazla oynadığı bölümler. Fakat topu kullanan isimler ağırlıklı olarak savunma dörtlüsü. Atletico maç içinde birkaç dakikalık sekanslarda presin şiddetini düşürüyor. Her şeye rağmen RM’nin rakip alana sete oturması iyi ihtimalle 1 dakika sürüyor. Yaklaşık 15 dakika boyunca cılız birkaç atak girişimi deniyorlar. En tehlikelisi duran topta 17. dakikada kaleye 35 metre civarında kazanılan serbest vuruşta Kroos’un etkili ortasına Varane’nin kafa vuruşuyla gerçekleşiyor.

24.30 – RM yine tam saha prese karşı hazırlık paslarıyla rakip alana geçmeye çalışırken Godin arapasında insiyatif alıyor ve ortasaha çizgisine kadar çıkıp topu uzaklaştırıyor (faul aldı). Faulu hızlı kullanıp sol taraftan iki adamla deliyorlar ve ceza alanı içinde Torres’e pozisyon hazırlıyorlar.

27.00 – Real yine kendi alanında atak olgunlaştırmaya çalışıyor. Atletico 6 oyuncuyla rakip yarı sahada; savunma dörtlüsü ise orta çizginin biraz gerisinde kaleden yaklaşık 40 metre uzaklıkta çizgi halinde. Yine sol kanatta Danilo tek pasta Ronaldo’yu kaçırmak istiyor. Netice çıkmadı.

28.00 – RM’nin başarısız bir atak girişimi daha. Defans dörtlüsü + Kroos 45 saniyede yarı alanı geçiyorlar. Sol kanattan, sağ kanada ve geriye dönüyor top yine. RM, Atletico yarı sahasına yerleştikten sonra bile kalenin 30-35 metrelik menzilinin içine girmekte çok zorlandı ilk yarı boyunca.

30.00 – Ronaldo taç atışıyla topu Benzema’nın koşu yoluna gönderiyor. Godin indiriyor. Sarı kart.

31.00 – Kazanılan frikiği (26 metre) Ronaldo direk kaleye kullanıyor. Oblak’tan dönen topta atak Benzema’nın şutuyla bitiyor. 

32.00 – Atletico sağ kanattan ilerledi. Erken bir orta kalecide kaldı. Navas hızlı başlıyor ve Real rakip alana yerleşiyor. Yaklaşık bir buçuk dakika süren atağın sonunda Modric kilit pasla Benzema’yı pozisyona sokuyor. Fransız harcıyor.

34.30 – Atletico hücum hazırlığında fakat yine uzun topa mecbur kalıyorlar ve atak RM’ye geçiyor. Rakip alana yerleştikten sonra soldan Danilo’nun tehlike yaratmayan ortasıyla sonlanıyor atak.

36.00 – Real Madrid orta çizgiden itibaren yoğun pres yapıyor. Filipe Luis çıktığı hücumda pas hatası yapıyor. Kontra şansı vermemek için Modric’i kovalayıp orta çizginin gerisinde durduruyor. Sarı kart.

Simeone’nin talimatıyla tam saha baskının şiddetinin yine arttığı bölümler. RM bunalıyor ve top kayıpları yapıyor. Bu arada Atletico birkaç korner kazanıyor ve rakip alana yerleşip kontrolü tekrar ele almak istiyor. 40. dakikada Griezmann’ı cephede demarke bırakmayı başarıyorlar. Atletico’nun ilk yarıda en çok pas yaptığı dakikalar bunlar. RM‘nin ateşini oyunu mümkün oldukça yavaşlatarak rahatça düşürüyorlar. Devrenin son üç dakikasında Danilo-Ronaldo hattıyla hücum yapıyor Real, fakat pozisyona dönüşmüyor. 

Devre arasında Zidane, Benzema’yı kenara alıyor. Giren oyuncu 18’lik Borja. Ronaldo ikinci yarıda sağ kanada yakın bu kez. Atletico ise devreye yine agresif tam saha presle başlıyor. Muhtemelen Godin + Luis’in sarı kartlarından dolayı RM hücumları sağ kanada kayıyor. Ve henüz ikinci denemelerinde 48. dakikada Modric’in kilit pasında Ronaldo çaprazda Oblak’la karşı karşıya kalıyor. Portekizli yıldızın şutu az farkla auta çıkıyor.

Yine ilk yarıdakine çok benzer şekilde karşılıklı top kayıpları, taçlar ve faullerle orta saha çevresinde geçen bir 5 dakika var. Kaçan net fırsat sonrası RM oyuncularında az da olsa konsantrasyon kaybı var.

52.00GOL! Tam orta çizgide Atletico taç kullanıyor. Saha paylaşımı dengede. Real savunması Kroos ve Modric’le birlikte kendi yarı alanında pozisyonunu almış durumda. Taç tehlike yaratmıyor fakat top kördöğüşü sonrasında merkezde Griezmann‘da kalıyor. Fransız oyuncu merkezden driblinge başlıyor ve Filipe Luis’in değerli kanat bindirmesinin yardımıyla tabela yapıyor. Şut pozisyonu anında ceza sahası içinde 4/4 oyuncu bulunuyor iki takımdan.

Golden sonra 65’e kadar top Real Madrid’de. Çoğunlukla hazırlık paslarıyla geçiyor süre. İki defa sağ kanattan tehlike üretmeye çalışıyorlar. James oyundan çıkıyor, Vazquez giriyor ileri uca. RM rakip kaleye 30 metre civarında sağdan sola kurulan duvarı bir türlü delemiyor. Atletico yavaş yavaş orta çizginin gerisine çekiliyor; fakat özellikle ortasaha 4’lüsü son raddede agresif davranıyor. RM beklerinin orta çizginin ilerisinde beklediğini görüyoruz. Hazırlık tamamen iki stoper ve Kroos’a kalmış durumda.

65.00 – Torres’in aldığı faul sonrası RM atağı bitiyor. Sağ kanatta Isco’nun tembel savunmasının da etkisiyle Juanfran bir anda boş kulvar yakalıyor. Saul’un tehlikeli pozisyondaki şutunda Navas’ın kurtarışıyla biten atakta box içinde yine 4 Atleticolu var!

67.00 – Real Madrid, Borja-Carvajal ikilisiyle sağdan deldi bu kez. Etkili bir orta çıkardılar fakat Ronaldo’nun kafası tehlike yaratmanın çok uzağında.

68.00 – RM atağında Danilo’nun basit top kaybıyla momentumu tekrar kaybediyorlar. Taç ve faullerle Atletico yine oyunu soğutuyor.

70.00 – Atletico ortasahası atak sonrası geri koşmakta gecikince RM sağ kanattan çok hızlı çıkıp tehlike yarattı. Ceza sahası içinde Vazquez gole yaklaştı.

Bu dakikadan itibaren yine RM’nin kontrolüne geçen bir oyun başlıyor. Sabit şekilde rakip yarı alandalar. Isco’nun yerine Jese’yi alıp forveti üçlüyor Zidane. 75’te Jese’nin Danilo’yu ceza sahası içinde topla buluşturduğu pozisyon en çok tehlike yarattıkları an. Penaltı kararı tartışılır. Real yine 40 metre civarında sağdan sola, soldan sağa top çevirmekten öte bir şey yapamıyor. Hücumlarda 4 kişiyle rakip box içindeler fakat çok yakın markajdalar. Simeone üç dakika içinde iki tane taze kan alıyor oyuna.

80.00 – Yeni oyuncularla Atletico yine ısırgan bir baskıya başlıyor. Real Madrid yarı sahadan çıkmakta tekrar zorlanıyor.

82.30 – Navas’ın hızlı başlattığı hücumda Ronaldo’nun bireysel çabası sonuçsuz.

83.00 – Atletico ileri üçlüsü preste. Modric derin toplarla forvetlerine pozisyon hazırlamaya çalışıyor.

84.00 – Keylor Navas ilk defa kale vuruşunu degajla kullanıyor.

Atletico forvet hattının rakibi karşılama mesafesi 40 metreye kadar düştü. Real tam anlamıyla rakip alana yerleşmeden ilerleyemiyor. Birkaç pas sonrasında araya giren, oyunu bozan mutlaka bir kırmızı formalı oyuncu var. 87’de üç Atleticolu hızlı verkaçlarla Navas’ın kalesine sokulmayı başardılar, fakat ani top kaybı Real kontrasına dönüştü. 3 pasla cezasahasına gittiler. Danilo’nun auta giden şutuyla bitti atak. Simeone çıldırdı.

Son birkaç dakikada Correa’nın Danilo’ya sert faulu sonrası Gabi’nin dayılanması ve hemen bir dakika sonra Ramos’un Gabi’yi indirerek intikam alması dışında mühim bir pozisyon olmuyor. Ve Atletico, ŞL maçından iki buçuk gün sonra Bernabeu deplasmanında bitik Real’den 3 puanı alırken çok da zorlanmıyor.

Son Yazıları La Liga

Cristiano Ronaldo

Ronaldo Olmak!

Futbolun yeni süperstarları artık pop yıldızlarından farksız. Yaratıcı ajanslar ve popüler kültür,

Demirden Leblebi: Atletico

Takvim yaprakları 2010 Mayıs’ını gösterdiğinde, Forlan’ın uzatma dakikalarında kaydettiği golle Atletico Madrid
Başa Dön