Futbolun Arka Bahçesi

xhaka

Tercihler: Xhaka Kardeşler

Euro 2016/Pırıl Pırıl

Ünlü Fransız düşünür Jean-Paul Sartre; “her seçim bir vazgeçiştir” der. Sartre’ye karşı çıkmak haddimize değil, fakat şimdiki öykümüz farklı yönleri seçen ancak birbirlerinden vazgeçmeyen iki futbolcu hakkında.

İsviçre milli takımı son dönemde başarılı maçlar çıkarsa da, kazanan takım hüviyetinden oldukça uzakta. 1996, 2004 ve 2008 hariç Avrupa Şampiyonası’na katılamayan kırmızı beyazlı ekip, yarım asırdır büyük bir turnuvada çeyrek final dahi göremedi. İsviçre’nin yaklaşık bin mil ötesinde yer alan Arnavutluk ise ilk kez bir turnuvaya katılmaya hak kazanarak beklenmedik bir sürprize imza atmış durumda. Turnuvanın ikinci maçı bu iki ülkeyi karşı karşıya getirecek.

İsviçre ve Arnavutluk arasında oynanacak Euro 2016 A grubu maçında, Arnavutluk’tan 8, İsviçre’den ise 7 futbolcunun kökenleri, rakip takımın topraklarına dayanıyor. Ancak bu azımsanmayacak oyuncu grubunda iki isim var ki, diğerlerinden biraz daha özel bir hikayeye sahip.

Granit ve Taulant Xhaka kardeşler, yalnızca 1 yıl arayla Basel’de dünyaya geldi. Xhaka ailesi, ilk çocuk Taulant’ın doğumundan önce, Kosova’nın geleceği hakkındaki endişelerinden ötürü İsviçre’ye taşınma kararı almıştı. Baba Ragip Xhaka, geçtiğimiz yıllarda Kosova televizyonuna verdiği bir demeçte “çocuklarımızı İsviçre’de büyütmek istememiz yalnızca tehlikeli sokaklardan uzak bir hayat yaşamaları içindi” demişti. Bu karar, Granit ve Taulant’ın futbolcu olacakları ön görülmüş şekilde verilmemiş olsa da, kardeşlerin Basel’de büyümesi, futbola olan yeteneklerini daha kolay keşfetmelerine imkan tanıdı. Kariyerleri Basel’in altyapısı ile başlayan ikiliden Granit, abisi Taulant’a göre bir adım öne çıkacaktı.

Eski İsviçre milli takım antrenörü Ottmar Hitzfeld, kendisi için yeni Schweinsteiger benzetmesini yaparken, yetenekli futbolcu, geçtiğimiz sezonki performansı ile Arsenal’in Fransız menajeri Arsene Wenger’in ilgisini çekti ve turnuva başlamadan önce Londra temsilcisine transfer oldu. Basel ile iki lig şampiyonluğu yaşayan teknik adam Thorsten Fink, Granit Xhaka için; “Shaqiri İsviçre’nin en iyi oyuncusu, tabi Xhaka’yı bir kenarda tutarsak” diyerek, çok yönlü orta sahanın yeteneğine vurgu yapmıştı. Granit, 17 yaş altı ile başlayan İsviçre milli takım sürecini halen devam ettirerek takımın en kilit oyuncularından biri konumunda.

Buna karşılık Taulant’ın seçimleri küçük kardeşine pek de paralel değil. 2008 yılında Antalya’da düzenlenen 17 yaş altı Avrupa Şampiyonası’nda, İsviçre için ter döken defans oyuncusu, 2013’ün Mayıs ayında düzenlediği bir basın toplantısı ile kararını açıkladı: Arnavutluk adına oynayacaktıTaulant, halen Basel’de forma giyiyor. Geçtiğimiz sezon teknik patronluğunu yapan Paulo Sosa, kendisini “birçok pozisyonda oynayabilen ve herkesten top kazanabilen özel bir yetenek” olarak tanımlamıştı.

Granit Xhaka‘nın ana vatanını arkaplanda tutarak yetiştiği ülkenin takımını seçmesine geçmiş örnekler olarak Steve Mandanda, Tim Cahill, Christian Vieri gösterilebilir. Tüm bu futbolcuların kardeşleri farklı ülkeleri tercih etmişti. Ancak kimileri tarafından eleştirilen, kimileri tarafındansa saygı duyulan bu seçimin en popüler örneği; Boateng kardeşler. Biri Gana’yı biri ise Almanya’yı seçen Boateng’lerden abi Kevin-Prince, kardeşi Jerome’yi seçiminden ötürü özünü inkar etmekle suçlamıştı.

Ancak bu hikayedeki iki futbolcunun arasındaki bağ oldukça kuvvetli. Euro 2016 elemeleri için oynanan Sırbistan – Arnavutluk maçı, 42. dakikada bayrak gerilimi ile tatil edildiğinde, Taulant Xhaka, kendisini Sırbistan oyuncu grubunun önüne atarak bayrağını savundu. Bu hareketi sonrası küçük kardeş Granit, sosyal medya hesabından “Arnavutluk’a olan bağlılığını gösterdi” şeklindeki açıklamasıyla abisinin kararını onayladı. Kura çekiminin ardından aynı grupta yer alan iki kardeşten Taulant ise, Arnavutluk arması ile kendisinin, İsviçre bayrağı ile kardeşinin fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı. Bu küçük jestler, birbirlerinin seçimlerine duydukları saygının, güzel birer örneği.

İki kardeşin meslekleri aynı ancak kararları farklı olabilir. Bu durum, ikilinin en yakın arkadaşlarını dışarıda aramalarına neden değil. Xhaka kardeşler, futbolculuk kariyerleri olarak farklı yörüngelerde seyretse de, birbirlerini hayatlarındaki en iyi dostları olarak tanımlıyor.

Euro 2016 ile Xherdan Shaqiri, Pajtim Kasami, Valon Behrami, Shkelzen Gashi, Migjen Basha gibi isimler de, kökenlerinin olduğu ülkeye rakip olmayı bekliyor. Xhaka kardeşler, futbolun gizli kalmış anekdotlarından. Ancak zamanın ne göstereceği bilinmez. Belki de Granit ve Taulant bir sonraki şampiyonada, birlikte, Kosova adına forma giyecek.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön