Futbolun Arka Bahçesi

slovakya

Sınırlar Kalktı: Slovakya

Euro 2016

Çekoslovak futbolunun zirvesi olarak kabul edilen Euro 1976, iyi bir futbol ülkesinin küçük parçalara ayrılmadan önce kazandığı son şampiyonluktu. O yıllara dönüldüğünde çoğu kişi, maçın son penaltısını özgün bir biçimde ağlara gönderen Panenka’yı hatırlıyor. Ancak iki toplumun, gerek ayrı, gerekse beraber mücadele ettiği yıllarda kazanılan tek büyük kupada, Slovak futbolcuların katkısı göz ardı edilemeyecek büyüklükte…

Şöyle ki Euro 76’nın finalindeki Çekoslovakya 11’inin 8 futbolcusu Slovaklar’dan oluşuyordu. Modern zamanlar, final maçındaki en önemli golü Panenka penaltısı olarak görse de, bunun dışında atılan 6 golün tamamı Slovak kökenli isimlerden gelmişti. Euro 2016, Slovakya’nın ilk Avrupa Şampiyonası olabilir; fakat 1976’daki takımın iskeletini oluşturan Slovakya, kökenlerinde futbolun en büyük turnuvalarında mücadele etme kültürünü taşıyor.

Şampiyonluk sonrası büyük bir gerileme sürecine giren Çekoslovakya, takip eden Avrupa Şampiyonası’nda kazanılan üçüncülüğün ardından organizasyona katılmayı başaramadı. Bu dönemde futboldan çok siyasete yönelen ülke, 1989’da yaşanan kadife devrim ile ilk kez komünist olmayan bir yönetimin himayesi altına girecek, 1993 yılının ilk günü ayrılan Çekoslovakya’nın yeşil sahalardaki popüler yüzü, Çek Cumhuriyeti olacaktı. Takip eden süreçte Slovaklar’ın esamesi okunmazken, Çekler hiçbir EURO’yu ıskalamadı.

İkinci Dünya Savaşı, Çekoslovakya coğrafyasını etnik olarak bölse de, ülkede hakim olan siyasi rejim, bölge halkının buz hokeyi, jimnastik, atletizm ve futbol gibi sportif alanlarda öne çıkmasına olanak tanıdı. Bunun başlıca sebebi, dönemin Doğu bloğunun oturmuş ‘spor eğitimi‘ sistemiydi. Ancak ülkelerin ayrı birer devlet olma kararının ardından, Slovaklar’ın ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntılar futbola da yansıdı. Bölünmenin ardından tarıma dayalı bir ekonomik sisteme geçen Slovakya, komşusu Çekler gibi ekonomik bir kalkınma sağlayamadı. Kültürel miras açısından pozitif çoğu öğeyi Çek tarafına bırakarak ayrıldıktan sonra, Slovakya’nın toparlanma sürecine en büyük destek Avrupa Birliği’nden gelecekti. Adaylığı 2004 yılında kabul edilen ülke, böylece iktisadi anlamda reform yapma şansına da sahip oldu.

1990’lı yılların ikinci yarısı itibariyle Avrupa futboluna oyuncu ihraç eden ülke, ekonomik düzeyde futbol endüstrisine yatırım yapma olanağı da buldu. Bu oluşumun en önemli isimleri, takımın da yıldız oyuncuları olarak gösterilen Martin Skrtel ve Marek Hamsik. 2003 yılında ülkesinin Trencin takımından önce Zenit’e sonra Liverpool’a transfer olan tecrübeli stoper, son 8 sezondur Kırmızılar’ın formasını giyiyor. Serie A’nın en iyi oyun kurucularından biri olarak gösterilen Hamsik 10 yılı aşkın süredir ülke toprakları dışında futbol hayatını sürdürmekte. Bu katılımıyla kıta ölçeğinde zayıf kalan yerel liginden öteye önemli bir adım atan Slovakya’nın açıklanan geniş kadrosundaki 20 isim sınırların dışında top koşturuyor.

Oyun anlayışları özetle farklı ülkelerde top koşturan futbolcuların, doğru bir takım planı ile harmanlanarak başarıya ulaşması üzerine kurulu. 2010 yılında büyük bir sürprize imza atan Doğu Avrupa ülkesi, İtalya’yı saf dışı bırakmış ve Dünya Kupası’nda gruptan çıkmayı başarmıştı. Çılgın lakaplı teknik adam Jan Kozak’ın çalıştırdığı Slovakya, bu turnuvada da, Galler, Rusya ve İngiltere’ye rağmen gruptan çıkmanın hesaplarını yapıyor. Ekonomik sebeplerden ötürü futbol yatırımlarını düzenli olarak ikinci plana atmak zorunda kalan Slovakya, ilk kez katılacağı Euro 2016’da iz bırakma amacında..

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön