Futbolun Arka Bahçesi

Şimdi Ya Da Asla: Zlatan

Euro 2016

Görünen o ki, bugün Belçika karşısında İsveçliler’in ona kayıtsız şartsız güvenmelerinden başka çaresi yok. Euro 2016 özelinde Ibrahimovic’in müthiş formda geçirdiği sezonu onlar için büyük bir umut kaynağıydı. Önceki turnuvalarda olduğu gibi. 2010 yılında Erik Hamren tarafından takıma yeniden çağrılmasından bu yana tüm yük Zlatan’ın omuzlarında. Hamren kariyerinin sonuna ulaştıysa bile süperyıldızına tamamıyla bağlı bir yaklaşım sergiliyor: “Ülkemizde birçok insanın Zlatan olmadan, geleneksel kolektif karakterimizle daha iyi bir takım olabileceğimizi düşündüğünün farkındayım. Ancak ben her zaman karşıtını düşünüyorum. Geriye dönüp baktığımda O’nun golleri sayesinde kazandığımız başarılardan başka bir şey göremiyorum.” Elemeler boyunca İsveç’te tartışılan bu konu, fenomen oyuncunun Danimarka karşısındaki sansayonel performansıyla popülaritesini yitirmek zorunda kaldı. Hatta düelloda rakibi Cristano Ronaldo yerine başka bir isim olsa muhtemelen 2014 Dünya Kupası’na da götürecekti ülkesini.

İsveç Milli Takımı, Fransa’ya geldi evet, fakat şu ana kadar ne gösterdi? Neredeyse hiçbir şey. İrlanda’ya karşı itiş kakış oyunu, İtalya karşısındaki güçsüz ve pasifize görüntü; ve takımın 180 dakika sonunda kaleyi tutan tek şut bile atamamış olması gerçeği. Tek bir süperyıldız etrafına kurulu kadroların ne olursa olsun belli bir limiti olabiliyor. Şu ana kadar Gareth Bale / Galler haricinde tek oyuncusunun üç maçta da sürüklediği bir takım görmedik. Yine Hamren’in açıklamalarından ilerlersek; “Şampiyona kazanmak istiyorsanız müthiş bireysel yetenekler ve uyumlu bir ekibe aynı anda sahip olmanız gerekir. Geçmişte büyük kulüplerde forma giyen çok futbolcumuz vardı. Evet iyi oyuncularımız var ama birinci kalitede değiller. Bu sebepten şu an Zlatan’sız bir düzeni düşünmenin vakti değil. Arkasında sağlam duran bir ekiple yine sıra dışı işler yapabilir.”

Erik Hamren kuşkusuz 1994’teki efsane takımı düşünerek böyle bir yorum yapıyor. O zamanki kadroda Brolin, Dahlin, Limpar, Thern, Andersson gibi Avrupa’nın üst düzey kulüplerinde oynayan futbolculara sahiptiler. ABD 1994, ülkenin halen son büyük başarılı turnuvası. Zlatan faktörüne rağmen yenisini sağlayamadılar. İsveç son iki Dünya Kupası’na katılamazken, son iki EURO’da ise gruplarda elendi.

Ibrahimovic, turnuvanın başından beri oldukça etkisiz ve tutuk bir görüntü çizdi. Paris Saint Germain gibi A sınıfı oyuncularla dolu, elit bir takımdan bireysel yetenek bazında kurak ve bereketsiz bir takıma geçiş onu da yıpratmışa benziyor. Kallström ve Isaksson yaşlı ve eski düzeylerinden uzakta isimler. Geçen seneki Avrupa Ümitler Şampiyonası’nı kazanan ekipten eklemlenen 6 oyuncu (Guidetti dahil) A takım seviyesinde güçlükler yaşıyor. İtalya ve İrlanda’nın sağlam savunma anlayışı karşısında kanat oyuncuları Forsberg ve Larsson’un da etkisiz futbollarıyla Zlatan adeta rakip defans hatları içinde eridi ve kayboldu. Zlatan’ın memleketi Malmö takımının yönetim kademesinde bulunan eski milli futbolcu Steffan Tapper ikilemi şöyle özetliyor: “O özel bir karakter, onsuz asla yapamazsınız; fakat çevresine kaliteli isimler yerleştirdiğiniz ölçüde verimini katlayabilirsiniz.

İsveç’te veya transfer olduğu her ülkede Zlatan her daim büyük yerler kapladı, odak oldu, dillerden düşmedi. Birkaç gün önce Euro 2016’nın ardından milli formayı bırakacağını açıklayan sivri dilli yıldızın hazzı uzatmak adına son bir 90 dakikası kaldı. Ibra eminim ki bu geceye bileniyor. Belçika defansının da bunun bilincinde olduğuna şüphe yok.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön