Futbolun Arka Bahçesi

Fatih Terim

Seviyemiz Bu!

Euro 2016

Başarı veya başarısızlığın temel etken maddesi olarak görülen hırs, kimi zaman yanlış ellerde tehlikeli bir silaha dönüşebiliyor. İnsan olarak yaptığımız en gözle görülür yanlışlardan biri hırslarımızı yaptığımız işe olan konsantrasyona olumlu şekilde dönüştürmeyişimiz. Sağlam bir temel yerine günlük meydana getirilmiş kısa vadeli başarı planları bizi anlık sevinçlerden öteye götürmemektedir. Vaziyet böyle olunca içimizdeki tutku ve hırs bizim için kölesi haline geldiğimiz duygulara dönüşüyor. Başardığını zannettiğin noktada aslında en büyük yıkımın ilk darbesini almış oluyorsun. Selçuk’un İzlanda filelerine gönderdiği golden İspanya hezimetine kadar geçen kısa sürecin ufak bir özeti.

Dün akşam bütün Türkiye’nin suratına gerçek bir kez daha vuruldu. Dünyanın en iyi futbol yapılanmalarından birine sahip ülkenin milli takımı adeta bizim çocukları madara etti. Çünkü Fatih Hoca’nın da dediği gibi “seviye bu” ve biz bu seviyenin çok altındayız. Ancak Sinyor Terim şunu unutuyor bizim Milli Takım seviyemizin en büyük sorumlusu sensin. Aylar öncesinden Hırvatistan ve İspanya ile maçlara çıkacağın belliyken böyle bir 11 ve takım dizilişini sahaya sürmek tek kelimeyle senin rezaletin. Selçuk, Oğuzhan, Ozan’lı merkezin önüne Hakan & Arda ile oynuyoruz. Ve karşımızda dünyanın en iyi pas yapan orta saha oyuncularına sahip kadrolar var. Turnuvada en az top çalan ve en fazla pas hatası yapan takımların başını çekiyoruz. Tamam, Hırvatlar ve İspanyollar bizden iyi olabilir ancak sen bu şampiyonanın açık ara en kötü takımı oldun. 180 dakikadır Copa America’daki Haiti’den farkımız yok. Ancak Milli Takım oyuncularına göre onların bir şeyleri ispat etmelerine de gerek yok. İspanya basınında 6 ay boyunca yerden yere vurulan Arda Turan keşke oradaki gazetelere de “kendimi Barcelona’da ispatlamama gerek yok” diyebilseydi. Eleştiri yapma hakkını bu ülkede herkesin elinden almaya çalışıyorlar. Bir şeyleri protesto etmemizi engellemeye çalışıyorlar. Halk olarak güçlüleri sadece takdir etmemizi istiyorlar. Ülkenin her yerinde aşılanan zihniyet ne yazık ki bu noktada.

Turnuvaya nasıl geldiğimizi unutuyoruz. Hollanda’nın aşırı kötü performansı bizi büyük bir yanılgıya sürükledi. Bu kadar iyi bir jenerasyona sahipken 24 takımlı Avrupa Şampiyonası’na katılmayı tarihi bir olay gibi göstermek en başta Arnavutluk ve Kuzey İrlanda’ya ayıp. Seviyesi bu kadar yüksek olan bir şampiyonada Milli Takımlardan Sorumlu Devlet Bakanımız Fatih Terim turnuvanın en çok para kazanan 3. teknik direktörü. Fakat harcanan bütçenin karşılığı ne yazık ki bu kadar. Cidden her geçen gün ülke futbolunda sınırları zorlayan şeyler görüyoruz. Arda‘nın bu berbat performansını veya Ozan’ın Hırvat maçında golü yerken sağlıklı yaşam koşusunu ve saçını düzeltmesini eleştiremiyoruz. Peki Fatih Terim hata yapan tercümana neden hemen fırçayı kaydı? Kendisini bizim 70 milyon olarak fırçalama hakkımız yok mu? Semih Kaya’nın gönlü olsun diye milli takımı Fransa’ya stopersiz  götürdü. Stoper mi yoktu? Atınç Nukan, Yalçın Ayhan, Ömer Toprak milli takıma niye düşünülmedi? Takımın savunmaya dönük tek göbek oyuncusunu stoperde kullandık. Yanlış anlaşılmasın lig maratonunda değil 6 aydır beklediğimiz Avrupa Şampiyonası’nda bunu yaptık. Bunu eleştirmemek mümkün mü? Tarihimizin en magazinsel ve en siyasallaşmış milli takımı ile karşı karşıyayız. Eleştirinin ve tepkinin bu kadar büyük olmasının sebeplerinden biri de bu. Sadece belirli bir kesimin Milli Takım’ı oldunuz. Karşılığında tribünlerde ve sokakta etkisini görmeniz çok normal.

Turnuvanın kalan bölümü bizim için tek maçtan oluşuyor. Çek Cumhuriyeti’ni yensek dahi 3 puan çıkmamız için muhtemelen yeterli olmayacak. Zaten oynadığımız futbolun da buna izin vereceğini düşünmüyorum. Umarız bundan bir ders çıkarırız demek isterdim fakat mümkün olamayacağını geçmiş acı tecrübelerimizden biliyoruz. Ülke olarak kurduğumuz yapıların yozlaşması, futbolda da etkisini gösteriyor. Temeli yanlış atılmış bir binaya çıkılan her kat onun yıkımını hızlandırır. Bizim için yıkımın en büyük darbesi de dün geceki skor olarak olmasa da oyun anlamında yaşadığımız büyük hezimet.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön