Futbolun Arka Bahçesi

macaristan

Puskas’tan Orban’a: Macaristan

Euro 2016

Dünyanın en verimli golcülerinden biri olan Ferenc Puskas, futbolculuk döneminde Macaristan ve Real Madrid tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Real Madrid yıllarında futbola yön veren tekniği ve golcü önsezileri ile ülkesinin futbol tarihine de ışık tutan Puskas, ülke futbolundaki hemen her jenerasyonun da idolü olmayı başardı. Günümüzde dahi etkilerini hissettiren büyük spor adamı, 44 yıl sonra yeniden Avrupa Şampiyonası’na katılan Macaristan’ın ilham kaynağı.

Komünist rejimin etkin olduğu II. Dünya Savaşı sonrası, Macar topraklarında özgünlük ve yenilik gibi kavramlar buharlaştırılmıştı. İnsanların özgürlükleri ve yaratıcılıkları üzerinde uygulanan büyük kısıtlamalar, futbola da yansıdı. 1954’te yaşanan devrim dönemi, Puskas ve arkadaşları, ülkenin karışık haline en iyi bildikleri şey ile, futbollarıyla umut oldu. Zamanın “Magical Magyars” olarak adlandırılan takımı, total futbolun temellerini de daha o dönemde atmaya başlamıştı. 1989 yılında ‘demir perde’nin kalkması ile ekonomik olarak bocalayan Macaristan, futbol endüstrisinde de kendisini toparlamakta zorlandı. Yaşanan süreç altyapıya yatırım yapma imkanını da ortadan kaldırmıştı. Bu dönemde yapısal ve stratejik açılardan büyük bir boşluk yaşayan Macaristan, ülke olarak futbolu adete rafa kaldırdı. Milenyum dönemine gelindiğinde futbola etki bir kez daha politika kanadından gelecekti.

ferenc-puskas

2010’da Macaristan halkının yarısından fazlasının oylarını alarak başbakan seçilen, eski yarı-profesyonel futbolcu Viktor Orban, çok sevdiği Macaristan futbolu için atılım yaptı. Orban, ülkenin futbol sektörü için ciddi yatırımlar yaparak, ülke futbolunun yavaş yavaş belini doğrultmasını sağladı. Bu dönemden sonra düzenli olarak eleme gruplarını üçüncü bitiren Doğu Avrupa ülkesi, Euro 2016’nın, üçüncüler için de şans tanıdığı şampiyona ile Fransa biletini almaya çok yaklaştı… Ta ki Selçuk İnan’ın son dakikada attığı frikik golü gelene dek.

Macaristan halkının 40 yıllık şampiyona tutkusu, bir son dakika golüyle sekteye uğramıştı. Tam da bu noktada, özellikle spor basını büyük bir sağduyu gösterdi. Türkiye’nin ‘en iyi üçüncü‘ olduğu gecenin sabahı, ülkenin yüksek tirajlı spor gazetesi Nemzeti, “ikinci sınav” başlığını atarak, halkın Fransa umudunu içinde tutmasına olanak sağlayan makaleler yayımladı. Basının yarattığı bu pozitif algıya, futbolcular da kendi sosyal medya hesapları üzerinden destek verdi. Macaristan baraj maçlarında Norveç’i net bir oyunla elerken, takımın ve ulusun özgüveninin ardında, doğru analizle gelen bu algı yatıyordu. Uzun yıllar sonra bir Avrupa Şampiyonası’na katılan Macaristan, yerini yadırgar mı bilinmez. Ancak ellerinde yetenekli bir futbolcu havuzu olduğu yadsınamaz gerçeklerden. En önemli oyuncusu Bursaspor forması giyen Balazs Dzsudzsak olan takımda, Laszlo Kleinheisler ve Adam Nagy gibi genç isimler turnuvaya damgasını vurabilir. Ancak esas adam 40’ını devirmiş bir kaleci. Kişisel müzesinde Bundesliga’da yılın en iyi kalecisi ödülü de bulunan Gabor Kiraly, 40. yaşında turnuvada yer alarak yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Politik süreçlerle zedelenmiş, hücum futboluna yön veren Puskas ile reaksiyon göstermiş ve bir başka politikacı Orban ile yükselişe geçmiş olan Macar futbolu, 44 yıl sonra Avrupa Şampiyonası arenasına, bu büyük hasretin ateşlediği tutkuyla dönüyor.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön