Futbolun Arka Bahçesi

Paranın Satın Alamayacağı Şeyler

Euro 2016

Milli takımda patlak veren prim krizinin ardından medyadaki dalgalanmayı ve görüş ayrılıklarını yakından takip ettim. Turnuva öncesi milliyetçilik aşılayan reklam filmlerini ve Konya’nın neden milli takıma ev sahibi olduğunu düşündüm. Gerçeklik sanatının temel özelliklerinden biri, size sunulan illüzyonun olabildiğince inandırıcı olmasıdır. Eğer toplumun çoğunluğu inanırsa o zaman yarattığınız yanılsama gerçekliğe dönüşür. The Prestige filminin efsane repliğinde de bahsettiği gibi “Siz aslında gerçeği bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz”dur.

Fatih Terim tıpkı Pirlo’nun kitabında bahsettiği gibi olağanüstü bir illüzyonist. Onun hakkında, geçmişte çalıştığı futbolculardan birçok yorum okuduk. Bir kısmı daha yeni ortaya çıkmaya ve dillendirilmeye başladı. Çünkü üzerinde fiyat etiketi olan değerli, özgür(!) basın mensuplarımız bunları göz ardı etti, konuşamadı. İspanya ve Hırvatistan’ın ‘kral çıplak’ demesiyle halının ardına süpürülmüş bütün pislikler ortaya saçıldı. Prim skandalı Milli Takım kampının ilk gününden beri var olan bir durumdu. Belki bir takım ucuz basın mensupları bunu takımın veya kendilerinin çıkarları için ortaya çıkarmamış olabilirler ancak gerçek güneş gibidir ve sadece bir süreliğine üstünü örtebilirsiniz. Türkiye öyle bir gerçek gördü ki bu artık ne halının altına süpürülür ne de üstü örtülerek saklanabilir.

Her yıl milyonlarca dolar kazanan Milli Takım futbolcuları tarihin katılımı en kolay Avrupa Şampiyonası’na  Kazak forvet İslambek Kuat’ın golüyle kapağı attıkları için kişi başı 500 bin $ prim aldılar. Turnuvaya katılan 12 ülke prim dahi dağıtmazken geri kalan 11 ülkede en fazla 100 bin dolar prim dağıtılmış. Dünya, milliyetçilik mavraları üzerinden çok paraların döndüğüne ve çok kişinin zengin olduğuna daha önce tanık olmuştu.  Fakat bunu Milli Takım üstünden yapmak için insanın kendine karşı duyduğu saygıdan yoksun olması gerekir. Ülkenin halinden bahsetmeme gerek yok sanırım, sokağa çıktığınızda veya arabada ışıklarda beklerken çevrenize bakın. Aç ve çaresiz insanları göreceksiniz. Onlar bu topraklarda yaşıyorlar ve her gün yanımızdan geçip gidiyorlar. Milli Takım’ın eleştirilmemesi için Cumhurbaşkanı’nın açıklama yaptığı veyahut ramazan programında fetva verildiği başka bir ülke daha var mıdır? Milli Takım özelinden çıkıp genele baktığımızda göreceğimiz bir başka skandal ise 650 federasyon çalışanının ve 100’e yakın TRT görevlisinin Fransa’ya gönderilmesi. Bu adeta resmi olarak yapılmış bir yolsuzluğun daniskasıdır. Dişe dokunur hiçbir açıklama yapılmadan, olaylar konuşulmadan, yorumlanmadan ekranlarda pişkin pişkin 11 dizilişlerini konuşan yorumcular keşke bunları da konuşabilselerdi.  

Bizim için Avrupa Şampiyonası tam bir turnusol kâğıdı etkisi gösterdi. Şu anki Milli Takım maçlarını gidip Konya’da yapmaya devam edebilir. Büyük ihtimalle sevgi ile karşılanacaktır. Ancak başkentin göbeğinde 100 kişinin öldüğü bir hafta saygı duruşunu ıslıklayan kitlenin alkışlarından çok bizim tepkimize hasret kalacaksınız. Milli Takım’ı desteklememiz isteniyor. Sorgusuz sualsiz.  Sizin istediğiniz destek değil. Bizim kafamızı başka yöne çevirip gerçekleri görmememizi sağlamak. Euro 2016’yı milletçe, ceplerin dolduğu ama futbolumuzun doyurmadığı bir turnuva olarak hatırlayacağız. İyi uykular Türkiye.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön