Futbolun Arka Bahçesi

O An: Türkiye

Euro 2016

Şimdilerde belki de en çok ses getiren slogan olan “biz bitti demeden bitmez” sözleri, doksanlı yıllara dek futbol karnavallarını ekranları başında izleyen Türk Milli Takımı için pek bir şey ifade etmiyordu. Türk halkı tüm büyük turnuvaları televizyondan takip etti. Euro 96’ya dek ay-yıldızlılar oynadıkları son üç eleme grubunun ikisini sonuncu tamamlamıştı. Ancak 1996 yazı bambaşka olacaktı…

Bir önceki elemelerde attığı tek golün aksine Türkiye bu kez aldığı tek mağlubiyetle, tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı. Fatih Terim’in takımı, turnuvanın ilk maçında Hırvatistan’ın karşısındaydı. Daha önce hiç tadılmamış duygular halkı esir almış, ülke futbolu 11 Haziran 1996 günü yeni bir başlangıç yapmıştı. Golsüz giden maçta sıradan görünen bir pozisyon, futbolumuz için kelebek etkisi yaratacaktı. Vedat İnceefe ile Alen Boksic kafa kafaya çarpıştı ve Boksic yerini Goran Vlaovic’e bıraktı. Maçın son bölümüne dek Vlaovic’in günün en önemli figüranı olacağından kimsenin haberi yoktu. Ancak başrol oyuncusu, henüz şovunu yapmamıştı. Dakikalar 84’ü gösterdiğinde, Türkiye gol aramak için gittiği kornerden unutulmaz bir anı ile dönecekti. Kullanılan korner, Hırvatistan kontratağına dönüştü. O an zaman adeta yavaşladı. Rahim Zafer topu ıskaladı ve bir ülkenin tüm sorumluluğunu takım arkadaşının iradesine bıraktı. Alpay Özalan futbolculuk kariyerinin belki de en uzun koşusuna başlamıştı. Bir refakatçi gibi Vlaovic’in yanında, hayatının en kritik kararlarından birini almak üzere olduğundan habersiz şekilde…

City Ground’u dolduran taraftarlar, yolculuk boyu hırçın stoperin rakibini düşürmesini bekledi, tıpkı ekranları başındaki milyonlar gibi. Alpay seçimini tüm izleyenlerden karşıt şekilde kullanmıştı. Ükesinin en kariyerli defans oyuncularından biri olan Alpay Özalan, o an geldiğinde ellerini iki yana açtı. Vlaovic yanından öylece geçip gitmişti. Karar verilmişti ve her şey için artık çok geçti. Ülke basını, şampiyona sonunda sıfır çeken takımın tek puan alma ihtimalini, saniyelerin akmak bilmediği, bütün gözlerin Alpay’ın ellerine kilitlendiği, o koşuya bağladı.

Türkiye ilk turnuvasında Hırvatistan maçının bu hatırasıyla hatırlanacaktı. Ancak zamanın insanları, Türkler’i bundan böyle hep sonlarla hatırlayacağından habersizdi. Euro 2000, heyecanın atıldığı, UEFA Kupası ile gelen özgüvenin kendisini hissettirdiği günlerdi. Türkiye gruptan çıktı ve çeyrek finalde Portekiz’in rakibi oldu. Sonuca damgasını yine Alpay vuracaktı. Bir önceki turnuvada rakibini düşürmeyi tercih etmeyen stoper, bu kez Fernando Couto’ya yumruk atmakta tereddüt etmedi. EURO kariyerindeki ilk kırmızı kartını dört yıl gecikmeli görecekti. Türkiye turnuvaya çeyrek finalde veda etti ve takip eden dönemde 2004’ü pas geçti. Takvim yaprakları 2008 Haziran’ına vardığında, ay-yıldızlılar kaldıkları yerden, Portekiz maçından başladı. Sonuç ve skor aynıydı. 2-0 alınan mağlubiyet zorlu grupta moralleri bozsa da, henüz Türkiye bitti dememişti. Tam da bu noktadan sonra gelişecek olaylar hafızlardan silinmeyecekti…

İsviçre maçının ilk yarısında yağan yağmur, Hakan Yakın’ın golüyle Türk seyircisi için doluya dönüştü. İkinci yarı Semih kafasıyla skoru eşitledi ve duraklama dakikalarına girildi. Arda’nın topu rakibine çarparak ağlarla buluştuğunda, bunun sıradan bir son dakika golünden fazlası olduğu kimsenin aklına gelmiyordu, ta ki turnuva tarihinin en unutulmaz maçı gelene dek.

O gece Stade de Geneve’de bulunan 29 bin kişi, bilet için ödediği paranın karşılığını son kuruşuna kadar alacaktı. Çek Cumhuriyeti maçının 75. dakikası itibariyle gelişen olaylar silsilesi, ülke genelinde hala tarifi imkansız duyguların yaşanmasına sebep oluyor. Maçın son anı geldiğinde, Nihat harika bir vücut çalımıyla ekseni etrafında dönerken zaman tıpkı 1996’daki gibi bir kez daha yavaşladı. Büyük bir serinkanlılıkla yaptığı o bitirici vuruşta dönemin en iyi kalecisini geçen top direğe vurdu ve tüm stad meşin yuvarlağın çizgiyi geçişine tanıklık etti. O an, yaşanan olaylara kimse anlam veremiyordu. Çek Cumhuriyeti maçı sonrası tüm dünyanın algısı netti; Türkler istemeden bitmiyordu!

Türkiye Hırvatistan

Şu ana kadar yaşanan her şey, küçük bir çocuğa anlatılan bir hikaye olsa, fazlasını gerçekçi bulmayacağından çoktan uyumuş olurdu. Ancak henüz bitmemişti. 5 gün sonraki çeyrek final mücadelesinde 120. dakikada Rüştü’nün hatalı çıkışı peri masalının neredeyse sonu demekti. Tek bir top kalmıştı; son top. Rüştü serbest vuruşu rakip ceza alanına yolladığında, taraftarlar bu tatlı ve heyecanlı yolculuğun bittiğine emindi. Semih’le buluşan top kaleye giderken zaman alışılagelmiş şekilde yavaşladı. Şaşılacak şeydi; Semih, olmayan bir zamanda, var olmayan bir golü atıyordu sanki. EURO tarihinin en geç golü, Türkiye’yi penaltılara taşıdı.. Türkler yenilmez gibiydi, ve öyle de oldu..

Tarihinde ilk kez yarı final oynayan Türkiye, son dönemin en iyi futbol ülkelerinden biri olarak kabul edilen Almanya’yı son ana kadar sıkıştırdı, ancak evine final göremeden döndü. Yakın geçmişe bakıldığında ülke futbolu, istikrarsız eleme grubu performansları sebebiyle, turnuvalara devamlı olarak katılamıyor. Ancak Millilerimiz, katıldıkları organizasyonlarda, yazdıkları hikayelerle turnuva takımı hüviyetine bürünmüş durumda. Türkiye, bu şampiyonada da en kararlı takım algısını fazlasıyla hak ediyor. Alpay’ın koşusuyla başlayan süreç Semih’in vuruşuyla devam etti. Görünen o ki, Türkiye’nin son dakikaya kadar taşıdığı inanç duygusu, bu turnuvada da yeni ‘an’lar çıkarmaya fazlasıyla gebe.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön