Futbolun Arka Bahçesi

Maviler Sırasını Bekliyor

Euro 2016

Cevap için çıkmıştı sahaya İtalya. Yıllardır süren İspanya hegemonyasını sona erdirmek, 2012’deki 4–0‘ın acısının, Pirlo’nun, Balotelli’nin ve kaptan Buffon’un gözyaşlarının hesabını sormak ve turnuvanın başından beri İtalya’nın adını anmayanlara “biz Azzurri’yiz ve daha ölmedik” mesajını vermek için çıkmıştı İspanya karşısına. 3–5–2‘nin dünyadaki en iyi temsilcisi İtalyanlar defansif oynarken nasıl hücum edileceğinin, hücum ederken de nasıl defansta boşluk bırakılmayacağının derslerini daha ilk dakikalardan itibaren vermeye başladı.

İtalya maç boyunca hatasız oynadı desek yeridir. Neredeyse su içmeye bile takım halinde giden İtalyanlar, beraber koştu, beraber bastı, beraber müdafaa etti. İspanya ise 2008’den 2014’e kadar kupalara ambargo koyduğu turnuvalardaki oyunlarından çok uzakta bir oyun sergiledi. Paslaşmaları dikine değil yanlamasına, vurdukları şutlar ve ceza sahasına açtıkları ortalar da Morata veya Aduriz’e değil etten duvar olan İtalyan savunmasında kalan türdendi. Azzurri dakika 5’te Giaccherini, 8’de Pelle ile maçın geri kalanının nasıl geçeceğini bizlere ipucunu verirken; İspanya ilk şutunu 18. dakikada Fabregas ile buldu. İtalyan duvarına çarparak penaltı noktasını geçemeyen bir şut.

Dakikalar 33’ü gösterdiğinde frikikten dönen top için müthiş bir hamle yaparak Chiellini’ye asisti yapan Giaccherini takımının 1–0 öne geçmesinde önemli bir rol oynarken, 44. dakikada çektiği şutta farkı önleyen İspanya kalecisi De Gea’yı geçemiyordu. İspanya adına maçın en iyisi olan genç eldiven De Gea; Eder Martins’e gol şansı tanımazken, maç boyu havadan gönderilen her topu indiren, oyunun yerden oynandığı vakitlerde ise harika bir duvar görevi gören Pelle’ye 91. dakikaya kadar direnebildi. Southampton’ın forveti, grup maçlarında Belçika’ya attığı golün hemen hemen aynısını, neredeyse aynı dakikada atarak fişi çekti.

2014 Dünya Kupası’nda grup aşamasını geçemeyen İspanya, Euro 2016’da çeyrek final göremeyerek bir jenerasyonun sonuna gelindiğini gizleyemezken, İtalya’da futbolun sahada oynandığını dosta düşmana bir kez daha göstermiş oldu.

Tebrikler İtalya!

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön