Futbolun Arka Bahçesi

Biat Takımı

Euro 2016/Orta Saha

Günümüz Türkiyesi’nde biat etmek ülkedeki her sektörde olmazsa olmazımız. Fakat bu kültür ne toplumu bir adım ileriye taşıyor ne de kişilerin hak ettiklerini elde etmesine imkan tanıyor. Bunun yansımalarını Türk Futbolu’nda da sıkça yaşamaktayız. Türk siyasetinin futbolumuza adeta zincir vurduğu bu günlerde biat edenlerin başarısını ne yazık ki görmezden gelemiyoruz. Hatta bu mevzu o kadar aleni hale geldi ki kafamızı tam tersi tarafa çevirsek bile sürekli bu düzenin izleri ile karşılaşmaya devam ediyoruz.

Malumunuz Avrupa Şampiyonası’na sayılı günler kaldı. Türkiye’de futbolun yasama, yürütme ve yargısının bağlandığı tek adam olan Fatih Terim gün itibariyle 23 kişilik şampiyona kadromuzu açıkladı. Tek kelimeyle skandal olan oyuncu tercihleri spor medyamızda bir şekilde kılıfına uydurulmuş durumda. Popülist Emre Mor tercihinden evlattan hallice Semih Kaya’ya kadar birçok isim üzerinde soru işaretleri bulunuyor. Bu kadro gösteriyor ki; hakkını arayan ve birilerinin adamı olmaktansa Milli takıma girememeyi göze almış gerçek sporcular yerine ne yazıktır ki sportif manada formsuz ve berbat sezonlar geçiren futbolcuları televizyondan izlemek zorunda bırakıldık. Çünkü Ömer Toprak milli takım tercihini yaparken her ne olursa olsun Fatih Terim kültüne biat etmesi gerektiğinin farkında değildi. Yanıldın Ömer, burası Türkiye; biat etmeyene ne ekmek, ne de forma var.

Semih Kaya üzerinden bir değerlendirme yaparsak. Spor basınımızın ‘adam’ olarak lanse ettiği gurur kaynağımız; çok uzaklara gitmemize gerek yok, 2014 Dünya Kupası’na gidemememizin başlıca mimarlarından biriydi. Son iki senede gösterdiği performans rezalet. Sanıyorum geçen seneydi, yabancı sayısı tartışmaları yapılırken Olcan kankasıyla “Bence 3 yabancı bile fazla, maksimum 1 olmalı” şeklinde gevrek gevrek bir cümle kurmuştu. Evet Semih haklısın, yabancı futbolcular yasaklanmalı ki senin gibi senelerdir oyununu gram olgunaştırmamış bir stoper ülkenin en büyük takımlarından birinde ve milli takımda banko oynayabilsin. Peki Semih Kaya nasıl oluyor da milli takımın kadrosuna –görünen o ki ilk 11 tercihi olacak– bu kadar rahat girebiliyor. Enfes futbolu için mi? Yoksa Fatih Terim’in adamı olduğu için mi? Konuyu sizin takdirinize bırakıyorum. Seçilmesiyle tartışma yaratan isimlere Hakan Balta, Nuri Şahin, Burak Yılmaz ve Onur Recep Kıvrak’ı da rahatlıkla ekleyebiliriz. Emre Mor tercihinin ise tek açıklaması Fatih Terim popülizimi.

Küme düşen Sivasspor’dan daha fazla gol yemiş Galatasaray’dan 2 stoper alırken Konyaspor’dan hiçbir oyuncuya Milli davet gitmemesi kadronun ne kadar taraflı ve biatkâr olduğunun bir başka kanıtı. Keza kalecisi hariç Başakşehir takımını es geçmesi de öyle. Eğer Volkan Babacan son birkaç maçta mucizeler yaratmasa kariyeri hala Cumhurbaşkanı’ndan yediği 3 harika gol ile anılacaktı. Ancak Aziz Yıldırım’ın bütün medya baskınına rağmen Babacan ciddi anlamda son aylara damgasını vurarak formayı kaptı. Bütün spor medyası Yıldırım’a yaranma yarışına girerek Volkan Demirel konusunu şişirdiler. Cumhurbaşkanı’ndan müthiş bir aşırtma gol yiyen Volkan Babacan aynı stadyumda RvP’nin penaltısında topu adeta avuçlarında eriterek tartışmalara noktayı koymuş oldu. Biat ederek başladığı milli takım kariyerinin devamında hak ederek Avrupa Şampiyonası’na gitmesi ne olursa olsun takdir edilesi bir durum.

Biraz da güzide kaptanımız Arda Turan’dan bahsetmek istiyorum. Futbol tanrılarının kendisine bahsetmiş olduğu yetenek ve sponsorlarımızın da yadsınamaz katkısıyla Barcelona takımının bir parçası oldu. Ancak sadece belli bir kesimin milli gururu olmayı tercih etti. Enes Kanter modelinin ülkemizdeki yasal bir yansımasına dönüştü. Geçtiğimiz dönemlerde kendisinin ülke ekonomisi konusundaki Acun Ilıcalı’dan hallice tavrı ve açıklamaları henüz unutulmuş değil. Oysa kendisinden ülkemizdeki genç sporcular için bir rol-model olmasını beklerdik. Fakat rol-model olması yaşadığı ilişkiler ve yüklü kontratının ötesine geçemedi. Ancak kesinlikle Fatih Terim’in başında olduğu Türk Futbolu’na da böyle bir kaptan yakışırdı. Basın toplantısında İspanyol medyasını bir anda düşman belleyerek çok gereksiz ve mesnetsiz açıklamalarına bir yenisini ekledi ikili. Klasik, birtakım gerçek, tüzel ve hayal mahsulü kişilerle husumet kurarak, nefret uyandırarak motivasyon yaratma taktiği.  

Neyse, her şeye rağmen başarılı bir turnuva geçirmemiz dileğiyle..

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön