Futbolun Arka Bahçesi

Euro 2016 Ekonomisi

Euro 2016

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan Portekiz, finalde ev sahibi Fransa’yı uzatmalarda Eder’in golüyle yenerek 2004’te elinden kaçırdığı kupayı 2016’da kazanmasını bildi. Turnuva sonrası teknik futbol değerlendirmeleri yapıldı, bunları takip ettik. Ben ise resmi kurumlardan alınan verilerle işin ekonomik boyutlarına değinmek istiyorum.

Çalışma yasasıyla ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle eylemlerin devam ettiği ve ülke genelinde olayların çıktığı Fransa’da, EURO 2016 ile ekonominin de canlanması halkın motivasyonunu bir miktar arttırdı diyebiliriz. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) raporu doğrultusunda şampiyonanın, yaklaşık 20 bin yeni iş olanağı sunduğu belirtildi. Turnuva başlamadan önce Fransa hükümeti, statların inşası ve yenilenmesi için 2 milyar avroya yakın para harcandığını ve ülkeye girecek 1,2 milyar avro gelir beklediklerini açıklamıştı. Turnuva sonrası yapılan hesaplamalarda 1,92 milyar € gelir elde edildiği iletildi. UEFA’nın açıkladığı verilere göre bir önceki turnuvaya göre elde edilen gelirde %34’lük bir artış var. Bu yüksek artışın en önemli sebebi; turnuvaya katılan takım sayısının 16’dan 24’e çıkması olmuştur. Eklenen 20 maçla beraber sadece yayın haklarından yaklaşık 1 milyar €, sponsorluk ve lisans anlaşmalarından 480 milyon €, bilet satışları ve konaklamadan 400 milyon €’yu aşan gelir elde edilmiştir. Hesap edildiğinde maç başına yaklaşık 38 milyon euro’luk bir kazanca tekabül etmektedir.

UEFA’nın verilerine göre turnuvayı, 1,5 milyonu yabancı turistlerden oluşan yaklaşık 2,5 milyon kişi statlardan izledi. EURO 2012’yi 1,4 milyon kişinin yerinde takip ettiği hatırlandığında, izleyici sayısındaki hatırı sayılır artış göze çarpıyor. Dünya üzerinde hemen her ülkede naklen yayınlanan şampiyonadaki her karşılaşmayı, 150 milyona yakın kişinin ekranları başında izlediği belirtildi. Organizasyondaki 51 maçın 43’ü, giriş fiyatı 25 euro’dan izlenebilirken; finalde fiyatlar 900 euro’ya kadar yükseldi.  

UEFA toplamda turnuva için 653 milyon € harcadı. Bu paranın 301 milyonu turnuvada mücadele eden 24 takıma paylaştırıldı. Önceki şampiyonaya göre 105 milyon € daha fazla para ödülü dağıtıldı. Katılım için 8’er milyon avro alan 24 ulusal federasyon, grup aşamasında elde ettiği her galibiyete karşılık 1 milyon, beraberlik için ise 500 bin € ekstra ödül kazandı. Son 16 turuna yükselenlere 1 buçuk, çeyrek finalistlere 2 buçuk, yarı finalistlere de 4’er milyon avro ödül verildi. Finalin kaybedeni Fransa’ya 5, şampiyon Portekiz’e ise 8 milyon € ödendi.

UEFA, maç başı ortalama 16,3 milyon avroluk bir ciroyla organizasyondan toplamda yaklaşık 835 milyon € kazandı. Bu meblağ bugüne kadarki turnuvalarda elde edilen en yükseğiydi. Mesela Euro 2012’de UEFA’nın cirosu 660 milyon avro kadardı. Platini’nin mirası olan 24 takımlı turnuva sistemi, ekstra yarattığı katma değerden dolayı bir sonraki turnuvada da işleyeceğe benziyor. UEFA’nın bu sistemle gelen kazancı maç başı ortalama 4,5 milyon avro olmuştur. 230 milyon € maliyeti düştükten sonra kalan 605 milyon €, UEFA tarafından 2016-2020 periyodunda kullanılmak üzere 55 üye kuruluşa dağıtılacak.

Portekiz’i şampiyon yapan Fernando Santos mukavelesinde senelik 1,2 milyon € kazanırken; İngiltere teknik direktörü Roy Hodgson’un 5, İtalyan teknik adam Antonio Conte’nin 4.5, Fatih Terim’in ise 3.5 milyon €’luk kontratları vardı. Portekiz’de futbolcular turnuvaya katılım primi almazken, şampiyonluğun teşekkürü olarak sadece 275 bin € ile ödüllendirildi. Almanya’nın 2014 Dünya Kupası’nı kazanması sebebiyle oyunculara 300’er bin Euro verilirken; bu turnuvada da rakam aynı kalmıştı. Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda ise futbolcular, oynadıkları maç sayısına göre 500.000 € civarındaki primlerini, sadece turnuvaya katılma hakkı nedeniyle almıştı. 630 milyon Euro’luk kadrosuyla turnuvanın en değerli ikinci takımı olan İspanya ikinci turda, takip eden İngiltere çeyrek finalde havlu atarken; üçte birini yalnızca Ronaldo’nun oluşturduğu 322 milyon Euro’luk kadro değeriyle Portekiz şampiyon olmasını bildi.

Sonuç olarak, Euro 2016’da 24 takımlı format daha fazla getiri yaratırken; seyir zevki az olan maç sayısının da yükseldiğini gördük. Son 26 yılın en düşük gol ortalamasının olduğu turnuva olmasıyla da zevk vermeyen tarafı öne çıkarken; sportif başarının tam anlamıyla maddi güce paralel bir şekilde işlemediğinin örneklerini turnuvaya ilk kez katılan Galler ve İzlanda’nın yarı final ve çeyrek final performanslarının yanı sıra Portekiz’in şampiyonluğuyla bir kez daha deneyimlemiş olduk. Kıssadan da en büyük hisseyi bizim takımımız için söylemeli ve yöneticiler olarak doğru bir nakit yönetimiyle en azından sporcuların ve teknik kadronun muhtemel başarısızlık hallerinde daha az tepki görmesine vesile olabiliriz!

Son Yazıları Euro 2016

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön