Futbolun Arka Bahçesi

Euro 16 Playoff; Norveç – Macaristan

Euro 2016/Mini Bar

Baraj maçlarının açılışında Euro 2008 elemelerinde aynı grupta yer aldığımız iki takım, Oslo’da sahaya çıkıyor. Her iki takım da turnuvaya direkt katılım hakkına yalnızca bir maç uzaklıktaydı. Norveç deplasmanda şampiyonaya gitmeyi garantilemiş İtalya karşısında biraz daha dayanabilse ilk yarıda bulduğu sürpriz golle Hırvatistan’ı alt edecekti. Norveç futbolunun bir atılım içinde olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemde özellikle kulüp takımlarıyla dikkat çekici işler başarıyorlar. Gruptaki karar maçına da tamamı 30 yaş altı oyunculardan kurulu 25 yaş ortalamalı bir kadroyla çıktılar. İskandinav ülkeleri içinde geleceği en parlak takım görünümündeler. İçeride Azerbaycan’a kaybettikleri iki puanı bir kenara koyarsak optimal seviyede sonuçlar aldılar. Rakipleri Macaristan’a göre net biçimde daha zor bir grupta oynadıklarını belirtmek gerekir. Genç bir milli takım olmalarının doğal etkisiyle özellikle maçların son yarım saatlik dilimlerinde ve deplasmanlarda sinebiliyorlar. Hem Zagreb’de hem de Roma’da oyun olarak ezildiler; yedikleri 7 golün beşi 65’ten sonra geldi.

Macaristan tarafına bakacak olursak, onlar hala bir sürü değişkenin art arda denk gelmesiyle en iyi üçüncü kontenjanını Türkiye’ye kaptırmanın şokunda. Güven veren bir takım olduklarını söylemek çok zor. Birinci torba takımının sonuncu bitirdiği bir ortamda iki numaralı torbadan girip grubu üçüncü tamamlıyorsanız orada bir sorun var demektir. Her iki Kuzey İrlanda maçında 75’te öne geçip son dakikalarda yedikleri gollerle 4 puan bıraktılar. Romanya’ya karşı ise iki maçta da oyun olarak domine edilseler de 2 puan çıkarmayı başardılar. Norveç karakter olarak Kuzey İrlanda’ya daha çok benziyor, yani kafa kafaya bir oyuna daha yakınız; fakat unutmamak lazım ki beşinci torbadan gelen Britanyalılara göre çok daha prestijli ve teknik bir takım. Macar takımının en tehlikeli oyuncusu Bursaspor’un yıldızı Balazs Dzsudzsak. 20 yaşındaki Adam Nagy ve 36’lık Zoltan Gera dikkat çeken isimler. Gole en yakın forvetleri ise forma giyerse Hoffenheim’den Adam Szalai. Defans hattındaki en kritik isim Roland Juhasz cezası nedeniyle ilk maçta yok.

Norveç cephesinde teknik direktör Hogmo, yaptığı açıklamalarla güven aşılamaya çalışıyor. Macarları iyi tanıdıklarını ve gerekli hazırlığı yaptıklarını belirten 55 yaşındaki hoca, gelişim gösteren yeni bir takım olduklarını, formda oyuncularıyla işi ilk maçta çözmek istediklerini söyledi. Kuzey temsilcisinin ortasahasında Skjelbred, Tettey, Henriksen gibi güçlü oyuncular yer alıyor. Real Madrid’in 16 yaşındaki yeteneği Odegaard da ikinci 45’lerde görev alabilir. Evlerindeki ilk maçta az farkla da olsa topa daha fazla sahip olup daha çok pas yapan taraf olacaklarını kestiriyorum. İki hoca da takımlarının ikinci yarılardaki düşüşlerinin farkındadır; bunun da baraj turunun ilk ayağı olduğunu düşünürsek temkinli bir ilk yarı izleyebiliriz. Erken bir golde ilk maçtan dağılabilecek türde ekipler bunlar.

Son olarak birkaç trivia vererek bitirelim. Norveç’in katıldığı tek Avrupa Şampiyonası, bizim de çeyrek final gördüğümüz Euro 2000. Tek galibiyetlerini de İspanya karşısında almışlardı. Macarlar ise 1986’dan bu yana turnuvalarda yer alamadı. Euro 2008 elemelerindeki iki maçı da 4 gol atarak kazanan taraf Norveç olmuştu.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön