Futbolun Arka Bahçesi

avusturya

Dönüm Noktası: Avusturya

Euro 2016

Orta Avrupa’nın en fazla ormana sahip olan ülkesi Avusturya, Viyana hariç daha çok kasabalardan oluşan dağlık bir yapıya sahip. Coğrafyayı kaplayan ve olağanüstü bir tabiata sebebiyet veren Alpler’in eteğinde yer alan Avusturya’da, insanlar yakın geçmişe kadar, genel olarak; kayak, Formula 1 ve tenis gibi sporlara ilgi duydu. Ülke, Toni Sailer ile olimpiyatlara damga vurmuş, Niki Lauda ile pistlerin tozunu yutmuş veya Thomas Muster ile kortların zirvesine çıkmış olsa da, yeşil sahalarda hakimiyet kurmayı bir türlü başaramadı.

Avusturya 7 defa katıldığı Dünya Kupası’nda, 1934 ve 1954’te iki kez yarıfinale kalsa da aynı durum Avrupa Futbol Şampiyonası için geçerli değil. Euro 2016, ülkenin eleme maçları oynayarak katılım hakkı elde ettiği ilk şampiyona olacak. Tarihleri boyunca ülkenin lokomotif takımları olarak gösterilen Rapid Wien, Austria Wien ve Red Bull Salzburg’un, kulüpler bazında başarı sağlayamaması milli takımlar seviyesindeki bu başarısız görüntünün bir sebebi olarak gösterilebilir. Avusturya, yetenekli futbolcularını başta Almanya olmak üzere Avrupa liglerine kaptırırken, yerel ligini de, komşu ülkelerden yaptığı futbolcu ithalatıyla kurma yoluna gitti.

Ülkenin futbola olan bakışını değiştiren, algısını geliştiren turnuva, ev sahibi olarak yer aldıkları Euro 2008’di. Avusturya böylece ilk kez kıtanın en büyük organizasyonunda yer aldı. Karnaval havasında geçen şampiyonaya kilitlenen ülke, o yıl futbola olan açlığını da keşfetmiş oldu. Ancak takımın performansı, taraftarın coşkusuyla doğru orantılı olmadı. Gruptan çıkma şansını bıraktıkları son Almanya maçında, rakiplerine Ballack’ın frikiği ile boyun eğdiler ve rüya daha ilk etapta son buldu. Ev sahibi, turnuvaya 1 gol ve 1 puan ile veda ederken Almanya finale kadar yükselecekti.

Tarih boyunca Almanya’nın küçük kardeş gördüğü Avusturya, konu futbol olunca da komşuya danışacaktı. Euro 2008 ülkenin spora olan bağlığını ön plana çıkarınca altyapıya atılım yapma kararı alındı. Avusturya Futbol Federasyonu tarafından oluşturulan “Proje 12” kapsamında, 15 ila 21 arası yaş gruplarına yönelen ülke, İngiltere, Hollanda ve Almanya’dan getirdikleri futbol eğitmenleriyle gözünü büyük bir turnuvaya dikti. Ancak zamana ihtiyaçları vardı. Son dönemde çıkış yakalayan Salzburg takımının isim sponsoru olan Red Bull’un da devreye girmesi ile, takımlar yatırımlarını sıklaştırdı. Porto, Monaco ve Basel gibi kulüpler örnek alındı ve Avusturya, kulüplerinin yetiştirdiği futbolculardan para kazanma politikasını benimseyen bir ülke haline geldi.

Değişen statü Euro 2016’ya katılacak takım sayısının 24 olduğuna işaret ediyordu. Bu durum halkın umutlarını, beklentiye dönüştürdü.

Avusturya, geride kalan sekiz yıllık süreçte, başta, Austria Wien altyapısının meyveleri olan David Alaba ve Aleksandar Dragovic gibi isimleri ortaya çıkardı. 2011’de takımın başına getirilen ve halen Avusturya teknik adamlık görevini yürüten Marcel Koller, futbolcu grubuna Zlatko Junuzovic, Marko Arnautovic, Martin Hinteregger ve Martin Harnik gibi isimleri de ekleyerek, takımından maksimum verimi aldı ve beş yıl içinde milli takımını FIFA sıralamasında 70.likten alarak, 10.luğa kadar taşıdı. Koller, gegenpressing üzerine kurulu oyun sistemiyle, Euro 2016 elemelerini domine edecek bir kadro oluşturmuştu.

Euro 2008, Avusturya insanının futbola olan ilgisini keşfetmesine olanak tanıdı. Aradan geçen yıllar, ülkeye kazanma arzusu ve başarı tutkusu aşılamış durumda. Son dönemde oyuna karşı değişen bakış açısı ve son eleme performansları göz önüne alındığında, eski zamanların aksine kolay lokma olarak anılmayacağı ayyuka çıkmış gerçeklerden.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön