Futbolun Arka Bahçesi

Euro 2016: C Grubu

Euro 2016

Satranç tahtasına baktığınızda risksiz ve rahat hamle imkânına sahipsiniz diye hemen aklına mat getirenlerden olmanız mı gerekiyor? Yoksa her zaman olduğu gibi diğer varyasyonları hesaba katmalı mısınız? Gerektiği için söylüyorum, aklınızda bulunsun; önce Piyonlar sonra Kurmaylar işi bozabilir. Başarılar hep görünen tablo üzerinden yazılır ama kahramanların izleri ile okunur. Bu hikâyede gambitler olacak unutmayın!

Moral & Motivasyon – Fizik Rehabilite
Fizik Tedavi; ‘hareket kısıtlılığı’ yaşayan insanlarda uygulanır. Fizik rehabilitasyonu her sporcunun ihtiyacı olan beyin ile koordineli çalışmasında önemlidir. Genel kas kütleleri sertleşme, gevşeme, esneme gibi durumların anlık sakatlıklara yol açması mümkündür. Fiziksel deformasyon gibi süreçlerde, yenilenme, dinlenme ve yapılanma dönemine ihtiyaç duyar.

Sıkı bir maraton olacağı için puan ve oyuncu deformasyonlarına rastlayacağımız kesin. İşte bu yüzden bu tip futbol organizasyonlarında yeni yüzler izlemek, farklı hamleler görmek mümkün. Seyir keyfi yüksektir ve daha çok seyirci kitlesine ulaşılmıştır. Daha önlerinde değişebilir dengeler ve süreçler görecek olan futbolcuların en önemli hazırlık süreci ise liglerin bitmesi ile başladı. Bu hazırlık sürecini iyi geçirecek her milli takımı üst düzey başarılar bekliyor. Grup C takımlarını bir ele alalım. Açıklamalarda dikkat çeken isimlere değineceğiz.

Almanya
2014 Brezilya çıkartmasını unutan yoktur sanırım. Güneşin çocuklarını 7. derece güneş yanığıyla yakan Almanlar, Avrupa’da olduklarının farkındalar ve hazırlar. Bu yılki katılımıyla EURO tarihinin en fazla katılan takımı unvanını da elinde bulunduruyor. Löw ile katıldıkları 4 turnuvada da yarı final veya final gördüler. Motivasyonu yüksek ve disiplinli, klasik Alman mantalitesi diyebiliriz. Bence turnuvanın en büyük favorisi ve sürpriz bir senaryo görmezsek en hazır takımı. Götze ve Müller bu turnuvayla takımdaki yerlerini efsaneleştirebilecek fırsatı yakalıyor. Müller bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde 12 maçta 8 gol kaydetti. Elemelerde 9 maçta 9 gol. Bu makineyi durdurabileceklerinden emin değilim. Pep Guardiola ile yıldızlarının barışmamasının üzerine bir de sakatlığı eklenince bu sezon beklentilerin altında bir grafik çizen Götze ise Fransa 2016`yı tekrar çıkış yakalamak için büyük bir fırsat olarak görüyor. Bu ikilinin yanında Mesut Özil de turnuvanın lejyonerlerinden. Takıma olan katkısı farklı bir seyir zevki katabilir. Merakla beklediğim bir Almanya olacak.

Polonya
Doğu Avrupa’nın futbol kalitesini ileri taşıma potansiyeline sahip takımlardan bir tanesi. Ülke futbolunun lokomotifleri ekibin turnuva boyunca sahada izleyeceğimiz iskeletini oluşturacak. Fabianski omurgaya güven veren isim. Salomon defans hattına liderlik edecek. Sağ kanat turnuva boyunca Polonya’nın ileri top akıtacağı kanalı olacak; tecrübeli Pisczcek bu misyonu üstlenecektir. Polonya’nın kadrosunda uluslararası oyuncuların fazlalığı gözden kaçırılmamalı. Bu sezon Ajax kadrosunda sezonun sihirbazları arasına giren Milik hem pozisyon hem de kariyer olarak Lewandowski’nin gölgesinde kalsa da ülkesi için etkin bir hücum silahı olacak. Rolünü yadırgamayan Milik, elemelerde 6 asistle lider olurken, bunların 4’ünü Lewa’ya yaptı. Krychowiak da unutulmamalı. Sevilla’da top koşturan 90 doğumlu yıldız oyuncu üst üste 2 sezon Avrupa Ligi’nde boy gösterdi ve genç yaşına rağmen kariyerine olgun bir tecrübe kattı. Elemelerde 6 galibiyet-3 beraberlik-1 mağlubiyetle üst düzey bir performans sergileyerek Almanya’nın ardından 2. sırada tamamladılar. Attığı 33 gole karşı kalesinde 10 gol gören Polonya, grubun en iyi averaj istatistiğini elinde bulundurdu. Grup maçlarında fikstürü avantajını da elinde bulunduran Polonya’nın ikinci olarak gruptan çıkması yüksek ihtimal. İsabetli şut oranı yüksek bir takım. Koordinasyonu yüksek bir savunma hattı ve hızlı kanat çıkışlarını sağlayabilirse Milik ve Lewandowski ikilisi bu takımı gol yollarında sırtlayarak son aşamalara taşıyabilir.

Kuzey İrlanda
Tarihinde ilk kez EURO oynayacak olan ülke 1986 Dünya Kupası`ndan beri de ilk uluslararası turnuva mücadelesini verecek. Elemelerde, Finlandiya, Romanya, Yunanistan ve Macaristan gibi turnuva tecrübesine sahip ülkelerin olduğu gruptan 21 puanla lider ayrıldı. Yine elemelerde 9 duran top golüyle rekoru elinde bulunduran Kuzeyliler için hedef Polonya ve Ukrayna ile oynayacakları ilk iki maç olacak. Bu maçlarda yapacağı bir sürpriz grubun dengesini de değiştirebilir. Jonny Evans geride topa sağlam basan bir savunma hattını düzenleyebilir. Kyle Lafferty liderliğinde hücum organizasyonlarını yapacak olan takım, duran toplarla rakip kalede gol arayacak. Connor Washington, şansı yaver giderse ve Steve Davis gibi kaliteli oyuncuları oyunda tutabilirlerse hiç beklemediğimiz bir tablo gösterebilirler. Ellerine geçen fırsatları iyi değerlendirirse daha ileri götürebilirler. Michael O’Neill bu turnuvanın kendileri için iyi bir tecrübe olacağını düşünüyor.

Ukrayna
Turnuvanın gerisi tecrübeli takımı… ‘Yaslan geriye, fırsat bulursak gol atarız‘ diyerek katı defans sistemini koruyor Femenko. Galler ile oynanan hazırlık (!) maçında sadece tek futbolcu değiştirerek, turnuvada, bize maç sonuna kadar ilk 11 i izleteceğinin sinyallerini verdi. Yaş ortalaması yüksek olsa da aksiyonlu, tansiyonu olan, 2-3 gollü skorlarla biten maçlar izlettiler. İstatistiklerine baktığınızda Andriy Yarmolenko, elemelerde 6 gol, 2 asistle en göze çarpan oyuncu. Yarmolenko`ya Sevilla’dan tanıdığımız ve hızlı çıkışlarıyla hatırlayacağınız Konoplyanka da destek vererek gol arayacak. Gruptan çıkma hesaplarını Polonya ve Kuzey İrlanda maçları üzerinden yapan Ukrayna, bunu başarmak istiyorsa, sahip olduğu potansiyelden fazlasını sahaya koymak zorunda. Özellikle de Rotan ve Tymoshchuk son ciddi performanslarını sergilemelerinin takım için ne kadar önemli olduğunun farkındadır umarım. Hazırlık maçlarında gözlenen ekip uyumu beni düşündürse de, gruptan çıkmaları düşük bir ihtimal.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön