Futbolun Arka Bahçesi

aynı bayrak farklı renkler

Aynı Bayrak Farklı Renkler

Euro 2016/Mini Bar

Her kuranın bir ölüm eşleşmesi olur. Euro 16 baraj maçlarının da en zor eşleşmesi iki komşuyu karşı karşıya getirecek olan Nordic derbi. Birçoklarının İbrahimovic’ten ibaret olduklarını düşündüğü İsveç ve bu kupayı 1992’de sahilden gelip kaldıran Danimarka bu akşam karşı karşıya geliyor. Her ne kadar eski şampiyon olsa da, playoff’ta Macaristan, Bosna Hersek ve Ukrayna’nın ardından ikinci torbaya düşen Danimarka, en zor kurayı çekmiş olan takım konumunda.

İki ekip de ikinci torba takımı olarak gruplarını üçüncü sırada bitirdi. İsveç’in yer aldığı G grubunda Rusya kendilerinden daha derli toplu görünürken, Danimarka’nın grubunda ise Portekiz ön plandaydı. Ancak G grubundaki Avusturya’nın önceden kestirilemeyen çıkışı ve Arnavutluk‘un rüyasında görse inanamayacağı sonuçlar, İsveç ve Danimarka’yı birbirine kırdırma noktasına getirdi. İki takım da gruplarını önünde tamamlayan ikiliden tek bir galibiyet dahi çıkaramadı.

Özellikle Danimarka çok ciddi bir gol sıkıntısı çekmekte. En kritik virajında, son üç maçında gol atmayan takım ikisini berabere bitirip Portekiz’e kaybetti. Tek net santrforları “Lord” Bendtner ve onun da klası ortada (!).  Ben bu adamı tutmadığımdan o ünlemi koydum ama rakamlar beni utandırır cinsten. Danimarka totalde 8 gol atabildi ve bunların altısına Lord, gol ya da asist olarak katkı verdi. İstatistikler savunma olarak doğru işler yaptıklarını gösterebilir ancak direksiyonda Christian Eriksen’in olduğu bir takımın üretkenlik konusunda sorun yaşaması, ileride Bendtner‘in yalnızlığından. Yussuf Poulsen iyi bir U-21 turnuvası geçirmesine ve belli başlı meziyetlerine rağmen ülkenin Euro 16 yükünü kaldırabilecek düzeyde değil. Eşleşme özelinde süpriz bir çıkış yaparsa şaşırmam orası ayrı. Henüz 23 yaşında olmasına rağmen yılların topçusu tavırları ile Eriksen, Danmiarka’nın Ibrahimovic’i görünümünde ve skoru her an değiştirebilir. Mesela bunun için mesafe tanımaksızın kullandığı bir frikik yeterli olabilir. Bu ikilinin dışında Simon Kjær’i, Zlatan’ın ensesinde izleyeceğimizden şüpheniz olmasın. Krohn–Dehli, 32 yaşına rağmen kariyerini yükselişte olan isimlerden ve bu maçta Danimarka’nın hem orta sahada hemde kanatlarda kullanabileceği bir isim. Pierre Höjbjerg ve William Kvist de diğer orta saha tercihleri. Kalecileri Kasper Schmeichel ise formda Leicester’in formsuz kalecisi görünümünde. Milli takımlar bazında gol yemese de bunu kendi performansından ziyade Kjær – Agger ikilisine borçlu. Agger demişken, Anfield’i terk ettiğinden beri özellikle hız anlamında çok gerilemiş durumda. Ama Danimarka’nın hızlı oynamadığını varsayarsak oturaklı bir takımın oturaklı stoperi diyebilirim. Danimarka için belki de en önemli nokta inatçı olmaları. 26 yaş ortalamalı takım, grup aşamasında geriye düştükleri 4 maçın 3’ünde tabelayı değiştirdi ve bu maçlardan 7 puan çıkardı. Maçın son bölümlerinde kesinlikle düşmüyorlar hatta en etkili oldukları bölüm son 15 dakika. Genç kadro olmanın avantajıyla fizik olarak çok diri durumdalar.

Gelelim paşanın takımına. Takımı Zlatan ve diğerleri olarak ikiye ayıracağım ve Zlatan’dan bahsetmeyeceğim. Çünkü bu yazıyı okuyanlara bildikleri şeyi anlatmama gerek yok. Kendisi elemlerde 8 gol attı ve Bayern Munih’li iki ismin ardından elemelerde en çok gol atan üçüncü isimdi. Ibrahimovic yaptığı açıklamada iyi oynamaları gereken bir değil iki maç olması gerektiğini söyledi ki oldukça haklı. Çünkü ikisi de evinde zor yenilen ekipler. Diğerleri’ne bakarsak dikkati ilk olarak bizimkiler çekiyor. Trabzonspor transferi sonrası git gide geriye giden Erkan ve ülke futbolundan uzaklaşarak doğru olanı yaptığına inandığım Jimmy, İsveç’in iki kanadının sahibi. Jimmy’i unutanlar için yazayım, öldürücü dribblingleri var ve elemelerde takımı adına en çok asist yapan isim. Kim Kallström, Pontus Wernbloom ve Albin Ekdal’lı orta sahanın rakibe göre daha üstün olabileceği inancındayım ve bu fikre kapılma nedenim kesinlikle Ekdal. Bu sezon başı Hamburg’a transfer olan futbolcu orta alanda her iki yönede azami katkı sağlamakta. Zlatan’ın hücum performansı ne denli etkili olacaksa, orta saha hakimiyetinin mutlak şart olduğu bir maç için Ekdal’ın formu da o kadar hayati. Forvet konusunda İsveç rakibine oranla daha şanslı, Marcus Berg kalburüstü bir bitirici ve U-21 şampiyonasında parlayan Guidetti de teknik direktör Erik Hamren’in sahaya atmaktan çekinmeyeceği bir alternatif. Tur için favori gördüğüm İsveç’in rakibine oranla bir başka artısının da kanat bekleri olduğunu hatırlatayım. Olsson ve Larsson, defansif zaafları olsa da ofansif olarak oldukça etkili. Baraj turunun en çekişmeli kurasında İsveç’i bir adım önde görsem de, iki takımın da en az iklimleri kadar sert savunma yapacaklarından şüphem yok.

Bu arada İsveç ve Zlatan’dan hazzetmeyen hatırı sayılır bir Danimarkalı kitlesi de var.
Şu iki ilgi çekici videoya göz atmanızı öneririm.

Son Yazıları Euro 2016

Euro 2016 Ekonomisi

Macaristan karşısında CR7’nin 2 gol 1 asistlik performansıyla gruptan son anda çıkan

Bir Taşla İki Kuş

Büyük kupaları yıldızlar mı kazandırır, yoksa kupa kazanan golcüler mi insanların gözünde

Her Şeyin Teorisi

Turnuvada erken final olarak nitelendirilen birçok maç oynandı. Bunların sonuncusu Almanya ile

Hadi Bakalım Kolay Gelsin

“Efsane golleri deneyerek büyüyen bir çocuktum. Şimdi küçük çocukların Belçika’ya attığım golü

Teşekkürler

Baba mesleği olduğundan mıdır bilinmez, konu futbol olduğunda kalecileri hep özel bir
Başa Dön