Futbolun Arka Bahçesi

arjantin

Copa America 2016 – D Grubu

Copa America/Rasathane

Turnuvanın şon şampiyonu, ve 1 numaralı favorisi bir tarafta; çaylak Panama ve serbest düşüşteki Bolivya bir tarafta. Üzgünüz, bu grupta sürprize yer yok. 6 Haziran’daki Şili – Arjantin maçıyla grubu kapatacağız.

Arjantin
En iyi sonuç: Şampiyon (1991, 1993)
Katılım: 16
Toplam: 33g – 23b – 14m

Organizasyonun 1970 öncesindeki lig formatının en başarılı takımı (12) olan Tangocular’ın kadro derinliğinden bahsetmeye gerek yok. Yetenek havuzu olarak bir süredir dünyanın en iyi oyuncu kümesine sahipler. Ancak 20 yılı aşkındır büyük turnuvalarda kupayı bir türlü alamıyorlar. Messi, Di Maria, Agüero, Higuain, Tevez gibi olağanüstü forvetlerin milli formayla altın madalya kazanmamaları ne kadar da garip bir gerçek. Brezilya turnuvayı ikinci plana atmışken, Avrupa’da +50 maçlık sezonları henüz bitiren birçok futbolcunun yer aldığı kadronun ne kadar motive olacağı kupa hasretine son vermek adına belki de tek kıymetli değişken olacak.

Yıldız: Lionel Messi
Leo, belki de kariyerinin en sıkıntılı sezonunu yaşıyor. Milli takımla üst üste iki final kaybettikten sonra 2015’te yaşadığı uzun süreli sakatlık, özel yaşamındaki sorunlar Sihirbaz’ın peak döneminden aşağı doğru yol almaya başladığının bir işareti mi? Arjantin formasıyla Barça’daki kadar hırslı oynamadığını iddia edenlere gereken cevabı verecek mi? İspanya’daki vergi kaçakçılığı davasındaki duruşmadan bir gün sonra turnuvaya nasıl adapte olacak? Messi kesinlikle zamanımızın en büyük futbolcusu. Kariyerinin olgunluk döneminde üst üste gelen bu sıkıntılardan etkilenmeyecek bir mental yoğunluğa sahip olup olmadığını tüm dünya merak ediyor. Belki de bu kupa Messi’nin Maradonalaşma sürecinin ilk adımı olacak.

Şili
En iyi sonuç: Şampiyon (2015)
Katılım: 37
Toplam: 27g – 14b – 27m

Şili’yi dünyanın en tehlikeli takımlarından biri haline getiren Sampaoli’nin 4 maçta gelen 1 galibiyetin akabinde sene başındaki istifa etmesinin ardından göreve atanan Juan Antonio Pizzi iki eleme maçını kazanarak kanamayı durdurdu. Son şampiyon, önlerindeki iki yaz Rusya’ya akredite olacağından bu sene nasıl bir iştahla oynar derseniz; fikrim fazla asılmayacakları yönünde. CONMEBOL elemelerindeki Paraguay ve Bolivya maçlarını daha fazla önemseyeceklerinden eminim. Zayıf iki takımı geçmeleri pek zahmetli olmaz ama çapraz gruba çarpılabilirler.

Yıldız: Arturo Vidal
Alexis Sanchez gibi müthiş bir süperstara sahip takımda başka bir ismi seçmek homurdanmalara yol açabilir fakat Şili takımının karakterini yansıtan isim kesinlikle Vidal. Şu anda tüm dünyadaki sayılı merkez oyuncularından biri olan Bayernli’yi sahanın her noktasında her dakika görebilmek olası. Çift ciğerli, yorulmak bilmez, hırslı, teknik, çabuk, sağlam, zeki, şutör; aradığınız her özelliğe sahip muazzam bir orta saha gerçekten.

Panama
Katılım: İlk defa

Haiti gibi ilk Copa’sını oynayacak, 2016’nın belgeleriyle olay olan ülkesi buraya Küba’yı 4-0’la devirerek geldi. Son yıllarda bazı tekil maçlarda dikkat çekici sonuçlar alsalar da Centenario için bir tehlike olmaktan uzaktalar. Renk katmaya çalışacaklar. 35’lik yaşlı forvetleri Luis Tejeda ve Blas Perez öne çıkan silahları. Kolombiyalı hoca Hernan Gomez’in ismi 2011’de bir barda karıştığı olayla gündeme gelmişti.

Bolivya
En iyi sonuç: Şampiyon (1963)
Katılım: 24
Toplam: 10g – 18b – 26m

Birkaç yıl öncesine kadar kendi evlerinde tüm büyük takımlara bela olmasıyla tanınan Bolivya 2013’ten bu yana sadece Venezuela, Haiti ve Ekvador’u mağlup edebildi. Ülkedeki yüksek rakımdan dolayı rakiplerinin kısa süreli adaptasyon zaafından faydalanan Yeşiller artık o kadar güven vermiyorlar. Juan Carlos Arce en çok güvendikleri isim. Teknik direktörleri Julio Baldivieso ise acayip bir karakter. Futbolculuk zamanında seyyah gibi kulüpten kulübe gezse de 85 defa milli takıma seçilmiş. 2009 yılında ülkesinde Aurora’yı çalıştırırken 12 yaşındaki oğlunu sahaya sürerek sürreal bir olaya da imzasını atmış.

Son Yazıları Copa America

brazil_team

Copa America 2016 – B Grubu

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Haziran‘da başlayacak turnuvanın bu grubu oldukça dengesiz bir
kolombiya

Copa America 2016 – A Grubu

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun (CONMEBOL) kuruluşunun 100. yılı şerefine özel bir formatta
Başa Dön