Futbolun Arka Bahçesi

brazil_team

Copa America 2016 – B Grubu

Copa America/Rasathane

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Haziran‘da başlayacak turnuvanın bu grubu oldukça dengesiz bir yapıda. Kupanın ağababalarından Brezilya, en zayıflarından Haiti, günü gününe uymayan Peru ve süpriz arayışında Ekvador’dan oluşuyor.

Brezilya
En iyi sonuç: Şampiyon (2004, 2007)
Katılım: 33
Toplam: 48g – 20b – 14m

Sambacılar’ın katıldıkları her turnuvayı kazanma gibi bir zorunluluğu var. Aksi takdirde başarısız ilan ediliyorlar. Bu defa da durum pek farklı sayılmaz. Şampiyonluk açlığı her geçen sene biraz daha büyüyor. Son 3 Dünya Kupası ve son iki Copa America’da final dahi göremediler. Şu an eleme grubunda da parlak bir görüntü çizmiyorlar. Fakat bu sene Olimpiyatlar’ı çok daha ciddiye alacakları belli oldu. Son zamanlarda ülke medyasında yeniden 3-5-2’ye dönüş üzerine görüşler sunuluyor. Brezilya’nın üçlü savunma düzenine daha yatkın olduğu konusunda hatırı sayılır önermeler geliştiriliyor. Turnuvaya Thiago Silva gibi çok önemli bir eksikle katılacak ekipte teknik direktör Dunga yine başarısız bir sonuç alırsa muhtemelen görevini kaybedecek.

Yıldız: Philippe Coutinho
Yıldızlarla bezenmiş bir milli takımda tek bir kişiyi seçmek zor elbette, fakat Neymar’ın yokluğunda form durumuyla göze çarpan ilk isim. Douglas Costa’nın da sakatlanmasıyla yükü bir tık daha artan oyuncu nihayet mili forma altında kendini gösterme şansı yakalayacak. Liverpool’da Jürgen Klopp’la birlikte futbolunu daha efektif bir hale getirdi. Golcü rotasyonunun da çok güven vermediğini düşünürsek uzun şutları ve yaratıcılığıyla Dunga’nın vazgeçemeyeceği isim olacak.

Ekvador
En iyi sonuç: Yarıfinal (1993)
Katılım: 24
Toplam: 12g – 10b – 31m

Bu kupada final dahi görememiş iki Güney Amerika ülkesinden biri Ekvador. Seriyi kırmak için önlerinde çok müsait bir fırsat var. CONMEBOL elemelerinde şu ana kadar müthiş bir iş çıkaran takım uygun eşleşmeler yakalayabilirse sürpriz yapabilecek bir kıvamda. Hızlı ve yetenekli ayaklarıyla direkt kontratak futbolu oynuyorlar. Bolivyalı teknik adam Gustavo Quinteros kısa sürede yaptığı dokunuşlarla geçer not aldı. Uzun vadede takıma seviye atlatacağı konuşuluyor. Yine de hakkında biraz daha sağlıklı hüküm verebilmek için turnuva performansını izlememiz gerekecek.

Yıldız: Jefferson Montero
Premier Lig’de Swansea forması giyen kanat oyuncusu ülkenin son yıllarda çıkardığı en heyecan verici isim. İki ayağına da hâkim olduğundan hem çizgiye hem merkeze çok rahat yönelebiliyor. Bu da savunmacılar için ekstra sorun demek. Birebirde oldukça etkili, ve ne olup bittiğini anlamadan vites arttırabiliyor. Spektaküler hareketleri ve oldskool tarzıyla topla olan birlikteliğini izlemek keyif veriyor. İngiltere ligi’nin bunaltıcı savunma hatlarından sonra rahat bir nefes alacak olan 7 numara gözlerimizin pasını silmek adına öne çıkan adaylardan birisi.

Haiti
Katılım: İlk defa

Dünyanın en yoksul birkaç ülkesinden biri olan Haiti’yle ilgili futbolla bağlantılı cümleler kurmak zor. Herhangi bir başarıdan söz etmek olanaksız. 1973’te kazandıkları Gold Cup sonrası 1974 Dünya Kupası’na katılıp üçte sıfır çekmişler. Hepsi bu kadar. Ülkede hiçbir sorun baş göstermiyormuş gibi 2010 yılında ağır bir depremle sarsılan 10 milyon nüfuslu bu ufak ülke, popüler yarışma programı Survivor’un çekildiği Dominik Cumhuriyeti’yle aynı adayı paylaşıyor. Fakat iki devlet arasında sosyoekenomik refah seviyesi nazarında devasa bir uçurum bulunuyor. En önemli oyuncusu Ligue 1’de Reims’in kalesini koruyan Johnny Placide olan Haiti’yi kariyerinde daha önce Çin’de de görev yapan Fransız Patrice Neveu çalıştırıyor. Son on yılda Gine, Kongo, Moritanya gibi Afrika milli takımlarının hocalığını yapan bu macerasever teknik direktörün ekibini ‘mazlumun yanında yer alma’ içgüdülerimizle destekleyeceğiz sanıyorum. Belki tribündeki taraftarları ‘voodoo’ bebekleriyle duruma el atar, belli mi olur!

Peru
En iyi sonuç: Şampiyon (1975)
Katılım: 29
Toplam: 21g – 19b – 22m

Hakkında isabetli bir yorum yapmanın zor olduğu takımlardan biri de Peru. Geçen yılki organizasyonda hayranlık uyandıran ve bronz madalyayı kazanan takım, bu sene DK elemelerinde ışık vermiyor. Markarian’ın Yunanistan’ın başına geçmesiyle göreve gelen 58 yaşındaki Arjantinli hoca Ricardo Gareca, Güney Amerika futbol atmosferinde repütasyonu olan bir isim. Takip edebildiğim kadarıyla futbolculuğunda forvet olmasının etkisiyle de olsa gerek açık bir oyun oynatıyor. Bireysel olarak göze çarpan futbolcu sayısı az. Kolektif yapıyla fark yaratmaya çalışacaklar. Claudio Pizarro ve Jefferson Farfan kadroda yok. Yıldızları Paolo Guerrero. Milli takımın en golcüsü (26), geçen sene gol kralı olmuştu. 

Son Yazıları Copa America

kolombiya

Copa America 2016 – A Grubu

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun (CONMEBOL) kuruluşunun 100. yılı şerefine özel bir formatta
Başa Dön