Futbolun Arka Bahçesi

Mesut’un Kararı

Çizgi Dışı

Mesut Özil’in yaptığı flaş açıklamaların ve milli takımı bırakma kararının yankıları devam ediyor. Bild’in cevabını yayınlamıştık. Konuyu yakından takip eden iki gazeteci Christian Falk (Bild) ve Hüseyin Özkök’ün (Fotomaç) yorumlarıyla mevzuyu şimdilik kapatıyoruz.

Böylesine uzun bir manifestonun ardından gelen kararı bekliyor muydunuz; hangi noktada bu çıkarımı yaptınız?

Christian Falk: Ben zaten Özil’in sosyal medya üzerinden yorum yapacağını tahmin etmiştim. Bu onun için en kolay gözüken yol, çünkü kritik sorulara cevap verme gibi bir zorunluluk içermiyor. Açıklamalarının birinci bölümü benim için anlaşılabilir ve bir mantığa oturuyor. Ancak devam eden kısımlar daha ziyade Dan Brown kitaplarındaki komplo teorilerini çağrıştırıyor!

Hüseyin Özkök: Mesut’un milli takımı bırakma kararını bekliyordum ama konuyu fotoğraf tartışması olmaktan çıkartıp ırkçılık ve ayrımcılık boyutuna taşıyarak bir deprem yaratmasını beklemiyordum.

Mesut ve İlkay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la verdiği pozu nasıl değerlendiriyorsunuz?

CF: Arkadaşım Deniz Yücel masum olmasına karşın, sadece işini yani gazetecilik yaptığı için uzun süre Türkiye’de tutuklu kaldı. Bu durum Erdoğan’ın politikalarının bir sonucuydu. Fotoğraf her halükarda bir tavır bildirir. Özil daha önceleri de Erdoğan’la aynı karede yer almıştı. Fakat son yaptığı hatalı bir duruştu bana göre.

HÖ: Ben futbolcuların, sporcuların mümkün olduğunca siyasetçilerden uzak kalması gerektiğini düşünüyorum. Ancak görüşmek isteyeni de kimse engelleyemez. Herkesin kendi bileceği iş.

Mesut açıklama için niçin bu kadar bekledi? Fotoğraf tartışması bireysel ve takım performanslarını hangi ölçüde etkiledi?

CF: Bu fotoğraftan sonra takım içinde bir tartışma yaşandı. Mesut Özil ve İlkay Gündoğan takım arkadaşlarına durumu izah ettiler. Ama ardından Özil özellikle basına karşı çok sessiz kaldı. Bu iyi olmadı. Böylelikle baskı tüm takıma yayıldı ve ekibin ruh halini stres altına soktu. Ancak yine de Dünya Kupası’ndan bu denli erken elenmenin birçok sebebi var, faturayı sadece bu olaya çıkarmak kolaya kaçmak olur.

HÖ: Mesut, olayın büyümemesi için konuşmama kararı almıştı. Ancak bu zaman zarfında özellikle federasyon başkanının kamuoyunu tahrikiyle saldırılar arttı; ve Mesut açıklama yapmak zorunda bırakıldı. O da madem öyle, her şeyi ortaya döküyorum dedi. 

Alman medyasında, iddia edildiği gibi Mesut’a karşı kitlesel ve kötü niyetli bir saldırı kampanyası yaşandı mı?

CF: Özil ırkçılıktan dem vurmuş, bu doğru değil. Doğru olanı söyleyeyim: Siyasi duruşu ve aynı zamanda turnuvadaki sportif performansından dolayı eleştirildi. Söylemleriyle kendisini adeta ırkçılığın bir kurbanı olarak göstermek istemiş. Bu kabul edilemez.

HÖ: Hayır düşünmüyorum. Kendisine ve ailesine tacizler oldu ama genel bir linçten söz etmek bence doğru değil. Çok sayıda haksız ve sözlü saldırıya uğradığı kesin ama!

“Kazanırken Alman, kaybederken göçmenim” ifadesini nasıl yorumlarsınız?

CF: Bu onun kişisel düşüncesi. Ben asla bu şekilde düşünmedim. Mesut, Almanya’dan; Almanya Mesut’tan istifade etti. Almanya olmasaydı Özil asla Dünya Şampiyonu olamazdı; bunu unutmaması gerekiyor. 2014’te gösterdiği de en iyi performanslarından biri değildi nihayetinde. Ama tıpkı diğer Alman futbolcular gibi tebrik edildi. Kimse o zaman onun Türk olduğunu ima etmemişti.

HÖ: Bunu federasyon başkanı Grindel’e yönelik söyledi. Doğrudur, Almanya’da insana kötü niyetli olmasa da Alman olmadığını bazen belli ederler; ama Mesut için bu konuda genelleme yapamayız. 

İlkay Gündoğan özelinde olay bu kadar büyümedi; sebebi nedir?

CF: Çünkü Özil’in aksine İlkay Gündoğan sessiz kalmadı. Bu nedenle insanlar onun gerekçelerini daha iyi anladılar. Özil de aynı fırsata sahip olabilirdi, fakat o konuyla ilgili vakitlice konuşmak ve kamuoyuna yardım etmek istemedi.

HÖ: İlkay fotoğraf olayının ardından ıslıklamalara maruz kalınca birkaç kez açıklama yaparak toplumun gazını aldı. Herkes Mesut’un da özür dilemesini ve bağlılığını bildirmesini bekledi. Bu olmayınca tahriklerin de etkisiyle tepkiler giderek arttı. 

Konuyla ilgili Bierhoff ve Hoeness’in ifadelerini nasıl değerlendirdiniz?

CF: Hoeness ve Bierhoff’a şu noktada katılıyorum: Twitter’de bu tip açıklamalar yapmak uygun bir üslup değil. Uzun yıllardır milli takımın bir parçası bu futbolcu. Özil bu kaygılarını Bierhoff veya Jögi Löw’le özel olarak da paylaşabilirdi.

HÖ: Bierhoff açıklamasını daha sonra düzeltmeye çalıştı. Kötü niyetli olduğunu sanmıyorum. Çünkü fotoğraf olayının kapanması için Löw ile birlikte çok uğraştı. Hoeness’in açıklamasını ise fazla ciddiye almamak lazım. O yapısı gereği bu tip açıklamaları her zaman yapar. Zaten Rummenigge de tepkiler sonrası buna benzer şeylerle durumu toparlamaya gayret etti. 

Bu süreç gelecekte Türk asıllı Alman futbolcuların milli takım tercihlerini etkiler mi?

CF: Sanmıyorum. Gündoğan başka yolların da bulunabileceğini gösterdi. Emre Can da Alman milli takımındaki iyi kariyerlerin bir başka pozitif örneği.

HÖ: Türk kökenli oyuncular Mesut’a bu yapıldıysa bize neler yapılmaz düşüncesi içinde olabilirler. Bu olay Türk Milli Takımı için bir avantaj doğurdu. Ama unutulmamalı ki Almanya’yı tercih eden oyuncular genelde kariyer adına bunu yapıyorlar. Gelecek görüyorlarsa yine de Almanya’yı tercih edebilirler.

Son Yazıları Çizgi Dışı

Hedefteki Adam Mesut Özil

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, dün sosyal medya üzerinden paylaştığı bildirilerle

Bir Meleğin Hikayesi

17 Mayıs 2011’de, yakın gelecekte kendi isteği dışında yazılacak hikayenin kahramanı olacak

Yalnız mı Kaldın?

Kevin Durant’ın şehri terk etmesi, Russel Westbrook’a tarihe geçecek düzeyde işler yapması

Rakipsiz: Joel Embiid

Sakatlığından ötürü iki tam sezonu oturarak geçirdikten sonra, Joel Embiid “Yılın Çaylağı”
Başa Dön