Futbolun Arka Bahçesi

Bir Meleğin Hikayesi

Çizgi Dışı

17 Mayıs 2011’de, yakın gelecekte kendi isteği dışında yazılacak hikayenin kahramanı olacak bir bebek, İngiltere’nin kuzey doğusunda dünyaya merhaba dedi. Gülen gözleri, simsiyah gür saçları, tombul yanakları ve hiç bitmeyen enerjisinin yanı sıra Bradley Lovery’nin bazı sağlık sorunları da vardı. Küçücük beden üzerinde yapılan testler, kontroller, tahliller, bağlanılan makineler, kablolar…

Ailesiyle birlikte kendisinin de hayatını alt üst eden ve bugün onu dünyada milyonlarca insanın tanımasına sebep olan nöroblastom teşhisi konduğunda Bradley henüz 18 aylıktı. Kanser ilk ortaya çıktığında Bradley’in vücudunda öyle büyük bir tümör vardı ki, bazı önemli organlar ve damarların üzerine baskı uyguluyordu. Sürekli kötüye giden hastalık kısa sürede göğsüne, ciğerlerine, lenf bezlerine, kemiklerine ve kemik iliklerine kadar yayılmıştı. Bradley, kendi isteği dışında gelişen bu olaylar dizisine akıl sır erdiremese de önce kömür karası saçlarını kestirmek zorunda kaldı, daha sonra ise evindeki oyuncaklarla dolu yatağında uyumak yerine, gecelerini hastane odalarında geçirdi. Ancak hastalık her ne kadar ağırsa, Bradley’in küçük bedeni tam aksine bir o kadar güçlüydü.

Ne hastalığın ağırlığı, ne de gördüğü ağır kemoterapi ondan tek bir şeyi alamadı; dünyalar tatlısı gülüşünü… Tedavi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesi gereken Bradley’nin tedavi masrafları çok yüksekti. 7 Ocak 2013’te ailesi, bugün bir vakıf haline gelen ve minik kahramanımız ile aynı hastalığı taşıyan çocuklara destek sağlayan, #BradleyLowerysFight etiketini kullanarak Bradley’in mücadelesini önce İngiltere’ye, ardından da tüm dünyaya duyurmaya başladı. Bradley Lower’s Fight Vakfı, Nöroblastom hastalarına farkındalık yaratmaya ve destek sağlamaya devam ediyor. Başta Sunderland futbol kulübü taraftarları olmak üzere binlerce kişinin desteğini arkasına alan Bradley, iki yıllık bir tedavi sürecinin ardından kanseri yendi. Hastaneye artık kontroller için gidiliyordu ve ters giden hiçbir şey yoktu. Ancak bilinen bir şey vardı ki kanser her an tekrarlayabilirdi…

ve oldu da…

2016’nın Temmuz ayında yeniden kendini gösteren hastalıkla birlikte ne yazık ki her şey en başa dönmüştü. Üstelik tümör bu kez çok daha inatçıydı. Tedavi için tam 750.000 pounda ihtiyaç vardı. Eylül ayına gelindiğinde hikayeye bir kahraman daha eklendi.

Jermain Defoe!

İngiliz futbolcu 12 Eylül’de oynanan Everton mücadelesine, Bradley ile birlikte çıktı ve ikili ilk kez burada bir araya geldi. Bradley’in yaşına ithafen maçın beşinci dakikasında tüm tribünler ayağa kalkarak alkışlar eşliğinde “Yalnızca bir Bradley Lowery var” ve “Seninleyiz Bradley” şeklinde genç savaşçıya destekte bulundu. Bradley maçın ardından röportaj veren bir futbolcu edasıyla mikrofonlara, “İnanılmazdı. En sevdiğim futbolcu Jermain Defoe ile tanıştım, tüm tribünler adımı söyledi. Herkese teşekkürler.” diyordu. Yalnızca bu kadar da değil! Bradley, Chelsea maçının da onur konuğuydu. Defoe’nun kucağında sahaya çıkan Lowery, Diego Costa ile ısınma hareketleri yaparken, Asmir Begovic’i harika bir penaltı vuruşuyla avlamış, seyirciden de büyük alkış almıştı. Bradley, bu usta vuruşu Diego Costa’dan penaltı öncesinde aldığı tüyo ile gerçekleştirmişti.

Defoe’nun genç adama verdiği destek diğer kulüplere de örnek oldu. Watford forvet oyuncusu Troy Deeney, tüm Watford takımı adına Bradley’e vermesi için bir Noel kartı hediye etti. Bradley için gelen destek artsa da, aile Aralık ayının sonlarında hastalığın artık son raddeye geldiğini, yolun sonunun yaklaştığını duyurdu. Bu aşamada dahi minik Bradley hastane odasından sevenlerine gülücük dolu fotoğraflar göndermeyi ihmal etmiyordu. Bradley’in tüm içtenliğiyle desteklediği Sunderland Futbol Kulübü, yaptığı açıklamada herkesin kalbinde ve zihninde yer edinen küçük taraftarını ilham kaynağı olarak ilan etti. Açıklamada şu kelimelerden oluşuyordu: “Kulübümüz, düşüncelerimiz ve dualarımız Bradley’in ebeveynleri Gemma ve Carl, kardeşi Kieran, ailesi ve arkadaşlarıyla. Sevgimiz ve desteğimiz şimdi ve her zaman sizinle…” Aile bütün bu destek karşısında evlatlarının mutluluğuyla hayata karşı dik durmaya çalışırken, bir yandan da kaçınılmaz son için kendilerini hazırlıyordu. Defoe ve Bradley’in arkadaşlığı da günden güne samimiyetini artırıyor, tecrübeli futbolcu imkan bulduğu her fırsatta en iyi arkadaşını ziyarete gidiyordu. Özellikle Bradley’in Defoe’nun kucağında uyuyakaldığı fotoğrafın samimiyetini açıklayabilecek herhangi bir cümle, sanırım kurulabilir gibi değil…

Bu harika dostluk İngiliz futbolcuya da şans getirmişti. En son 2013 yılındaki Şili maçında milli formayı giyen Defoe, İngiltere’nin 26 Mart’ta Litvanya ile oynayacağı maçın aday kadrosuna davet edildi. Maçın özel misafiri tabii ki bir kez daha Bradley Lowery’ydi. Üstelik minik Bradley’in kahramanı, yıllar sonra milli formayla gol atma başarısı göstererek geceyi hem kendisi için hem de dostu için daha özel kıldı.
Maalesef beklenen ama istenmeyen son, tahmin edilenden de hızlı geliyordu. Anne Gemma Bradley 10 Mayıs’ta Facebook’tan paylaştığı gönderide işlerin çok hızlı ilerlediğini, vücutta yeni bir tümör bulunduğunu ve durumun her geçen an daha kötüye gittiğini duyurarak milyonları hüzne boğdu. Üstelik bu haber Bradley’in gitmeyi çok istediği Disneyland tatilinin de iptal olmasına sebep olmuştu. Günler günleri hızla kovalamış, haziran ayına çoktan gelinmişti. Artık Bradley’in de yüzü gülmüyordu. Abisiyle çekindiği fotoğraf, birçok şeyin özetiydi. Bir abi kardeşine, bir kardeş de abisine doyamadan, hiç istemedikleri bir ayrılığı yaşamak zorunda kalmışlardı.

5 Temmuz’da paylaşılan fotoğrafta Bradley sevenlerine adeta beni böyle hatırlayın der gibi, vücudunu saran tümörlere inat cesurca gülümsüyordu. Bu karenin ardından Bradley Lowery ölümcül hastalığa karşı iki gün daha direnebildi. Aile, hayatları boyunca verecekleri belki de en kötü haberi, boğazları düğümleyen şu cümlelerle açıkladı:

Cesur oğlumuz bugün 07/07/17, saat 13:35’te anne ve babasının kuşattığı kollardan ayrılarak meleklerle birlikte gitti.
O bizim küçük süper kahramanımızdı ve en büyük kavgamızı ortaya koyduk ama ona başka bir yerde ihtiyaç duyuldu.
Kalbimizdeki acının nasıl olduğunu açıklayan hiçbir kelime yok.
Tüm destek ve nazik sözcükleriniz için herkese teşekkürler.
İyi uykular bebeğim.
Meleklerle birlikte yüksekten uç…

Büyük bir yıkım yaşayan Jermain Defoe, gözyaşlarına hakim olamadığı basın toplantısında ve sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda küçük dostuna veda etti:

“Güle güle dostum, seni çok özleyeceğim. Hayatıma seni soktuğu için Tanrı’ya şükrediyorum. Birlikte yaşadığımız muhteşem anlar için minnettarım. Benimle ilk tanıştığında, gözlerinde o an gördüğüm ifadeyi asla unutmayacağım. Duygularımı, benim için ne kadar değerli olduğunu anlatabilmem çok zor. Adımı söyleyişin, kameralara giderken tıpkı bir süperstar gibi gülüşün ve seninleyken hissettiğim sevgi…
Cesaretin, bana ilham vermeye devam edecek. Kişiliğimde yarattığın değişikliği asla anlayamayacaksın. Tanrı seni kollarına aldı, ben de seni kalbimde taşıyacağım. İyi uykular küçük dostum, en iyi arkadaşım.”

Küçücük bedeniyle birçok acıya göğüs geren Bradley, kendisi gibi bu hastalığa yakalanan binlerce hastaya umut olurken, geride bıraktığı vakıf sayesinde de yardımların sürekli hale gelmesini sağladı.

Bradley bütün bunları yaparak dünyaya bir melek olarak veda ederken sadece 6 yaşındaydı.

İyi uykular küçük adam…

Son Yazıları Çizgi Dışı

Mesut’un Kararı

Mesut Özil’in yaptığı flaş açıklamaların ve milli takımı bırakma kararının yankıları devam

Hedefteki Adam Mesut Özil

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, dün sosyal medya üzerinden paylaştığı bildirilerle

Yalnız mı Kaldın?

Kevin Durant’ın şehri terk etmesi, Russel Westbrook’a tarihe geçecek düzeyde işler yapması

Rakipsiz: Joel Embiid

Sakatlığından ötürü iki tam sezonu oturarak geçirdikten sonra, Joel Embiid “Yılın Çaylağı”
Başa Dön