Futbolun Arka Bahçesi

Alman Usulü #5: Esat Yılmaer’e Saygı Kuşağı

Bundesliga/Mini Bar

Yer Belek, Maxx Royal Hotel. Burası Mönchengladbach takımının karargâhı. Otelin zemin katında Royal Horse Bar mevcut. Ve burası BMG oyuncuları için adeta uğur merkezi. “Ne zaman devre arasında buraya gelsek sezonumuz iyi geçiyor” diyorlar. Ve bu otele basın mensuplarının girmesi yasak. Ancak büyük tesadüf, Ankara’dan rezervasyonumuzu buraya yaptırmışlar. Çaresiz kabul ediyorlar. Tek şartları var: fotoğraf çekmemek. ‘Tamam’ diyoruz.

Horse Bar’da, Granit Xhaka, Josip Drmic, Raffael, Ibrahima Traoré ve kaptan Stranzl bir arada. Ve sonra güzel bir sohbet başlıyor. Önce Afrikalı Traoré geliyor, ve “Türkiye’de kim lider, gene mi Galatasaray?” diye soruyor. ‘Hayır’ diyorum, “Beşiktaş önde bu sene”. Gineli oyuncu “Değişiklik iyi” diyor ve ekliyor, “ama Beşiktaş bir türlü Avrupa’da iyi yerlere gelemiyor.”

Biz Ibrahima’yla Türk futbolunu konuşurken Raffael araya giriyor, “Siz neyi konuşuyorsunuz, Türkiye hala bizim ilkokulumuz” diyor. Traoré dönüp ona cevap veriyor, “Ama Yattara ve Constant’tan olumlu yorumlar duydum.” Başta Stranzl olmak üzere diğerleri takılıyorlar, ‘Hala ilkokuldasınız.’ Sonra “Süper Lig’i takip ediyor musunuz?” şeklinde bir soru soruyorum.

Hepsinde ufak tefek bir imaj var. Ama en iyi bilgiyi Raffael veriyor. “Biliyor musunuz Türkiye’de vasat bir oyuncu yılda 1,5 milyon euro kazanıyor.” İşte burada büyük tecrübe, takım kaptanı Martin Stranzl lafa giriyor; “Yanlış yapıyorsunuz. Dışarıdan bitmiş oyuncu alarak, sansasyonel para vererek, onları transfer ederek hiçbir yere varamazsınız. Kendi ürününüzü kendiniz yetiştirmeniz gerekir.”

Bu arada transfer çılgınlığımızdan bahsederek devreye giriyorum, “Türk takımları kendi aralarındaki 10 milyon euroluk transferleri sıradanlaştırdılar.” Cevap hemen kulaklarımda çınlıyor. Granit Xhaka: “O zaman niye Bundesliga’ya gelmiyorlar. Bundesliga’da öyle kontratlar yok.” Örneğin Burak Yılmaz’ın senelik 3 milyon euro üzerinde kazandığını söylüyorum. Gözlerini açarak “Dalga geçiyor olmalısın” diyor ve devam ediyor:

“Bu paralarla Avrupa pazarından takımlarınızı kupalara taşıyacak genç futbolcular alırsınız, doğru düşünün. Futbol parayla oynanmaz. Elbette para kazanılır, ama oyuncu futbolu istemeli. İşler paraya belli bir noktadan sonra gelmeli. Bizim attığımız adım para, görüyorsun. Seninle bunları konuşuyoruz, bunlar da para olmalı.”

Bu esnada Josip Drmic devreye giriyor, “Türkiye’nin yükseldiğini duyuyorum. Euro 2016’ya da katılacaksınız. Ne olacağını tahmin edemem. Fakat bu paralar çok. Önce dengeyi kurmak gerek.” Ve sonra hep birlikte yeniden Bundesliga’ya dönüyoruz. Hepsi tek ağızdan “Biz toparlanmamız gerektiğini biliyorduk. Onu yaptık ve bundan sonra da daha yüksek sıraları zorlayacağız” diyorlar.

Granit Xhaka’ya Arsenal dedikodularıyla ilgili bir soru yöneltmek üzereyken, takım menajerinin bir işaretiyle aniden yerinden fırlıyor ve sanırım odasına çıkıyor. Biz de oyunculara teşekkür ederek Hannover – Stuttgart hazırlık maçı için başka bir otelin sahasına gidiyoruz.

Biz sahadaki yeni yetenekleri keşfetmeye çalışırken bir anda tribünde genç hoca André Schubert beliriyor. Otelde kendisiyle röportaj yapmak istemiş, ancak saatlerce beklememize rağmen bu şansı bulamamıştık. Hızlıca yanında alıyoruz soluğu. Makinelerimiz yanımızda değil. Yaklaşık beş dakika süren sıcak bir muhabbet dönüyor aramızda. The Guardian yazarı Jonathan Wilson’un yazısı aklıma geliyor. “Hücumu ön planda tutan futbol yaklaşımınız bana pornografi çağrışımları yapıyor.” Ve ekliyorum: “Futbolun Johnny Sins’i yakıştırması yapabilir miyiz hakkınızda?” Gülüyor, “Aslında güzel benzetme, ama Jorge Sampaoli bu tanımlamaya daha çok uyar.”

Son Yazıları Bundesliga

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.

Bundesliga #13

Leipzig zirveye iyice yerleşti; Hoffenheim namağlup ünvanını koruyor. Hertha, Frankfurt ve Köln

Bundesliga #12

Geçen sezon fırsat buldukça haftanın ilgi çekici maçları öncesinde ufak, bilgilendirici notlar

Bundesliga #29

Almanya’da özellikle ligin dibi ateş almış durumda; haftanın kritik maçları hakkında ilgi
Başa Dön