Futbolun Arka Bahçesi

Alman Usulü #3: Tolga Ciğerci

Bundesliga/Orta Saha

Transfer döneminin başlaması ile 7/24 maruz kaldığımız ‘kamp günlükleri’ konseptinin akıl almaz buhranlığının verdiği rahatsızlıktan yola çıkarak, rotamızı güneye, Antalya’ya çevirdik. Birçok Alman takımının Belek’te olması ağzımızı sulandırdı. Bundesliga’nın havasını solumak; birkaç oyuncusuna, teknik adamına ve medya ayağına sitemizde yer vermek istedik. Yeni konuğumuz, sezonun flaş takımılarından Hertha Berlin’in Türk futbolcusu Tolga Ciğerci.

Wolfsburg, BMG ve Hertha Berlin.. Genç yaşında sakatlıkların da etkilediği uzun Bundesliga kariyerin hakkında neler söyleyeceksin?

Hertha Berlin’e transfer olduğumda benim için her şey çok iyi gidiyordu. Geldiğim ilk sezon hem bireysel performansım hem takımın performansı gayet iyiydi. Maalesef daha sonra sakatlandım ve sahalara dönmem uzun zaman aldı. Bu günleri atlattığım için çok mutluyum. Sakatlığım geride kaldı ve ben sadece futboluma odaklanarak, önüme bakmak istiyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Sezonun ikinci yarısı ile beraber ilk 11 oynayacağım. Beklentim bu yönde.

Kariyer planını Almanya üzerine mi kurdun? Aklının köşesinde Süper Lig ihtimali var mı?

İlk hedefim kendimi Bundesliga’da kanıtlamak. Almanya’da seviye atladıktan sonra ise Premier League’de oynamak istiyorum. Bir gün İngiltere’de oynamak çok düşündüğüm, istediğim bir şey. Oradaki futbolu çok beğeniyorum. Süper Lig’i şu an kesinlikle düşünmüyorum. Tabi hayatta ve futbolda her şey olabilir, büyük de konuşmamak lazım ancak benim için iki hedef var; Bundesliga ve Premier League.

Tolgay örneğinden yola çıkarsak, kendisi senin tipinde bir futbolcu. Beşiktaş’a transfer oldu ve şu an Süper Lig için üst sınıf bir futbolcu konumunda. Bu tarz transferler Süper Lig’e bakış açını değiştiriyor mu?

Kendisini yakınen tanırım, güzel bir arkadaşlığımız var. Çok iyi bir insan ve iyi bir futbolcu. Tolgay böyle bir karar verdi ve buna saygı duymak gerek ancak ben kendisiyle aynı fikirde değilim. Ona tüm kalbimle başarı diliyorum. Benim hedeflerim demin de söylediğim gibi Avrupa futbolu üzerine, bu yüzden şu an tamamen Bundesliga’ya ve takımım Hertha Berlin’e konsantre olmuş durumdayım.

Bundesliga’da gönlünden geçen bir takım var mı?

Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen, Schalke 04 gibi takımlardan teklif gelirse bir düşünürsünüz tabi. Bunlar devamlı Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi oynayan üst düzey takımlar. Hedeflerim tabi bu takımlar.

Geçen sezon küme düşmekten kurtulup bu yıl devreyi üçüncü kapattınız. Bu harika sezonu bekliyor muydun?

Geçen sezonun ikinci yarısında başımıza kulüp efsanesi Pai Dardai geldi. Takımı ve kulübü çok iyi tanıyan bir teknik adam. Bizi yeni sezona çok iyi hazırladı. İlk yarıyı üçüncü sırada tamamlayacağımızı hiç kimse beklemiyordu ancak biz iyi futbol oynuyoruz, ofansta boş alanları çok iyi kullanıyoruz. Önde pres uygulayarak rakiplerimizi hataya zorlayan bir takımız. Bu yönümüzü özellikle bu sezon çok geliştirdik.

Sence oyun tarzın, savunma mı yoksa hücum futbolu mu oynayan bir takıma daha yatkın? Şansın olsa hangisini tercih edersin? 

Büyük kulüplerde futbol tabi biraz daha farklı oynanıyor. Daha hücuma dayalı bir sistemle oynuyorlar. Bu da benim tarzımdaki futbolcular için bir avantaj. Büyük takımlarda daha iyi isimlerle bir arada oynuyorsunuz, bu size de saha içinde daha geniş bir hareket alanı sağlıyor. Bu sebepten hücum futboluna daha yatkın bir ismim diyebilirim.

Biraz milli takımdan bahsedelim istiyorum. Euro 2016 geliyor ve milli takımımız Fransa’da olacak. Bir dönem çağırıldın ancak forma giyme şansı yakalayamadın. Cevabını tahmin ediyorum ancak yine de soracağım; Milli takımdan teklif bekliyor musun?

Tabi o da benim bir başka hedefim. Fransa’da olmak ve ay-yıldızlı formayı giymek istiyorum. Şampiyonaya biraz daha zaman var. Umarım yeni sezonda hep ilk 11 oynayacağım ve kendimi göstereceğim. Dilerim ki Fatih Terim hocam bunu görür ve beni de Euro 2016’ya çağırır.

Başarılı bir futbolcu olmak, futbolcunun bireysel çalışması ile mi ilgili? Yoksa örneğin senin gibi Almanya’da futbol eğitimini almak diğer ülkelere göre büyük bir avantaj mı?

Ben öncelikle olayın futbolcunun kendisinde bittiğini düşünüyorum. Çalışan biri her yerde kendini gösterebilir. Bazı oyuncular yeteneklidir ve fazla çalışmazlar, buna ihtiyaçları olmadığını düşünürler. Ancak futbolda ilerlemek istiyorsan devamlı çalışmalısın, kendini sürekli olarak geliştirmeye devam etmelisin.

İdol oyuncularını soracağım sana bir de?

Arda abiyi çok izliyorum. Oyun tarzını, toplu hatta topsuz oyununu. Bunun yanında Arturo Vidal çok beğendiğim isimlerden birisi. Sert futbol oynayan biri Vidal ve bu ilgimi çekiyor. Bu isimlerden her zaman bir şeyler öğrenmeye çalışırım. Kendi yapabildiklerimle bu öğrendiklerimi birleştirince de iyi bir Tolga çıkacağını düşünüyorum.

Kendi takımında beğendiğin isimler kimler peki? Örneğin Darida..

(Dursaksıyor) Tabi o da iyi oyuncu abi ama benim tarzımda değil. (Gülüşmeler) Örneğin Anis Ben-Hatira, Alexander Baumjohann bunlar tarzını beğendiğim isimler. Sebebi de benim gibi sürekli hücum futbolunu düşünmeleri. 

Son Yazıları Bundesliga

Plastik Kulüp: RB Leipzig

Almanya’nın iki yakasının birleşmesinden bu yana Leipzig’in en fazla zikredildiği günleri yaşıyoruz.

Bundesliga #13

Leipzig zirveye iyice yerleşti; Hoffenheim namağlup ünvanını koruyor. Hertha, Frankfurt ve Köln

Bundesliga #12

Geçen sezon fırsat buldukça haftanın ilgi çekici maçları öncesinde ufak, bilgilendirici notlar

Bundesliga #29

Almanya’da özellikle ligin dibi ateş almış durumda; haftanın kritik maçları hakkında ilgi
Başa Dön