Futbolun Arka Bahçesi

En Büyük Hediye Tur Bileti

Avrupa Ligi/Mini Bar

Taraflı tarafsız herkesin bu sene takdirini kazanan Beşiktaş, görkemli bir törenle 112. yaş gününü kutlayıp aynı zamanda Avrupa Ligi’nde çeyrek final biletini cebine koymak istiyor. İlk maçta oynanan vasat ve plansız oyunun üstüne karşılarında takım olarak planlarına sadık kalıp İstanbul’a avantajlı bir skorla dönen Club Brugge’yi ağırlayacaklar.

Beşiktaş’tan başlayacak olursak; takım geride bıraktığımız son 1 ayda istenen performans ve oyunu rakip yarı sahaya taşıma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadı. Demba Ba’daki form düşüklüğüne alternatif forvet oyuncularının sakatlıkları eklenince Bilic’in eli sıkışsa da imdadına istisnasız her maçta sorumluluk alan Gökhan Töre, oynadığı pozisyona değil verilen göreve odaklanan Necip ve takıma en geç katılan fakat yaptığı işlerle kısa zamanda büyük fark oluşturan Tolgay yetişti; ve bu açığı büyük oranda kapattılar. İşin açığını konuşmak gerekirse eşleşmenin ilk ayağından sonra büyük bir hayal kırıklığı içerisindeydim. Takım olarak Brugge karşısında son yarım saat kabul edilemez ölçüde mahkum bir oyun oynamasını, üstelik kendi kalitesinden bu kadar aşağıda olan bir takıma karşı çaresiz kalmasını beklemiyordum. Geçen hafta sonu Bilic’ten gelen sihirli dokunuşla sezon başından beri pek kullanmadığı daha doğrusu sakatlıklardan dolayı kullanamadığı alternatif çift forvetli sisteminin meyvesini 5 gollü güzel bir galibiyet ile alıp, hem Brugge hem de Fenerbahçe maçı öncesi taraftarlarının yüreklerine su serpti. Fakat bütün koşulları göz önünde bulundurduğumuzda zaten Beşiktaş bu senenin en büyük kazananı durumunda. Bakalım Slaven Bilic bu sefer son düzlükte takımını krizlerden çıkarabilmeyi başaracak mı? İlk perdesini bu akşam izleyip göreceğiz.

Diğer tarafta Brugge, ilk maçta rakibine saygı duyarak başlasa da Gökhan Töre’nin jeneriklik golünden sonra Michel Preud’homme’nin hamlesiyle 60. dakikadan sonra kimlik değiştirip başka bir futbol oynadılar. Tabi ki Bilic’in oyunun gidişatına gol yenilene kadar müdahale etmemesi de Belçika takımının ekmeğine yağ sürdü. Ancak İstanbul’da skor avantajına rağmen şanslarının fazla olduğunu düşünmüyorum. Çünkü takım yapısı gereği Brugge kapanıp gol bulabilen bir ekip değil. Genellikle rakip yarı sahasına oyunu yıkıp golü baskı kurarak arayan bir takım. Sakatlıktan geçen hafta dönen José Izquierdo’nun takıma dönmesi de onlar açısından büyük bir artı olacak. Brugge’ün bu maçtaki oyun anlayışı maç başında kontrollü olması muhtemel, ancak maç boyu kendi sahasında savunmaya kapanmaları onlar için bu turun sonu olur. Bu büyük şölende umarım Kara Kartal kanatlarını güçlü çırpar ve doğum gününde kendine ve taraftarına en güzel hediyeyi, tur biletini getirir.

Son Yazıları Avrupa Ligi

Braga’ya Bırakma!

Braga, Liga Nos’un Porto, Sporting Lizbon ve Benfica’nın ardında kalan dördüncü takımı

Çeyreğe 2 Kala

Fenerbahçe bu sezonki yolculuğunda yine önemli sayılacak bir maça çıkacak. Bu seferki

Tek Bilek, Tek Yürek!

Uzun zamandır dolmayan stat, Lazio maçında batı tribünündeki bir miktar boşluğa karşın
Lazio

Kötünün İyisi: SS Lazio

Galatasaraylı taraftarlar için bir kurada gelebilecek en güzel takımlardır İtalyan ekipleri. UEFA

Umulmadık Taş: Molde

Her sene hangi turnuva, hangi şampiyona olursa olsun, bir takım bütün tabuları
Başa Dön