Futbolun Arka Bahçesi

Rock’n Roll Başlasın: UAL 2014/15: Liverpool – Beşiktaş

Avrupa Ligi/Orta Saha

Yurt dışında yaşadığım dönemlerde İngiliz bir arkadaşım Liverpool şehrini şu iki sözcükle özetlemişti: “Beatles ve Futbol”. Diğer yandan Slaven Bilic Türkiye’ye ayak bastığında gazetelerin manşeti “Kartal’a Rockçı Hoca” olmuştu. E, o zaman başlasın Rock’n Roll

Kuralar çekilmeden önce pek çok Beşiktaş taraftarının istediği rakip kuşkusuz Liverpool’du. Sağolsun Gianni Infantino da her zamanki gibi bizleri yanıltmadı. Kuralardan sonra birkaç gün boyunca Kartal’ın Anfield Road çimlerinde oynadığı son maç akıllara geldi; ve genel kanı bu eşleşmenin onun intikamı olacağı yönündeydi. İşin duygusal tarafını bir yana koyarsak Beşiktaş’ın Liverpool’u çekmesini istemek özellikle bu kadar erken bir turda pek akıl karı değildi. Ama biz Türkler duygusal insanlarız ve çalılığı dolaşmaktansa ite dalaşmayı severiz.

Maça dönecek olursak, Beşiktaş bu sene İngiliz kulüpleriyle yaptığı maçlarda ne kadar dişli bir takım olduğunu ve yeri geldiğinde Premier Lig temposuna çıkabileceğini kanıtladı. Özellikle Olcay ve Gökhan gibi tempolu kanat oyuncularıyla mücadeleci futbolunun meyvelerini sıkça topladı. Sosa ve Demba ikilisi ise Beşiktaş’ta önceki sene eksik olan ileri hat kalitesini bitiricilikleri ve yaratıcılıklarıyla önemli ölçüde kapattılar. Eğer Beşiktaş maçın ilk yarısında dağılmaz ve savunma hücüm blokları arasındaki mesafeyi açmaz ise Bilic’in Kartalları’nın sürpriz bir sonuç çıkardığını görebiliriz.

Diğer tarafta geçen sene belki de Premier Lig şampiyonluğunu Chelsea maçında Demba Ba’nın ayaklarına teslim eden Gerrard’dan yoksun bir Liverpool olacak. Brendan Rodgers’ın talebelerinin bu sene birçok transferle takviye edilmesine rağmen teknik yönetimin Suarez’in satışından gelen parayı iyi kullandığını söyleyemeyiz. İstikrarsız sonuçlar ve dağınık bir savunma hattı. Son haftalarda toparlanmış bir görüntü çizseler de Beşiktaş’ın hızlı kanat oyuncularına üçlü defans kurgusu ile bir çözüm bulacakları konusunda ciddi şüphelerim var. Ve umarım o çözümü de bulamazlar. Eksiklerine rağmen Avrupa Kupaları’nın en kariyerli takımlarından olan Liverpool, bahis sitelerinin de gösterdiği üzere maçın favorisi. Sturridge ve Sterling gibi süratli ve bitirici iki yıldıza sahipler. Ersan ve Pedro’nun olabildiğince dikkatli ve hatasız oynaması lazım.

Buraya kadar kabaca bir değerlendirme yaptım. Fakat bu tip eşleşmelerde değerlendirme ve istatistikler pek önemli değildir; ve en az kağıt üzerindeki kadroların kalitesi kadar futbolcuların maç içindeki reaksiyonlarının, teknik direktörlerin dokunuşlarının da önemli olduğunu hesaba katmalıyız. Slaven Bilic’in bir hayalinin olduğunu biliyoruz, bakalım bu geceki planı neymiş.

Son Yazıları Avrupa Ligi

Braga’ya Bırakma!

Braga, Liga Nos’un Porto, Sporting Lizbon ve Benfica’nın ardında kalan dördüncü takımı

Çeyreğe 2 Kala

Fenerbahçe bu sezonki yolculuğunda yine önemli sayılacak bir maça çıkacak. Bu seferki

Tek Bilek, Tek Yürek!

Uzun zamandır dolmayan stat, Lazio maçında batı tribünündeki bir miktar boşluğa karşın
Lazio

Kötünün İyisi: SS Lazio

Galatasaraylı taraftarlar için bir kurada gelebilecek en güzel takımlardır İtalyan ekipleri. UEFA

Umulmadık Taş: Molde

Her sene hangi turnuva, hangi şampiyona olursa olsun, bir takım bütün tabuları
Başa Dön