Futbolun Arka Bahçesi

Keskin Viraj; Beşiktaş Brugge Deplasmanında

Avrupa Ligi/Orta Saha

Kimilerine göre son 16’daki en kolay rakibi çekmiş gibi gözükse de Beşiktaş’ı gerçekten zor bir eşleşme bekliyor. Önümüzdeki 2 haftalık maç periyodunda, Beşiktaş hem Avrupa’da bu seneki yerini netleştirmesi hem de ligde şampiyonluk yarışındaki  yeri açısından çok önemli 4 tane maç bekliyor. En büyük şans ise Beşiktaş’ın eşleşmenin ikinci ayağından sonra Saraçoğlu’na gidecek olmasına rağmen; rakip Club Brugge’nin de aynı hafta ezeli rakibi Anderlecht ile kupa finali oynayacak olması. Olimpiyat Stadı’ndaki atmosferi de hesaba katarsak Beşiktaş’ın motivasyon açısından yarım adım öne geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Maça dönecek olursak, Beşiktaş’ın orta sahasındaki eksikler, takımın pres ve top kapma gücüne pek etki etmeyecek olsa da topu oyuna sokup ileri taşıma konusunda yine bütün yükü Gökhan Töre’nin omuzlarına yükleyecek. Zaten son iki aydır Beşiktaş’taki en büyük sıkıntı Gökhan haricinde sazı eline alacak veya Gökhan’ın yükünü azaltacak bir oyuncu daha çıkamamış olması. Bilic’in orta alanda Atiba’nın yerine Necip; ve oyun kurucu mevkisindeki tercihininde Tolgay olması en muhtemel seçenek. Burada asıl sorun önceki iki sezonda Beşiktaş’ın değişilmez ismi olan Oğuzhan’ın formasını altın tepside Tolgay’a sunması. Bu ayrıca tartışılması gereken bir konu; ancak normal şartlarda oynadığı bölgeye transfer yapılan oyuncunun performansının artması beklenirken, Ozzy tam tersine performansını ve konsantrasyonunu gözle görülür şekilde düşürdü. Kendisi bu durumdan kurtulmak istiyorsa Serdar Kurtuluş’u feyz almasında fayda var.

Diğer taraftan Club Brugge takım oyununu iyi oynayan bir ekip; özellikle hücum bölgesinde oyuncuların birbirleriyle olan uyumu, bu sene ligde liderlik koltuğununun, kupa finalinin ve Avrupa’da çeyrek final kapısında olmalarının en büyük sebebi diyebiliriz. Ancak takımın gol yüküne önemli katkı yapan Victor Vazquez’in eksikliği onlar için bu maç öncesi büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Her ne kadar takım oyunuyla ön plana çıkıp yıldız oyuncu üstüne kurulu bir felsefeleri olmasa da Vazquez bu takımın en önemli dişlilerinden biriydi. Umarım çarkları Beşiktaş karşısında işlemez. Forvet hattında Tom de Sutter gibi tecrübeli ve golün nereden çıkabileceğini bilen bir isme sahipler. Savunma hattını Belçika Ligi için kabul edilebilir olsa da bu seviyedeki maçlar için yeterli görmediğimi söylemem lazım. Özellikle Demba Ba tarzı golün her türlüsünü yapabilen bir forvet oyuncusuna karşı pek güven vermiyorlar. Bu açığı da önde oynayarak kapatmaya çalışacaklar. Burada önemli konu şu: Bilic buna izin verecek mi? Hep beraber göreceğiz.

Beklediğim ilk 11 ve diziliş ise şu şekilde: 

Cenk Gönen 
Serdar Kurtuluş – Pedro Franco – Ersan Gülüm – Daniel Opare
Veli Kavlak – Necip Uysal
Tolgay Arslan
Olcay Şahan – Gökhan Töre
Demba Ba

Son Yazıları Avrupa Ligi

Braga’ya Bırakma!

Braga, Liga Nos’un Porto, Sporting Lizbon ve Benfica’nın ardında kalan dördüncü takımı

Çeyreğe 2 Kala

Fenerbahçe bu sezonki yolculuğunda yine önemli sayılacak bir maça çıkacak. Bu seferki

Tek Bilek, Tek Yürek!

Uzun zamandır dolmayan stat, Lazio maçında batı tribünündeki bir miktar boşluğa karşın
Lazio

Kötünün İyisi: SS Lazio

Galatasaraylı taraftarlar için bir kurada gelebilecek en güzel takımlardır İtalyan ekipleri. UEFA

Umulmadık Taş: Molde

Her sene hangi turnuva, hangi şampiyona olursa olsun, bir takım bütün tabuları
Başa Dön